REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Mirė ekonomistas, Nepriklausomybės Akto signataras V. Terleckas – šalies vadovų užuojauta

ŠaltinisBNS

Šalies vadovai penktadienį pareiškė užuojautą dėl ekonomisto, Kovo 11-osios Akto signataro Vlado Terlecko mirties.

Apie Nepriklausomybės Akto signataro mirtį pranešė Seimas, jis mirė eidamas 85-uosius metus.

Anot Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, V. Terleckas daug prisidėjo prie Lietuvos banko ir nacionalinės valiutos – lito – atkūrimo bei savarankiškos šalies pinigų ir kredito sistemos sukūrimo.

„Netekome vieno iš žmonių, kurių dėka prieš daugiau nei tris dešimtmečius buvo atkurta nepriklausoma Lietuvos valstybė. Mes jiems liksime amžinai dėkingi“, – užuojautoje rašo parlamento pirmininkė.

„Nuoširdžiai užjaučiu V. Terlecko šeimą, artimuosius, bendražygius ir Lietuvos žmones“, – sako Seimo pirmininkė.

Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu teigimu, V. Terleckas bus prisimenamas ne tik kaip vienas iš Kovo 11-osios Akto signatarų, bet ir kaip ryškus Lietuvos ekonomikos veikėjas.

„Netekome žmogaus, kuriam nebuvo visvien, kieno rankomis bus valdoma Lietuva, kurio šviesios mintys ir įžvalgos pripildė svarbių mokslinių tyrimų bei monografijų puslapius“, – rašoma jos užuojautoje.

Tuo metu šalies vadovas Gitanas Nausėda teigė, jog daugelio mokslinių publikacijų autorius V. Terleckas reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos ekonominės minties plėtros, kritiškai svarbiu valstybei metu dalyvavo kuriant Lietuvos finansų sistemą.

„Atminsiu V. Terlecką kaip tiesų ir nuoširdų žmogų, kuris nemėgo apsimestinių santykių, rėždavo tiesą į akis taip, kaip ją suprato. Jis puikiai išmanė Lietuvos finansų ir bankininkystės istoriją, bet nevengė ir bendrųjų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos temų, įdomiai ir savitai polemizavo su istorikais. Man buvo garbė jį pažinti“, – sakė prezidentas.

V. Terleckas gimė 1939 metų rugsėjo 13-ąją, mokėsi Vilniaus universitete, vėliau jame ir dėstė, buvo Lietuvos banko konsultantas, Mokslo centro direktorius.

Pasak Seimo, dėstydamas studentams įterpdavo draudžiamą temą apie tarpukario Lietuvos pasiekimus ir nepriklausomos Lietuvos pinigų sistemą. Tyrė tarpukario Lietuvos pinigų ir bankininkystės istoriją. 

„Atsisveikiname su Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataru, vienu iškiliausių Lietuvos finansų ir bankų specialistu, Lietuvos istorinės tiesos gynėju, valstybininku, dėjusiu pagrindus Lietuvos valstybės atkūrimui ir visas jėgas skyrusiu tolimesniam valstybingumo įtvirtinimui“, – rašoma Seimo užuojautoje.

Jis taip pat aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, buvo Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatas, protestavo prieš, jo nuomone, klaidingai pasirinktą valstybinio turto privatizavimo politiką, vadovavo Lietuvos savarankiškos pinigų ir kredito sistemos kūrimo grupei, kuri parengė daugelį bankininkystės įstatymų projektų, padėjo atkurti Lietuvos banką ir nacionalinę valiutą – litą.

V. Terleckas buvo apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio ir Karininko kryžiais. Jam taip pat įteiktas Seimo apdovanojimas – G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“.

Velionis bus laidojamas pirmadienį Antakalnio kapinėse Vilniuje, penktadienį pranešė Seimo kanceliarija.

Karstas su palaikais bus pašarvotas Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčioje.

Atsisveikinimas su velioniu vyks šeštadienį nuo 15 iki 20 valandos, sekmadienį nuo 9 iki 20 valandos.

Šv. Mišios vyks sekmadienį 8 valandą Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedroje bazilikoje.

Pirmadienį nuo vidudienį velionio karstas bus išnešamas iš bažnyčios ir vežamas palaidoti.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte