Jungtinių Tautų žmogaus teisių vadovas antradienį pareiškė, kad Izraelio vykdoma visiška Gazos Ruožo apsiaustis yra draudžiama pagal tarptautinę teisę.
Volkeris Turkas (Volkeris Tiurkas), JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras, sakė, kad reikia gerbti žmonių orumą ir gyvybę, ir paragino visas puses švelninti „sprogią parako statinės situaciją“.
Palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ per savo netikėtą savaitgalio ataką prieš Izraelį pagrobė apie 150 žmonių ir grasina nužudyti šiuos įkaitus, jei Izraelis oro smūgiais toliau taikysis į Gazos Ruožo gyventojus.
Grasinimas buvo paskelbtas Izraeliui pirmadienį įvedus visišką Gazos Ruožo apgultį ir nutraukus maisto, vandens bei elektros tiekimą į šį anklavą. Dėl tokios blokados imta nerimauti, kad humanitarinė situacija ten darosi vis beviltiškesnė.
„Tarptautinė humanitarinė teisė aiškiai sako: prievolė nuolat rūpintis, kad būtų apsaugoti civiliai gyventojai ir civiliniai objektai, taikoma ir per visas atakas“, – sakoma V. Turko pareiškime.
Apgultis gali rimtai pabloginti ir taip prastą žmogaus teisių ir humanitarinę situaciją Gazos Ruože, įskaitant medicinos įstaigų galimybes dirbti, ypač turint galvoje didėjantį sužeistųjų skaičių, sakoma pareiškime.
„Tarptautinė humanitarinė teisė draudžia įvesti apgultį, kuri kelia pavojų civilių gyventojų gyvybei, nes iš jų atimamos išgyvenimui būtinos prekės“, – sakoma V. Turko pareiškime.
Tarptautinė humanitarinė teisė draudžia įvesti apgultį, kuri kelia pavojų civilių gyventojų gyvybei
Bet kokie žmonių ir prekių judėjimo suvaržymai įvedant apgultį turi būti pateisinti karine būtinybe, antraip jie gali prilygti kolektyvinei bausmei, priduriama pareiškime.
Grupuotė „Hamas“ šeštadienį netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelis surengė atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui. Per konfliktą žuvo šimtai žmonių tiek Izraelyje, tiek Gazos Ruože.
„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą, ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.
Gazos Ruože gyvena 2,3 mln. žmonių, tačiau teritorijai Izraelis su Egipto pagalba nuo 2007 metų taiko blokadą – apribojo prekių įvežimą į šią teritoriją ir jų išvežimą iš jos vandeniu, jūra ar oru bei pačių palestiniečių galimybes palikti šią teritoriją, išskyrus kelias dešimtis tūkstančių darbininkų.