Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA) ketvirtadienį prie Seimo rengia, jų teigimu, didžiausią pastarojo meto protesto akciją, kurios metu ūkininkai reikalaus bent 40 mln. eurų paramos ir žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsistatydinimo, sako LPGA prezidentas ir vienas iš protesto organizatorių Jonas Vilionis.
„Mums pats pagrindinis dalykas – tai ministro nuėmimas, antras klausimas yra dėl tų 40 milijonų, kaip mums išgyventi. Ministrui bus ruošiama interpeliacija“, – BNS protesto išvakarėse sakė J. Vilionis.
Mums pats pagrindinis dalykas – tai ministro nuėmimas.
Pasak jo, protesto metu bus nemokamai išdalintos kelios tonos pieno, o jame dalyvauti planuoja per 2,5 tūkst. žmonių – ne tik pieno, bet ir kitų ūkių atstovai – kailinių žvėrelių, paukštininkų, kiaulių, grūdų augintojų ir kiti.
„Visi ūkiai yra kritinėje situacijoje“, – BNS teigė LPGA prezidentas.
Be to, proteste ketina dalyvauti kai kurie Lietuvos ir Latvijos Seimo nariai, Latvijos ūkininkų atstovai.
J. Vilionio teigimu, protesto metu planuojami susitikimai su prezidento Gitano Nausėdos atstovais, Seimo pirmininke Viktorija Čmilytė-Nielsen ir galbūt su premjere Ingrida Šimonyte.
Viskas bus: scena, pieno dalijimas, 11 valandą mūsų delegacija eina pas prezidentą, 12 valandą einam pas Čmilytę.
„Viskas bus: scena, pieno dalijimas, 11 valandą mūsų delegacija eina pas prezidentą, 12 valandą einam pas Čmilytę, o vakar kadangi opozicija padarė susitikimą su Šimonyte, mes jai turime parašę irgi kvietimą, kad ji 13 valandą ateitų ir mums pasisakytų, ar ateis, mes nežinom“, – BNS teigė J. Vilionis.
Siekiant stabilizuoti krizinę situaciją sektoriuje, Žemės ūkio ministerija gegužę pienininkams pažadėjo iš valstybės biudžeto skirti 8 mln. eurų paramos už laikomas karves. Tačiau ūkininkai reikalauja bent 40 mln. eurų.
I. Šimonytė antradienį sakė, kad Vyriausybė disponuoja tik tomis lėšomis, kurios yra patvirtintos biudžete, ji gali jas perskirstyti svarbesniems uždaviniams, tačiau „tikrai niekur biudžete besimėtančių 40 mln. eurų atliekamos sumos, kaip kažkam galbūt atrodo, nėra“.
K. Navickas pirmadienį pranešė, kad Lietuva sunkumų patiriantiems šalies pieno gamintojams Europos Komisijos (EK) prašo skirti po 18,6 mln. eurų paramos per ketvirtį, kol kainos normalizuosis. Tačiau tokiai paramai reikia visų ES šalių narių ministrų pritarimo, o jo laukti teks apie dvi savaites.
Žemės ūkio ministerija taip pat pranešė inicijuojanti Pieno įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama pagerinti ūkininkų padėtį ir derybines pozicijas su supirkėjais, lanksčiau nustatyti kainas, įvesti derybose daugiau skaidrumo.
Ministre, negadink žemės ūkio, eik ilsėtis, sako ūkininkai
„Ministre, negadink žemės ūkio, eik ilsėtis“ – skelbė vienas plakatų. Tuo metu vienas akcijos iniciatorių Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis, kalbėdamas susirinkusiems ūkininkams ir juos atėjusiems palaikyti tvirtino, kad ministras žemdirbių naudai „neišsprendė nė vieno klausimo“.
„Mums reikia, kad gautume tokią kainą, kad nebankrutuotume. Šiandien esamomis kainomis išgyventi negalime. Turime kovoti vieni už kitus, o ne laukti, kol kas ateis ir padarys už mus“, – teigė jis.
Ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus vadovas Marijus Kaktys susirinkusiųjų dėmesį atkreipė į tarp Seimo ir protestuojančiųjų išdėliotus didžiųjų prekybos tinklų maišus, prikrautus mėšlo: „Kai nebebus ko šerti, nebebus mėšlo kvapo, miestas jo pasiilgs“.
Tuo tarpu J. Vilionis BNS teigė, kad maišai su mėšlu simbolizuoja valdžios ir miestą maitinančio kaimo takoskyrą.
„Mes prie mėšlo pripratę, tos ribos ir neperžengsime, taip atsiribojame, jie (valdžia – BNS) tegu būna tyrame ore, o mes, kaip esame prie mėšlo, taip ir liksime“, – BNS sakė J. Vilionis.
Protesto akcijos metu iš dviejų cisternų nemokamai dalinamas pienas. Pasak žemės ūkio bendrovės „Berčiūnai“ atstovų, atsivežtos keturios tonos.
„Geriau išdalinti, gera padaryti, nes nieko už jį (pieną – BNS) negausime nei čia, nei tiekdami perdirbėjams. Patys gaminti nieko negalime, nes turime tik melžiamas karves“, – teigė pieną dalinusios bendrovės atstovės.
Įmonės komercijos direktorius Vadimas Kovalevskis BNS teigė, kad bendrovė yra „ant išgyvenimo ribos“: yra apie 500 melžiamų karvių, perdirbėjams patiekiama 16 tonų žaliavinio pieno, už litrą gauna 33 centus.
„Mums tai mažai. Mažų ūkininkų savikaina mažesnė, o mūsų, didesnių ūkių savikaina didesnė. Mums tie 33 centai – išgyvenimo riba“, – BNS teigė jis.
V. Kovalevskis tvirtino, kad dalindama pieną bendrovė nori, kad žmonės, paragavę jo ir iš parduotuvinio pakelio, pajustų skirtumą.
Lietuvos grūdų augintojų asociacija skelbė palaikantys pieno gamintojus. Asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas protesto akcijoje taip pat kalbėjo, kad Finansų ministerijos inicijuojama mokesčių pertvarka kaimui nenaudinga, nes žemdirbiams didės mokesčiai ir žadėjo, kad ketvirtadienį rengiama akcija ne paskutinė: „Bus dar didesnių ir smarkesnių“.
„Mes turime prisidėti prie miestiečių poreikių tenkinimo: kelių asfaltavimo, gatvių tvarkymo, mokyklų, darželių statymo. Mes to kaime iš viso neturime: mokyklos, darželiai, parduotuvės uždarytos, keliai dulka“, – aiškino jis.
Kol vyks akcija, pieno gamintojus atstovaujančių organizacijų delegacijos susitiks su prezidento Gitano Nausėdos atstovais, Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, premjere Ingrida Šimonyte.
Siekiant stabilizuoti krizinę situaciją sektoriuje, Žemės ūkio ministerija gegužę pienininkams pažadėjo iš valstybės biudžeto skirti 8 mln. eurų paramos už laikomas karves.
K. Navickas pirmadienį pranešė, kad Lietuva sunkumų patiriantiems šalies pieno gamintojams Europos Komisijos prašo skirti po 18,6 mln. eurų paramos per ketvirtį, kol kainos normalizuosis. Tačiau tokiai paramai reikia visų ES šalių narių ministrų pritarimo, o jo laukti teks apie dvi savaites.
Žemės ūkio ministerija taip pat pranešė inicijuojanti Pieno įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama pagerinti ūkininkų padėtį ir derybines pozicijas su supirkėjais, lanksčiau nustatyti kainas, įvesti derybose daugiau skaidrumo.
Premjerė: pieno ūkininkai neturėtų „išrašyti sąskaitos“ Vyriausybei
Pieno gamintojams protestuojant dėl kritusių pieno supirkimo kainų ir reikalaujant didesnės Vyriausybės paramos, premjerė Ingrida Šimonytė kartoja, kad problemą išspręsti galima didinant ūkininkų derybines galias jiems kooperuojantis.
Anot premjerės, žemdirbiams nesijungiant, jie neturėtų „išrašyti sąskaitos“ Vyriausybei dėl patiriamų nuostolių.
„Ne tokiais būdais problemos yra sprendžiamos. Todėl, kad iš esmės tai derybinės galios klausimas, tie subjektai, kurie stambūs, kur yra masto ekonomija, kurie tiekia didelius kiekius, turi derybinę galią, jie ir dabar tą kainą, tiekdami pieną, išsaugo pakankamai didelę. O mažiukai, kuriems kol kaina buvo aukšta, atrodė, kad jungtis galbūt nėra didelio reikalo (…), o dabar turi apie viską pagalvoti valdžia“, – Seime ketvirtadienį žurnalistams sakė premjerė.
„Galvojame, stengiamės ieškoti sprendimų proto ribose, bet ne tokių sprendimų, kur tiesiog valstybei išrašai sąskaitą už viską ir valstybė turi už viską sumokėti“, – pridūrė ji.
I. Šimonytė pabrėžė, kad praėję metai žemės ūkio produkcijos gamintojams buvo rekordiniai, žemės ūkio produktų supirkimo kainos augo nuo 50 iki 70 procentų.
„Kas atsitiko praėjusių metų pabaigoje ir šių metų pradžioje, kainos pradėjo koreguotis, kai kurios labai staigiai, ir pieno kainos tame tarpe ir didieji ūkiai, kurie turi gerą derybinę galią su perdirbėjais, ant jų korekciją permesti nėra lengva, ant mažesniųjų ūkių korekcijos permetimas yra bloga susiklosčiusi tradicija per daugybę metų, nes perdirbėjai puikai žino, jei jie taip elgsis, tada visada triukšmą galima kelti prie Vyriausybės, reikalauti, kad Vyriausybė dengtų dalį kainos“, – sakė I. Šimonytė.
„Reikia suprasti, kad mes dengiame kainą, kuri yra ne Lietuvos vartotojų kaina, o kaina, kuria Lietuvos perdirbėjai išlaiko savo konkurencingumą užsienio rinkose“, – kalbėjo ji.
„Reiškia, mes dotuojame tokiu būdu Lietuvos perdirbėjų galimybę konkuruoti užsienio rinkose, nors Lietuvos vartotojas ant lentynos pirkdamas pieną sumoka visiškai europietišką kainą. (…) Čia yra šioks toks moralės klausimas, vis dėl to, tai kieno čia turėtų būti atsakomybė“, – tvirtino ministrė pirmininkė.
Vilniuje prie Seimo ketvirtadienį kiek daugiau nei 1 tūkst. ūkininkų, auginančių karves ir tiekiančių pieną perdirbėjams, surengė protesto akciją.
Ji rengta tęsiantis pieno gamintojų nepasitenkinimui nukritus žaliavinio pieno supirkimo kainoms ir valdžiai atsisakant skirti reikalaujamą 40 mln. eurų dydžio paramą. Be to, ūkininkai siekia žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsistatydinimo.