REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Konservatoriaus Mato Maldeikio siekis įteisinti homoseksualų partnerystę entuziazmo tarp kolegų nesukėlė

Daliai konservatorių siūlant į parlamento pavasario sesijos darbų programą įtraukti Civilinės sąjungos įstatymą, frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė BNS teigia, kad kolegos klausimą svarstys, tačiau nėra aišku, kiek konservatorių palaikytų šio teisės akto priėmimą. Savo reakcijas išsakė ir valdančiosios frakcijos.

„Mes frakcijoje tokios inventorizacijos nesame turėję, juo labiau, kad nebuvo galimybių šioje naujoje Seimo kadencijoje tuos klausimus aptarti“, – teigė konservatorius.

„Kai atsiras klausimas darbotvarkėje, bus aišku, kiek iš tiesų to palaikymo esama“, – kalbėjo jis.

Siūlymą įtraukti Civilinės sąjungos įstatymo priėmimą į Seimo pavasario sesijos darbų programą teikia Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Matas Maldeikis, Jurgita Sejonienė ir Arūnas Valinskas.

„Atsiuntė tokį siūlymą į frakciją, šiuo metu mes kaip tik renkame pasiūlymus pavasario sesijai, tai jie tiesiog siūlo šį klausimą įtraukti, kad darbų programoje būtų toks projektas“, – teigė M. Lingė.

„Frakcijoje dėl to dar nesame diskutavę, esame numatę kitą savaitę turėti tam aptarimui skirtą laiką, ką siūlysime nuo frakcijos įtraukti į darbų programą“, – sakė jis.

Pasak M. Lingės, siūlymas įtraukti Civilinės sąjungos įstatymo priėmimą į sesijos darbų programą gali būti teikiamas tiek frakcijos vardu, tiek pavienių parlamentarų.

Jis sakė su naujuoju partijos pirmininku Laurynu Kasčiūnu šio klausimo dar nespėjęs aptarti.

„Manau, kad tuoj pakalbėsime“, – sakė M. Lingė.

Naujasis TS-LKD pirmininkas BNS yra sakęs, jog pozicijos dėl partnerystės įteisinimo nekeičia ir šio įstatymo projekto nepalaikytų.

Socdemai pavasario sesijoje šio klausimo nesiruošia svarstyti

Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas sako, kad partijoje dėl šio pasiūlymo palaikymo apsitarta nėra.

„Kol kas nesam apsitarę. Dar šios kadencijos Seimo sudėtyje, frakcijoje nesvarstėm kiek palaikytų (Civilinės sąjungos įstatymą – BNS)“, – BNS sakė R. Motuzas.

Anot R. Motuzo, abejonių kelią ir tai, jog apie pasiūlymą prabilta praėjus vos parai po to, kai partijos pirmininku buvo išrinktas buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.

„Ir mes žinom, kad konservatyvusis (…), krikščioniškasis sparnas nepritaria, ne visi pritaria tam įstatymo projektui“, – pabrėžė jis.

Politikas BNS patikino, jog socialdemokratai yra įsipareigoję savo rinkėjams per kadenciją išspręsti Civilinės sąjungos įstatymo klausimą, tačiau įtraukti jo į pavasario sesijos darbotvarkę neketina.

„Dabar negaliu pasakyti termino, kada mes imsimės svarstymo to projekto, bet esam įsipareigoję rinkėjams“, – teigė socialdemokratas.

„Jau intensyviai svarstėm ir per praeitą frakcijos posėdį, ir vakar koalicinėj taryboj kalbėjom apie pavasario sesijos darbų programą ir svarbiausius teisės aktus. Tai kol kas pavasario sesijoj nesam numatę įtraukti šio įstatymo projekto“, – kalbėjo jis.

Anot R. Motuzo pirmieji darbai, kuriems bus teikiamas prioritetas pavasario sesijos metu – Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimas, mokestinė reforma siekiant surinkti lėšas gynybos finansavimui, taip pat antra pensijų pakopa, mokyklų tinklo pertvarka.

Seimo pirmininkas nemato perspektyvų

„Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis sako, jog frakcija tokiam projektui nepritartų.

Tačiau, anot jo, „aušriečiai“ galėtų palaikyti tokį įstatymo projektą, kuriame būtų apibrėžti tik bendro gyvenimo teisiniai aspektai.

„Mes esam kalbėję, mes nepritariam projektui, jeigu jis bus susietas su santuokos ir šeimos elemento atitikmenimis, tai tikrai tokiam dalykui nepritarsim“, – BNS antradienį sakė R. Žemaitaitis.

„Jeigu tai yra partnerystė arba kitaip vadinama ūkinė sutartis, kur čia daugelis ją traktuoja, tai yra dėl medicinos informacijos gavimo, dėl paveldėjimo, dėl paskolinių dalykų ir panašiai, tai tikrai tas projektas gali eiti ir čia kažkokių didelių klausimų, ko gero, nekils, – kalbėjo politikas. – Bet jeigu bus įdėti šeimos elemento dalykai, tai jam niekados nebus pritarta.“

Panašų projektą praėjusioje kadencijoje siūlė konservatorius Paulius Saudargas. Jis ragino įteisinti „artimojo ryšio“ sąvoką ir tvirtino, kad tokia iniciatyva neprilygina nesusituokusių skirtingų ar vienos lyties porų šeimai.

Šiam projektui Seimas pritarė po pateikimo.

Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako tokiam projektui nematantis perspektyvos.

„(…) jeigu bus iniciatyvos atskirų Seimo narių, ko gero, bus svarstoma, kaip balsuoti. Mes šiuo klausimu frakcijoje nesvarstėme, nežinau, už kitas frakcijas irgi kalbėti negaliu“, – antradienį sakė S. Skvernelis, žurnalistų paklaustas, ar frakcija palaikytų projektą.

„Žiūrint, koks tas įstatymo projektas bus dar irgi. Jeigu bus tas pats, kas buvo bandoma įkišti praeitoje kadencijoje, tai nematau, kad jis turėtų perspektyvos“, – pridūrė Seimo pirmininkas.

Jis pažymėjo, kad pagal koalicijos sutartį nei demokratai, nei socialdemokratai ar „Nemuno aušra“ rinkėjams nėra įsipareigoję išspręsti partnerystės klausimą.

„Aš negaliu kvestionuoti Seimo narių ir frakcijų siūlymo. Darbų programa bus užpildyta demokratiškai, visoms frakcijoms leidžiant pateikti savo projektus ir iniciatyvas“, – nurodė S. Skvernelis, klausiamas, ar mato klausimą parlamento pavasario darbotvarkėje.

Seimas prieš beveik dvejus metus po svarstymo minimalia balsų persvara pritarė Civilinės sąjungos įstatymo projektui, kuriuo būtų įteisinta tos pačios lyties asmenų partnerystė. Liko vienintelis balsavimas dėl šio projekto priėmimo.

Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.

Civilinės sąjungos įstatymo projektas numato, kad ją sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.

Seimo pavasario sesija prasidės kovo 10 dieną.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte