Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atsiprašė Izraelio ministro pirmininko Naftalio Bennetto (Naftalio Beneto) už savo užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo pareiškimus, kad Adolfas Hitleris galėjo turėti „žydiško kraujo“.
Šie komentarai sukėlė pasipiktinimą žydų valstybėje.
„Ministras pirmininkas priėmė prezidento V. Putino atsiprašymą dėl S. Lavrovo pastabų ir padėkojo jam už tai, kad paaiškino savo požiūrį į žydų tautą ir Holokausto atminimą“, – sakoma Izraelio premjero kanceliarijos ketvirtadienį paskelbtame pareiškime.
Kremliaus paskelbtoje N. Bennetto ir V. Putino pokalbio, kuris įvyko Izraeliui minint 74-ąsias įkūrimo metines, santraukoje apie Rusijos prezidento atsiprašymą neužsimenama.
Vis dėlto joje pažymėta, kad lyderiai aptarė Holokausto „istorinę atmintį“.
Teisindamas V. Putino tikslą „denacifikuoti“ Ukrainą S. Lavrovas sekmadienį pareiškė, kad ukrainiečių prezidento Volodymyro Zelenskio žydiškos šaknys nepaneigia Rusijos prezidento argumento.
Anot S. Lavrovo, Ukrainoje esą tebegyvuoja nacizmas, net jei kai kurie jos veikėjai, įskaitant prezidentą V. Zelenskį, yra žydai.
„Mano nuomone, Hitleris taip pat buvo žydų kilmės, todėl tai nieko nereiškia. Jau kuris laikas iš žydų girdime, kad didžiausi antisemitai buvo žydai“, – Italijos televizijai „Rete4“ sakė Rusijos diplomatijos vadovas.
Izraelio užsienio reikalų ministras Yairas Lapidas (Jairas Lapidas) pirmadienį išplatintame pareiškime šiuos S. Lavrovo pareiškimus pavadino „neatleistinais, skandalingais ir baisia istorine klaida“.
„Žydai per Holokaustą nežudė patys savęs, – pabrėžė Y. Lapidas. – Žemiausias rasizmo žydų atžvilgiu lygis – kaltinti pačius žydus antisemitizmu.“
„Mano senelį nužudė ne žydai, o naciai“, – sakė Y. Lapidas ir paragino S. Lavrovą „atsiversti istorijos vadovėlį“.
„Ukrainiečiai nėra naciai; tik naciai buvo naciai, tik jie vykdė sistemingą žydų naikinimą“, – pabrėžė Y. Lapidas.
Izraelio premjeras N. Bennettas taip pat pasmerkė S. Lavrovo „melus“, kuriais iš esmės „patys žydai kaltinami baisiausiais istorijos nusikaltimais“ prieš save.
Rusijos ambasadorius Izraelyje buvo iškviestas „paaiškinti“ šias pastabas.
Griežta reakcija šiuo klausimu kontrastuoja su Izraelio pozicija dėl karo Ukrainoje – žydų valstybė stengiasi išlaikyti bent tariamą neutralumą.
Izraelis kliaunasi Rusija, koordinuodamas gynybos veiksmus kaimyninėje Sirijoje, o Kremliaus invaziją į Ukrainą kritikuoja nuosaikiai.
Izraelis perdavė Ukrainai ne vieną toną humanitarinės pagalbos ir atidarė specialią lauko ligoninę. Tačiau jis atsisako tiekti Ukrainai ginkluotę ar imtis sankcijų prieš Rusiją ar jos oligarchus, kurių dalis yra žydai ir palaiko tvirtus ryšius su Izraeliu.
Be to, izraeliečių premjeras taip pat siūlėsi tarpininkauti Maskvos ir Kyjivo dialogui, nors šios pastangos, regis, atsidūrė aklavietėje.