REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Tyrėjai teigia, kad Jungtinėje Karalystėje prasideda pirmasis ateizmo amžius

Jungtinėje Karalystėje ateistų skaičius taip išaugo, kad dabar galima kalbėti apie „pirmąjį ateizmo amžių“, teigia mokslininkų grupė, paskelbusi plataus ateizmo tyrimo rezultatus.

Projekte „Ateizmo paaiškinimas“, kuriam vadovavo Belfasto Karalienės universitetas, apklausta beveik 25 tūkst. žmonių Brazilijoje, Kinijoje, Danijoje, Japonijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV, siekiant išsiaiškinti, kodėl kai kurie žmonės yra ateistai ir kodėl kai kuriose šalyse ateistų yra daugiau nei kitose.

Šio tyrimo ir ankstesnio mokslinių tyrimų projekto „Netikėjimo supratimas“ (Understanding Unbelief, 2017-2021) duomenys buvo sugretinti su Didžiosios Britanijos socialinių nuostatų tyrimo ir Pasaulio vertybių tyrimo duomenimis, kad būtų galima teigti, jog Jungtinėje Karalystėje šiuo metu yra santykinė ateistų dauguma.

Remiantis 2021 m. Didžiosios Britanijos socialinių nuostatų apklausos, kurios duomenys buvo surinkti 2019 m., duomenimis, daugiau nei pusė respondentų (52 proc.) teigė nepriklausantys jokiai religijai, o ketvirtadalis teigė netikintys Dievu.

2017-2022 m. Pasaulio vertybių tyrimo apklausa parodė, kad Jungtinės Karalystės respondentai buvo tolygiai pasiskirstę tarp tikinčių Dievu (47,7 proc.) ir netikinčių (48,5 proc.). Prieš keturis dešimtmečius, 1981 m., trys ketvirtadaliai britų teigė tikintys Dievu – tai akivaizdus vaizdas, kaip stipriai sumažėjo tikėjimas Jungtinėje Karalystėje.

2021 m. Anglijos ir Velso gyventojų surašymas parodė panašų nuosmukį: dabar 37,2 proc. gyventojų nurodė, kad neturi jokios religijos, palyginti su ketvirtadaliu 2011 m., o krikščionimis save laikančių žmonių skaičius pirmą kartą sumažėjo iki mažumos – tik 46,2 proc. gyventojų.

Ateizmo paaiškinimo tyrimo projekte dalyvavo keli Jungtinės Karalystės universitetai, įskaitant Londono Brunelio universitetą ir Kento universitetą.

Komentuodama tyrimo rezultatus, Kento universiteto Religijos studijų katedros daktarė Lois Li (Lois Lee) kalbėjo: „Jungtinė Karalystė įžengia į pirmąjį ateizmo amžių. Nors ateizmas mūsų kultūroje jau kurį laiką buvo pastebimas – Karlo Markso, Džordžo Elioto ar Rikio Džerveiso dėka – tik dabar ateistų skaičius pirmą kartą mūsų istorijoje pradėjo viršyti tikinčiųjų skaičių.“

Tyrimo metu nustatyta, kad didžiausią įtaką tikėjimui daro tėvų auklėjimas ir visuomenės lūkesčiai, susiję su tikėjimu į Dievą.

Tyrimo metu nustatyta, kad didžiausią įtaką tikėjimui daro tėvų auklėjimas ir visuomenės lūkesčiai, susiję su tikėjimu Dievu.

„Nors prieš religiją nusiteikę tėvai nedaro didelės įtakos tam, ar jų vaikai tiki Dievą, jie daro didelę įtaką tam, ar jų vaikai morališkai priešinasi religijai“, – teigė tyrėjai.

Įdomu tai, kad dauguma ateistų ir agnostikų tiki antgamtiniais reiškiniais.

Projektas „Ateizmo paaiškinimas“ truko trejus metus, jį finansavo Džono Templetono fondas.

Pagrindinis tyrėjas, Karalienės universiteto profesorius Džonatanas Lanmanas (Jonathan Lanman), teigė: „Mūsų atliktos didelės apimties tarpkultūrinės apklausos atskleidė, kad nors daugelis veiksnių gali turėti nedidelę įtaką žmogaus įsitikinimams, pagrindinis veiksnys yra tai, kiek žmogus yra socializuotas būti teistu.

„Daugelis kitų populiarių teorijų, tokių kaip intelekto, emocinio stoicizmo, iširusios šeimos ir maištingumo, neatlaiko empirinio patikrinimo.“

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte