Maltos arkivyskupas pareiškė manąs, kad Katalikų Bažnyčios lotynų apeigų kunigų celibato reikalavimas turėtų būti peržiūrėtas.
Arkivyskupas Charlesas Scicluna, einantis salos arkivyskupo ir Vatikano Tikėjimo mokymo dikasterijos sekretoriaus padėjėjo pareigas, sausio 7 d. paskelbtame interviu sakė, kad Bažnyčia turėtų „rimtai pagalvoti” apie vakarietiškos disciplinos pakeitimą.
„Jei tai priklausytų nuo manęs, peržiūrėčiau reikalavimą kunigams privalomai laikytis celibato”, – sakė jis, kaip teigiama Maltos laikraščio „Times of Malta” paskelbtame vaizdo interviu maltiečių kalba.
„Tikriausiai tai pirmas kartas, kai tai sakau viešai, ir kai kuriems žmonėms tai nuskambės eretiškai”, – pridūrė jis.
64 metų arkivyskupas sakė, kad Bažnyčia turėtų pasimokyti iš Rytų Bažnyčių, kurios leidžia vedusiems vyrams gauti kunigystės šventimus.
„Kodėl turėtume prarasti jauną vyrą, kuris būtų tapęs puikiu kunigu, vien dėl to, kad jis norėjo susituokti? Ir mes praradome gerų kunigų tik todėl, kad jie pasirinko santuoką”, – sakė jis.
C. Scicluna, kuris Vatikano biuro vardu asmeniškai atliko daugybę tyrimų dėl dvasininkų lytinio išnaudojimo, šiuos komentarus išsakė paklaustas apie Maltos katalikų kunigus, kurie turėjo slaptų santykių ir susilaukė nesantuokinių vaikų.
„Tai pasaulinė tikrovė, tai vyksta ne tik Maltoje. Žinome, kad visame pasaulyje yra kunigų, kurie taip pat turi vaikų, ir manau, kad Maltoje taip pat yra tokių, kurie galbūt turi vaikų”, – sakė salos dvasininkas.
„Vyras gali subręsti, užmegzti santykius, mylėti moterį. Esant tokiai padėčiai, jis turi rinktis tarp jos ir kunigystės, o kai kurie kunigai su tuo susidoroja slapta užmegzdami jausmingus santykius”, – sakė jis.
C. Scicluna, kuris praėjusį rudenį buvo Sinodo dėl sinodiškumą asamblėjos delegatas, pridūrė, kad anksčiau Romoje atvirai kalbėjo apie savo požiūrį į kunigų celibatą.
2019 m. Vyskupų sinode dėl Panamos regiono buvo atvirai diskutuojama apie kunigų celibato reikalavimą, tačiau galiausiai popiežius Pranciškus posinodiniame apaštališkajame paraginime nusprendė celibato neminėti.
Ši tema vėl iškilo per 2023 m. spalio mėnesį Vatikane vykusią Sinodo asamblėją dėl sinodiškumo. Sinodo asamblėjos apibendrinamojoje ataskaitoje buvo klausiama, ar Katalikų Bažnyčios lotynų apeigų bažnyčioje būtina išlaikyti kunigų celibato discipliną, ir raginama šį klausimą vėl svarstyti kitoje 2024 m. spalio mėn. vyksiančioje asamblėjoje, pažymint, kad per pirmąją sinodo asamblėją šia tema „buvo išsakyti skirtingi vertinimai”.
Spalio mėn. išleistai knygai skirtame interviu popiežius Pranciškus atmetė mintį, kad Bažnyčios praktikos pokyčiai, pavyzdžiui, moterų diakonių įvedimas ar neprivalomas kunigų celibatas, padėtų padidinti pašaukimų skaičių.
Paklaustas apie moterų šventimus, kurie „priartintų daugiau žmonių prie Bažnyčios”, ir neprivalomą kunigų celibatą, kuris padėtų spręsti kunigų trūkumo problemą, popiežius Pranciškus atsakė, kad nepritaria šioms nuomonėms.
„Liuteronai įšventina moteris, bet vis tiek mažai žmonių eina į bažnyčią, – sakė popiežius Pranciškus. – Jų kunigai gali tuoktis, bet, nepaisant to, jie negali padidinti dvasininkų skaičiaus. Problema yra kultūrinė. Neturėtume būti naivūs ir manyti, kad programiniai pokyčiai atneš mums sprendimą.”
„Vien bažnytinės reformos nepadeda išspręsti esminių problemų. Veikiau reikia paradigminių pokyčių”, – pridūrė jis, nurodydamas savo 2019 m. laišką Vokietijos katalikams dėl tolesnių svarstymų šiuo klausimu.