Kijevo lotynų apeigų vyskupas naujame interviu sakė, kad nors popiežiaus vizitas į Ukrainą būtų vilties šaltinis, šiuo metu jis neįmanomas dėl susirūpinimo Šv. Tėvo saugumu ir didėjančio nepasitikėjimo pontifiku, atsižvelgiant į kai kuriuos jo pastaruoju metu viešai išsakytus pasisakymus apie karą.
Italijos vyskupų oficialiam laikraščiui „Avvenire” vyskupas Vitalijus Krivickis sakė: „Popiežiaus ketinimas būti tarp kenčiančių žmonių mums, katalikams, pradedant manimi, kaip vyskupu, yra didelės vilties priežastis.”
„Mes jaučiame jo artumą, kuris pasireiškia nuolatiniais raginimais nutraukti ugnį ir konkrečiais gestais, dėl kurių taip pat buvo išsiųsta daug humanitarinės pagalbos siuntų. Ir dar mus lydi jo nuolatinė malda, į kurią įsitraukia visa Bažnyčia. Jo vizitas suteiktų mums dar daugiau drąsos”, – sakė jis.
Tačiau paklaustas, ar galima apytiksliai nustatyti, kada galėtų įvykti popiežiaus vizitas į Ukrainą, Krivickis atsakė neigiamai.
Popiežiui ne tik reikia aukšto lygio saugumo, kurį būtų sudėtinga užtikrinti, turint omenyje, kad dauguma Ukrainos karių yra dislokuoti kovos su Rusija fronte, bet „reikėtų pridurti, kad, palyginti su konflikto pradžia, dalis gyventojų nepritarė popiežiaus žodžiams, kurie buvo laikomi nekorektiškais”, – sakė V. Krivickis.
Nors jis nenurodė, kokius konkrečiai pareiškimus popiežius išsakė, yra žinoma, kad Pranciškaus neryžtingumas remiant Ukrainos ginklavimąsi kovoje su Rusija ir jo užuomina, kad NATO galėjo išprovokuoti karą, sukėlė plačias diskusijas.
Neseniai vykusiame pokalbyje su Europos jėzuitų leidinių redaktoriais, kuris buvo paskelbtas praėjusią savaitę, Pranciškus, kalbėdamas apie karą Ukrainoje, sakė: „Čia nėra metafizinių gerųjų ir blogųjų, abstrakčiai kalbant. Atsiranda kažkas pasaulinio, kažkas, ko elementai yra labai susipynę. Likus porai mėnesių iki karo pradžios, sutikau vieną valstybės vadovą, išmintingą žmogų, kuris kalba labai nedaug, iš tiesų labai išmintingą. Po pokalbio apie dalykus, kurie jam buvo svarbūs, jis man pridūrė, kad jam labai neramu dėl to, kaip elgiasi NATO.
Paklausiau jo, kodėl, o jis atsakė: „Jie loja prie Rusijos durų. Nesupranta, kad rusai yra imperialistai ir neleis jokiai užsienio jėgai prie jų priartėti“. Jis pridūrė: „Situacija gali privesti prie karo“. Tokia buvo jo nuomonė. Vasario 24 d. prasidėjo karas. Šis valstybės vadovas sugebėjo įžvelgti to, kas vyko, ženklus.
Matome su kokiu žiaurumu šį karą vykdo rusų pasitelkti kariai, dažniausia samdiniai. Rusai iš tikrųjų mieliau siunčia čečėnus, sirus, samdinius. Tačiau mums kyla pavojus matyti tik baisumus, o nematyti visos dramos, kuri vyksta už šio karo, kuris galbūt kažkiek buvo išprovokuotas ar kuriam nebuvo užkirstas kelias. Matau siekį išbandyti ginklus ir jais prekiauti. Tai labai liūdna, bet būtent tai ir vyksta.
Čia kas nors galėtų man pasakyti: bet juk tu esi už Putiną! Ne, nesu. Taip sakyti būtų supaprastinta ir neteisinga. Aš paprasčiausiai nepritariu tam, kad sudėtingi dalykai būtų susiaurinti iki skirstymo į gerus ir blogus, nesigilinant į šaknis ir interesus, kurie yra labai sudėtingi. Matydami tiek daug žiaurumo, Rusijos karių žiaurumą, neturime pamiršti problemų ir mėginti jas spręsti.“
Interviu „Avvenire” Krivickis išreiškė nuomonę, kad norint, jog popiežius apsilankytų Ukrainoje, būtina „atkurti konsensusą dėl jo kelionės”.
Tam reikia laiko, sakė jis. „Būtų nepaprastas džiaugsmas priimti popiežių Pranciškų Kijeve, tačiau šiuo metu tvirtinu, kad nėra sąlygų vizitui”.
V. Krivickis, kurį 2017 m. popiežius Pranciškus paskyrė į Kijevą, prižiūri apie 200 tūkst. lotynų apeigų katalikų maždaug aštuonių milijonų gyventojų mieste.
Paklaustas, ar tiki, kad popiežius vis dar gali prisidėti prie karo sustabdymo, Krivickis atsakė teigiamai ir kad Šventasis Sostas „gali atlikti esminį tarpininko tarp mūsų ir Rusijos vaidmenį”.
„Deryboms reikia taikdarių, o popiežius yra [vienas iš jų], nors kai kurie čia jo nebelaiko super partes (viršpartiniu)”, – sakė jis.
Nepaisant kontroversijų dėl popiežiaus pastabų, Krivickis išreiškė įsitikinimą, kad Pranciškus ir visi Vatikano diplomatijos dalyviai „sėja sėklas, kad būtų sukurta dialogo aplinka, kuri yra būtina sąlyga deryboms pradėti”.