Po tarptautinio spaudimo Nikaragvos valdžios institucijos paleido 135 politinius ir religinius kalinius, tačiau, tebesitęsiant represijoms prieš politinius disidentus ir religines organizacijas, už grotų lieka daugybė vyriausybės kritikų.
„Niekas neturėtų būti sodinamas į kalėjimą už tai, kad taikiai naudojasi pagrindinėmis teisėmis laisvai reikšti savo nuomonę, jungtis į asociacijas ir išpažinti savo religiją“, – ketvirtadienį pareiškė JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake’as Sullivanas (Džeikas Sulivanas).
JAV Valstybės departamentas, kuris siekė, kad Nikaragvoje būtų paleisti politiniai kaliniai, paskelbė, kad tarp išlaisvintų asmenų yra katalikų pasauliečių, 13 asmenų, susijusių su Teksase įsikūrusia evangelikų grupe „Mountain Gateway“, ir žmogaus teisių aktyvistų.
Pasak jo, daugelis buvusių kalinių laikinai „saugiai ir savanoriškai“ persikėlė į Gvatemalą. Gvatemalos vyriausybė bendradarbiavo su Jungtinių Valstijų vyriausybe, kad padėtų užtikrinti kalinių paleidimą.
„Šie išlaisvinti Nikaragvos piliečiai dabar turės galimybę prašyti teisėtų būdų persikelti į Jungtines Valstijas ar kitur ir pradėti savo gyvenimo atkūrimo procesą“, – sakoma departamento pareiškime.
Prezidento Danielio Ortegos administracija per pastaruosius šešerius metus įkalino šimtus politinių oponentų po 2018 m. protestų prieš jo vadovavimą. Prezidentas taip pat išsiuntė iš šalies religines seseris ir uždarė katalikiškas mokyklas bei žiniasklaidos priemones. Jis įkalino dešimtis katalikų dvasininkų, įskaitant vyskupą Rolando Álvarezą (Rolandą Alvaresą) – šių metų sausį jis buvo paleistas ir kartu su kunigais ir seminaristais išsiųstas į Vatikaną.
Dar praėjusią savaitę režimas uždarė dar 169 ne pelno siekiančias organizacijas, tarp kurių buvo katalikiškų organizacijų ir evangelikų bažnyčių. Valdžia taip pat konfiskavo katalikų kunigų pensijų fondą. Praėjusį mėnesį diktatūra panaikino mokesčių lengvatas katalikų ir evangelikų bažnyčioms.
„Danielis Ortega, [viceprezidentas] Rosario Murillo ir jų bendrininkai toliau pažeidinėja žmogaus teises, slopina teisėtą nesutikimą, įkalina oponentus, konfiskuoja jų turtą ir neleidžia piliečiams grįžti į savo šalį, – sakoma departamento pareiškime. – Raginame nedelsiant ir besąlygiškai paleisti visus politinius ir sąžinės kalinius Nikaragvoje.“
Tarptautinio laisvės gynimo aljanso Lotynų Amerikoje teisininkė teigė, kad dėl naujausio kalinių išlaisvinimo Nikaragvoje „bus sujungta daug šeimų“. Organizacija gynė su „Mountain Gateway“ susijusių asmenų interesus.