REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Rusija džiaugiasi jiems palankia G20 šalių deklaracija

ŠaltinisBBC

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigiamai įvertino Delyje priimtą bendrą G20 šalių vadovų deklaraciją, kurioje vengiama pasmerkti Maskvą dėl jos karo prieš Ukrainą.

Rusija nesitikėjo bendro sutarimo, o susitarimas dėl formuluotės buvo “žingsnis teisinga linkme”, sakė S. Lavrovas.

Baigiamajame G 20 pareiškime pasmerkiamas karinės jėgos naudojimas siekiant teritorinės plėtros, tačiau Rusijos agresija jame neminima, o tai sukėlė Ukrainos kritiką.

Dvi dienas trukusiame aukščiausiojo lygio susitikime taip pat buvo priimta nauja nuolatinė narė – Afrikos Sąjunga.

55 narių blokas prisijungė šeimininkės Indijos kvietimu, kurios vienas iš pagrindinių tikslų einant pirmininko pareigas buvo siekti, kad G20 taptų įtraukesnis ir jame dalyvautų daugiau vadinamųjų pasaulio pietų šalių.

Didžiausios pasaulio ekonomikos šalys Delyje pasiekė kitų svarbių susitarimų, įskaitant susitarimą dėl klimato ir biokuro, nors buvo kritikuojama, kad aukščiausiojo lygio susitikime neįsipareigota atsisakyti iškastinio kuro.

Jau antrus metus iš eilės nebuvo oficialios G 20 šeimos nuotraukos. Priežastys nenurodytos, tačiau pranešimuose teigiama, kad daugelis vadovų atsisakė fotografuotis, atkreipdami dėmesį į Rusijos dalyvavimą aukščiausiojo lygio susitikime.
Tik nedaugelis tikėjosi, kad šių metų G20 susitikime bus paskelbta bendra deklaracija, ypač pirmąją aukščiausiojo lygio susitikimo dieną. Grupė yra labai susiskaldžiusi dėl praėjusiais metais Rusijos įvykdytos invazijos į Ukrainą. Nei Rusijos vadovas Vladimiras Putinas, nei Kinijos vadovas Xi Jinpingas Delyje nepasirodė, o vietoj jų buvo atsiųstos žemesnio lygio delegacijos.

Todėl buvo netikėta, kai praėjus kelioms valandoms po aukščiausiojo lygio susitikimo pradžios Indijos Ministras Pirmininkas Narendra Modi paskelbė, kad buvo pasiektas sutarimas dėl pareiškimo dalies dėl Ukrainos, kurioje buvo sušvelninta praėjusių metų tiesioginė kritika Rusijai.

Sekmadienį surengtoje spaudos konferencijoje S. Lavrovas sakė, kad pasiektas “svarbus etapas”.

“Atvirai kalbant, mes to nesitikėjome. Buvome pasirengę ginti savo teksto formuluotę. Pasaulio Pietūs nebenori būti mokomi”, – sakė jis, atsakydamas į BBC žurnalistės Yogitos Limaye klausimą.

Jungtinė Karalystė ir JAV taip pat kalbėjo apie bendrą pareiškimą, tačiau Ukraina, kuri dalyvavo praėjusių metų Balio aukščiausiojo lygio susitikime, bet šiemet nebuvo pakviesta, sakė, kad “nėra kuo didžiuotis”.

Praėjusiais metais Balyje dauguma narių “griežčiausiai pasmerkė Rusijos Federacijos agresiją prieš Ukrainą

Praėjusiais metais Balyje dauguma narių “griežčiausiai pasmerkė Rusijos Federacijos agresiją prieš Ukrainą”. Delio deklaracijoje, priešingai, kalbama apie “žmonių kančias ir neigiamą papildomą karo Ukrainoje poveikį pasauliniam maisto ir energijos saugumui”.

Analitikai teigia, kad ekonominė pusiausvyra ir galios dinamika G 20 grupėje keičiasi – nuo išsivysčiusios Vakarų rinkos ekonomikos šalių pereinama prie kylančių milžinių, ypač Azijoje.

Aukščiausiojo lygio susitikime buvo ir kitų svarbių momentų, įskaitant plataus užmojo susitarimus, kuriais siekiama kovoti su klimato kaita.

G20 nariai paskelbė, kad jie pasiekė 100 % sutarimą “siekti ir skatinti pastangas patrigubinti atsinaujinančiosios energijos pajėgumus visame pasaulyje įgyvendinant esamus tikslus ir politiką”. Šiam blokui tenka daugiau kaip 75 % pasaulyje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Indija kartu su JAV ir Brazilija pradėjo pasaulinį biokuro aljansą, kuriuo siekiama skatinti švaresnio kuro naudojimą. Šia grupe siekiama paspartinti pasaulines pastangas pasiekti grynojo nulinio išmetamųjų teršalų kiekio tikslus, palengvinant prekybą biodegalais, gaunamais iš tokių šaltinių kaip augalinės ir gyvūninės kilmės atliekos.

Aukščiausiojo lygio susitikimo metu taip pat buvo sudarytas tarptautinis susitarimas dėl geležinkelių ir uostų, jungiančių Artimuosius Rytus ir Pietų Aziją. Šis paktas laikomas priešprieša Kinijos iniciatyvai “Juosta ir kelias”, kuria siekiama sukurti pasaulinę infrastruktūrą.

Ankstyvą sekmadienio popietę M. Modi uždarė aukščiausiojo lygio susitikimą, taip užbaigdamas kelis mėnesius trukusį fanfarų ir laukimo laikotarpį. Jis įteikė iškilmingą plaktuką pirmininkavimą perimančiam Brazilijos Prezidentui Luizui Inacio Lula da Silvai.

Prezidento Lulos kalboje dominavo besivystančių šalių problemos.

“Gyvename pasaulyje, kuriame turtas yra labiau koncentruotas, kuriame milijonai žmonių vis dar badauja, kuriame nuolat kyla grėsmė darniam vystymuisi, kuriame pasaulinės valdymo institucijos vis dar atspindi praėjusio amžiaus vidurio realybę”, – sakė jis.

Musoninės liūtys apsunkino kai kuriuos anksčiau suplanuotus renginius – lyderiai per lietų ėjo pagerbti Indijos nepriklausomybės didvyrio Mahatmos Gandžio jo kremavimo vietoje.

M. Modi vyriausybė nuo pat pradžių iki galo surengė ekstravagantišką šou: delegatų laukė kultūriniai pasirodymai, iškilminga vakarienė ir Indijos svetingumas.

Tačiau tai taip pat sukėlė nemažai diskusijų, ypač po to, kai aukščiausiojo lygio susitikimo atidarymo metu M. Modi plakate Indiją pavadino “Bharat” (Indijos pavadinimas hindi kalba), o tai sukėlė spekuliacijų dėl galimo šalies pavadinimo pakeitimo.

M. Modi ir jo ministrai pavadino renginį labai sėkmingu ir sakė, kad Indijos pirmininkavimas G20 įrodė jos, kaip pasaulinės lyderės, gebėjimus.

Finansų ministrė Nirmala Sitharaman sakė, kad Indijai pavyko užtikrinti, jog nesutarimai dėl klausimų neužgožtų pagrindinių pasaulio bendruomenės vystymosi problemų.

“Indijos pirmininkavimas G20 buvo sėkmingas”, – sakė ji.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte