Lenkijos užsienio reikalų ministras Szymonas Szynkowskis vel Sekas (Šymonas Šynkovskis vel Senkas) pirmadienį po susitikimo su Vengrijos diplomatijos vadovu Peteriu Szijjarto (Pėteriu Sijartu) pareiškė, jog vis daugiau šalių griežtai nepritaria tam, kad Europos Sąjungos sutarčių pakeitimais kai kurie įgaliojimai būtų perkelti iš valstybių narių į ES lygmenį.
Pasak lenkų ministro, Budapešte vis aiškiau suprantami šių galimų pakeitimų pavojai.
Lapkričio 22 dieną Europos Parlamentas balsavo už ES sutarčių pakeitimus dėl vienbalsiškumo principo balsuojant Europos Vadovų Taryboje ir kai kurių įgaliojimų perdavimo iš valstybių narių į ES lygmenį.
Pagal pasiūlymą, kuriam dar turi pritarti šalių narių lyderiai, atsirastų dvi naujos išskirtinai ES lygio kompetencijos sritys: aplinkos ir bioįvairovės. Be to, kai kuriose kitose srityse ES įgaliojimai būtų reikšmingai išplėsti.
Daugybės kompetencijos sričių perkėlimas iš nacionalinio į ES lygmenį galėtų nulemti tai, kad šalys realiai prarastų įrankius savo piliečiams krizių atvejais apsaugoti
Lenkijos vyriausybė, kuri apskritai nepritaria veiksmams, galintiems paskatinti tolesnę bloko integraciją valstybių narių sąskaita, pareiškė kategoriškai prieštaraujanti bet kokiems sutarčių pakeitimams.
„Daugybės kompetencijos sričių perkėlimas iš nacionalinio į ES lygmenį galėtų nulemti tai, kad šalys realiai prarastų įrankius savo piliečiams krizių atvejais apsaugoti“, – sakė Sz. Szynkowskis vel Sekas.
Jis ir P. Szijjarto taip pat sutiko, kad vienbalsiškumo balsuojant Europos Vadovų Taryboje atsisakymas galėtų būti pavojingas.
„Jei, pavyzdžiui, dėl ES biudžeto kitiems keleriems metams spręstų dauguma, tai reikštų, kad tam tikra šalių grupė galėtų būti neįtraukta, kad į jų interesus per derybas galėtų būti neatsižvelgta“, – sakė lenkų užsienio reikalų ministras.