Teisingumo ministrė savo įsakymu įtvirtina nuostatą, kad asmenys gali lyties disforijos diagnozės pagrindu asmens dokumentuose (pase ir tapatybės kortelėje) įsirašyti ir jų biologinės lyties neatitinkančios formos vardą ir pavardę. Vyras moters ar moteris vyro. Tam nereikia jokio medicininio savęs žalojimo, užtenka psichiatro išvados, jog esate lyties disforijos auka. Šis sutrikimas iki 2013 metų oficialiai vadinosi daug aiškesniu vardu – lyties tapatumo sutrikimas.
Nors temos iš pažiūros visiškai skirtingos, vyriausybė žaidžia tą patį žaidimą kaip ir su galimybių pasais: ten, kur pagal valstybės teisėkūros principus būtini aukštesni teisės aktai (įstatymai), sprendimai priimami žemesniais teisės aktais (ministro įsakymais ar vyriausybės nutarimais). Tada šie nutarimai kertasi su įstatymais, bet o kas čia tokio. Pliusai: saviems rinkėjams parodyta, kad bent kažką šiuo klausimu darome, o gal per teismus pavyks ir didesnį nenuoseklumą ir chaosą sukelti.
Seimo opozicija jau kreipėsi į Konstitucinį Teismą dėl to, kad galimybių pasas įvestas neteisėta forma – vyriausybės nutarimu. Dabar Agnė Širinskienė jau viešai pažadėjo kreiptis į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą dėl šios naujosios translytės asmenvardžių rašymo tvarkos atitikimo civiliniam kodeksui, kuris numato, kad lyties keitimo tvarką nustato įstatymas.
Ministrė Evelina Dobrovolska į tai atsako, kad čia joks ne lyties keitimas, o tik asmenvardžiai norima lytimi. Suprask, pasuose bus atvejų, kai parašyta Vytautė Sinicaitė, o lytis – vyras. Tačiau tai taip pat būtų prieštaravimas galiojantiems teisės aktams, nes dabartinė asmenvardžių rašymo asmens dokumentuose tvarka numato galimybę keisti vardą ar pavardę tik į tokį, kuris atitinka asmens lytį. Skirtis negali. Gal ir tai bus pakeista? Kažkodėl viešai to pasakyta nebuvo.
E. Dobrovolska yra būtent ta ministrė, kuri ankstesnėje advokato padėjėjos praktikoje teismuose sistemingai siekė atskiriems šalies piliečiams teisės „pasikeisti lytį“ pasuose teismo sprendimu. Teismai priėmė nemažai tokių sprendimų, motyvuodami „europinėmis vertybėmis“, nepaisant to, kad toks „lyties keitimas“ prieštarauja šalyje galiojantiems įstatymams.
Kad ir kaip skambiai tai gali skambėti, mano supratimu, kai pažiūrime į šiuos veiksmus ir kas tai yra iš principo, tai bandymas teismuose pasiekti, kad Lietuvos piliečiams negaliotų Lietuvos įstatymai, yra valstybei priešiška veikla. Nepriklausomai nuo temos ir situacijos tai neturėtų būti sveikinama pačios valstybės. Gi Lietuvoje už tokią veiklą paskiriama ministre.
Pagaliau kodėl svarbu tokia smulkmena, kaip kitos lyties asmenvardžiai pase? „Tegu rašo“. Paklauskim iš kitos pusės, kodėl varginamasi tokią keistą „smulkmeną“ įteisinti. Normų naikinimas ir dirbtinės „įvairovės“ kūrimas jau seniai vyksta būtent tokiu keliu – kuriant kažkokius plyšelius, išimtis, potencialius „teisėtus lūkesčius“ („bet mano pavardė jau oficialiai -aitė, kodėl negaliu būti moteris?“). Suprantama, kad reikia imti kiekvieną smulkmeną, kurią pavyksta paimti, o tada, dažniausiai teismų keliu, bandyti ant jos statyti kitus pokyčius.
Vakarų šalių patirtis parodė, kad ypatingai svarbu, t. y. pavojinga, „lyties keitimo“ galimybė yra vaikams.
Vakarų šalių patirtis parodė, kad ypatingai svarbu, t. y. pavojinga, „lyties keitimo“ galimybė yra vaikams. JAV, JK ir kitose šalyse suaugusiųjų „lyties keitimo“ apimtis toli praspjovė vaikų „lyties keitimas“, būtent dėl jo teisėtumo dabar vyksta politiniai debatai, rašomos knygos ir laužomos ietys.
Psichologijos mokslui buvo seniai žinoma, kad vaikai ir paaugliai ypatingai dažnai yra nepatenkinti savo tapatybe, įskaitant ir lyties. Iš šio nepasitenkinimo savo lytimi jie absoliučia dauguma atvejų tiesiog išauga brendimo eigoje. Jeigu iki tol neįsikiša išprotėję tėveliai, gerbiantys vaiko lyties pasirinkimą, ar kokia ideologizuota mokyklos socialinė pedagogė.
Nepatikėsite perskaitę, bet turėsite patikėti pagooglinę – JAV nuo 2006 iki 2018 metų nepilnamečių merginų lyties tapatumo sutrikimo atvejų išaugo 40 kartų (ne procentų, o kartų).
JK labai panašu – nepilnamečių merginų, kurios siekia lyties keitimo, skaičius išaugo 45 kartus (tik greitai nerandu, per kokį tiksliai laiką).
popkultūra Vakarų pasaulyje (o interneto amžiuje esame šimtaprocentinė jo dalis) jau seniai formuoja translytiškumo kaip įdomaus savęs ieškojimo iliuziją.
Kuo tai aktualu Dobrovolskos sprendimo fone? Suvokiant, kad teisinė aplinka formuoja piliečių mąstymą ir elgesį ir pripažįstant, kad popkultūra Vakarų pasaulyje (o interneto amžiuje esame šimtaprocentinė jo dalis) jau seniai formuoja translytiškumo kaip įdomaus savęs ieškojimo iliuziją, tokie sprendimai kaip bet kokios lyties įrašas pasuose skatina itin klaidingą požiūrį, kad „lyties keitimas“ yra niekis, kažkoks įrašas, kurį nori pasikeiti gavęs diagnozę, norėsi atsikeisi.
Kitaip sakant, tai ne tik ėjimas žmonių žalojimo ir visuomenės prievartavimo prisitaikyti prie sutrikusio tapatumo žmonių iliuzijų keliu. Tai ir to kelio plėtimas, ieškant vis naujų, Seimą apeinančių formų, kad žmonės galėtų tuo keliu eiti.
Sausio mėnesį knygynus pasieks JAV politikos filosofo dr. Ryano Andersono knyga apie translytiškumo fenomeną „Kai Haris tapo Sele“. Knyga didžiausioje pasaulyje internetinėje parduotuvėje „Amazon” buvo pirmoji istorijoje pašalinta iš prekybos dėl neatitikimo politinio korektiškumo reikalavimams. Tikėjau, kad prie šios valdžios knyga bus labai aktuali Lietuvai. Po pirmųjų kadencijos metų žinau, kad taip ir yra. Nepraleiskite.