REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Archeologai Bahreine atrado senovės krikščionių rūmus

Archeologinis atradimas atskleidė vieną ankstyviausių krikščioniškų statinių Arabijos įlankoje ir atskleidė seniai dingusią krikščionių bendruomenę, klestėjusią regione prieš plačiai priimant islamą VII a. pradžioje. Šie radiniai atskleidžia pirmuosius fizinius Rytų Bažnyčios, dar vadinamos nestorijonų bažnyčia, Bahreine egzistavimo įrodymus.

Ekseterio universiteto ir Bahreino kultūros ir antikvarinių vertybių valdybos mokslininkai rado statinį, kuris, kaip manoma, buvo vyskupui priklausę rūmai. Pastatas datuojamas nuo IV a. vidurio iki VIII a. vidurio, kaip patvirtino radiokarbono datavimas, skelbiama universiteto interneto svetainėje.

Statinys buvo rastas po piliakalniu Samahidžo kaimo kapinėse, esančiose centrinėje šiuolaikinių gyvenviečių dalyje, turinčiose istorinę reikšmę. Ši vieta buvo apgyvendinta iki tol, kol tapo apleista po bendruomenės atsivertimo į islamą.

Ekseterio universiteto profesorius Timothy Insollas (Timotis Insolas), kuris vadovavo kasinėjimams, apibūdino statinį kaip didelį pastatą su aštuoniomis patalpomis, įskaitant virtuvę su keliais židiniais, refektoriumą arba valgomąjį, galimą darbo kambarį ir tris gyvenamąsias patalpas.

„Mus pralinksmino tai, kad kažkas ant perlo kriauklės bitumu nupiešė veido dalį, galbūt skirtą vaikui, kuris gyveno šiame pastate, – cituojamas profesorius. – Tai pirmieji rasti fiziniai įrodymai apie nestorijonų bažnyčią Bahreine, leidžiantys įdomiai pažinti, kaip žmonės gyveno, dirbo ir garbino Dievą”.

Daugybė krikščioniškų simbolių ir artefaktų, tokių kaip gipsiniai kryžiai ir ankstyvosios krikščionybės simboliai, pavyzdžiui, Chi-Rho ir žuvis, įbrėžti į tinką, dar labiau sustiprina gyventojų krikščioniškąją tapatybę.

Taip pat rasta tekstilės dirbinių, galbūt naudotų kulto apeigoms, verpstukų ir varinių adatų, leidžiančių manyti, kad šioje vietoje buvo gaminama tekstilė. Kasinėjimų metu rasta keliolika Sasanidų imperijos varinių monetų, kurios papildė ekonomiškai klestinčios bendruomenės įrodymus.

Šios vietovės kasinėjimus, kurie prasidėjo 2019 m. ir baigėsi 2023 m., paskatino vietiniai pasakojimai. „Jų kapinėse po sugriauta mečete / šventykla buvo piliakalnis, kuriame, pasak jų, buvo kažkas svarbaus“, – „Daily Mail” citavo T. Insollą. „Niekas neklausė, bet galiausiai, kai į tai buvo pažiūrėta rimtai, pasirodė, kad jie buvo teisūs, ir pastatas buvo rastas.“

Tyrėjai planuoja tęsti darbą šioje vietoje, o 2025 m. norima atidaryti muziejų, kuriame bus saugomi ir eksponuojami jų atradimai.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte