REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Nobelio medicinos premija skirta už mikro-RNR atradimą

ŠaltinisAFP-BNS

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje paskirta amerikiečiams Victorui Ambrosui (Viktorui Ambrozui) ir Gary Ruvkunui (Gariui Ravkanui) už mikro-RNR atradimą ir jos vaidmenį potranskripciniame genų reguliavime, pirmadienį paskelbė Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolio institute.

„Šių metų Nobelio premija skirta dviem mokslininkams už tai, kad jie atrado esminį genų veiklos reguliavimo principą“, – nurodoma instituto pranešime žiniasklaidai.

Chromosomose saugomą informaciją galima palyginti su visų žmogaus kūno ląstelių instrukcijomis. Kiekvienoje ląstelėje yra tos pačios chromosomos, todėl kiekvienoje ląstelėje yra lygiai tas pats genų rinkinys ir lygiai tas pats instrukcijų rinkinys, aiškinama pranešime.

Tačiau skirtingų tipų ląstelės, pavyzdžiui, raumenų ir nervų ląstelės, pasižymi labai skirtingomis savybėmis. Genų reguliavimas leidžia kiekvienai ląstelei pasirinkti tik atitinkamas instrukcijas. Taip užtikrinama, kad kiekvieno tipo ląstelėse veikia tik tinkamas genų rinkinys, sakoma jame.

Šių metų Nobelio medicinos premijos laureatai V. Ambrosas ir G. Ruvkunas domėjosi, kaip vystosi įvairių tipų ląstelės. Jie atrado mikro-RNR – naują mažyčių RNR molekulių klasę, kuri atlieka esminį vaidmenį genų reguliavime.

„Jų novatoriškas atradimas atskleidė visiškai naują genų reguliavimo principą, kuris pasirodė esąs labai svarbus daugialąsčiams organizmams, įskaitant žmones. Dabar žinoma, kad žmogaus genome yra daugiau kaip tūkstantis mikro-RNR. Jų netikėtas atradimas atskleidė visiškai naują genų reguliavimo aspektą. Paaiškėjo, kad mikro-RNR yra iš esmės svarbios organizmų vystymuisi ir funkcionavimui“, – pažymima pranešime.

Praeitų metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko vengrų biochemikei Katalin Kariko ir amerikiečių imunologui Drew Weissmanui (Driu Veismanui) už atradimus, susijusius su nukleozidų bazių modifikacijomis, leidusius sukurti veiksmingas iRNR vakcinas nuo COVID-19.

Prestižinę premiją sudaro diplomas, aukso medalis ir 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų).

Antradienį bus paskelbti Nobelio fizikos premijos, o trečiadienį – Nobelio chemijos premijos laureatai.

Daugiausiai dėmesio sulaukiančių literatūros ir taikos premijų laureatai paaiškės ketvirtadienį ir penktadienį, o sezoną kitą pirmadienį užbaigs ekonomikos premijos laureato paskelbimas.

Premijos bus įteiktos Osle ir Stokholme gruodžio 10 dieną, kai minimos Alfredo Nobelio mirties metinės.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte