Vasario 11-ąją – Lurdo Švč. M. Marijos liturginio minėjimo dieną – bus minima Pasaulinė ligonių diena, kurią į Bažnyčios švenčiamų kasmetinių minėjimų kalendorių prieš tris dešimtmečius įrašė popiežius Jonas Paulius II. Antradienį, sausio 4 d., Vatikane buvo pristatyta popiežiaus Pranciškaus žinia, skelbiama šiemetinės Pasaulinės ligonių dienos proga.
Šių metų ligonių dienos tema: „Būkite gailestingi, kaip ir jūsų Tėvas gailestingas“ (Lk 6, 36). Palydėti tuos, kurie kenčia, einant meilės keliu“. Pagrindiniai renginiai šiemet turėjo vykti Peru Arekipos mieste, tačiau dėl pandemijos teko juos atšaukti. Vietoj tarptautinio susitikimo Lotynų Amerikoje, vasario 11 d. popiežius aukos Mišias Šv. Petro bazilikoje.
Jėzaus žodžiai „Būkite gailestingi, kaip ir jūsų Tėvas gailestingas“ mus ragina kelti akis į Dievą, gailestingumo šaltinį, kuris visada su tėviška meile žvelgia į savo vaikus, net kai jie nuo jo nuklysta, rašo Pranciškus. Gailestingumas yra Dievo vardas. Didžiausias gailestingos Tėvo meilės liudytojas yra jo Sūnus Jėzus. Evangelijose daug kartų pasakojama apie ypatingą Jėzaus meilę sergantiems žmonėms. Jis „vaikščiojo po visą Galilėją, mokydamas sinagogose, skelbdamas karalystės Evangeliją ir gydydamas žmonėse visokias ligas bei negales“ (Mt 4, 23).
Jėzaus žodžiai „Būkite gailestingi, kaip ir jūsų Tėvas gailestingas“ mus ragina kelti akis į Dievą, gailestingumo šaltinį…
Tiek daug vietos skiriama pasakojimams apie stebuklingus išgydymus, kad savaime kyla klausimas: kodėl Jėzus skiria tokį ypatingą dėmesį ligoniams? Pasak Pranciškaus, tokio nepaprasto Jėzaus dėmesingumo kančios kamuojamiems žmonėms priežastį nurodo dvidešimtojo amžiaus prancūzų mąstytojas Emmanuelis Lévinas: „Skausmas absoliučiai izoliuoja, ir būtent iš tokios absoliučios izoliacijos gimsta troškimas kreiptis į kitą, šauktis kito“. Štai kodėl taip labai svarbu, kad šalia kenčiančio žmogaus visada būtų Dievo gailestingumo liudytojų, sekančių Jėzaus pavyzdžiu, rašo popiežius.
Jėzaus kvietimas būti gailestingiems kaip Tėvas įgauna ypatingą reikšmę sveikatos priežiūros darbuotojams. Popiežius Pranciškus su dėkingumu mini gydytojus, slaugytojus, tyrimų laboratorijų darbuotojus, visus, kurie rūpinasi ligoniais ir juos gydo, taip pat savanorius, kurie aukoja brangų laiką kenčiantiems žmonėms.
Skausmas absoliučiai izoliuoja, ir būtent iš tokios absoliučios izoliacijos gimsta troškimas kreiptis į kitą, šauktis kito.
„Turime būti dėkingi Viešpačiui už medicinos mokslo pažangą, ypač pastaruoju metu. Naujos technologijos leido sukurti naujus terapijos būdus, moksliniai tyrimai padeda įveikti senas ir naujas patologijas, tobulėja reabilitacinė medicina. Tačiau visa tai niekada neturi užgožti kiekvieno paciento unikalumo ir orumo“, – rašo popiežius.
Pacientas visada yra svarbesnis už savo ligą, todėl taikant kiekvieną terapijos metodą negalima ignoruoti paciento, jo istorijos, nerimo ir baimės. Net ir tada, kai neįmanoma išgydyti, visada įmanoma slaugyti, visada įmanoma guosti, visada įmanoma liudyti artumą.
Pasaulinė ligonių diena taip pat skatina atkreipti dėmesį į slaugos vietas, kurios turi būti kaip to svetinga užeiga, apie kurią kalbama Kristaus palyginime apie gerąjį samarietį. Ne visiems žmonėms pasaulyje yra prieinamos geros ligoninės su kvalifikuotu personalu, konstatuoja popiežius, galvodamas, visų pirma, apie skurdžiausių pasaulio regionų gyventojus.
Net ir tada, kai neįmanoma išgydyti, visada įmanoma slaugyti, visada įmanoma guosti, visada įmanoma liudyti artumą.
Dabartiniu pandemijos metu neturtingose šalyse trūksta vakcinų nuo COVID-19. Šioje savo žinios Pasaulinės ligoninių dienos proga dalyje popiežius su dėkingumu pamini katalikiškas sveikatos apsaugos institucijas: jos yra brangus lobis, kurį reikia saugoti ir remti; jų buvimas Bažnyčios istorijoje išsiskyrė visada liudijamu artumu vargingiausiems žmonėms.
Galiausiai paminėta ir sveikatos apsaugos sielovados svarba. Norėčiau priminti, rašo Pranciškus, kad artumas ligoniams ir jų sielovadinis palydėjimas nėra tik ypatingai tam pasiaukojusių asmenų užduotis. Lankyti ligonius Kristus ragina visus savo mokinius. Paguodos tarnystė yra kiekvieno pakrikštytojo užduotis, prisimenant Jėzaus žodžius: „Buvau ligonis – mane aplankėte“ (Mt 25, 36).
Savo žinią Pasaulinės ligonių dienos proga popiežius baigia malda, kad Mergelės Marijos, Ligonių Sveikatos, užtarimas visada lydėtų sergančiuosius ir visus, kas stengiasi jiems padėti.