Kenterberio arkivyskupas (Jungtinė Karalystė) Justinas Welby (Džastinas Velbis) per savo Velykų pamokslą išreiškė raginimus ne tik nutraukti ugnį tarp Rusijos ir Ukrainos, bet ir sukritikavo šalies vyriausybės planus siųsti į JK plūstančius migrantus į Ruandą.
Į šalį valtimis plūsta migrantai iš Prancūzijos
Naujas JK susitarimas dėl nelegalių migrantų su Ruanda buvo pasiektas šalies vyriausybei paskutiniu metu stengiantis kovoti su didžiulio masto nelegalia migracija iš Prancūzijos pusės. Šiuo metu itin daug žmonių iš Prancūzijos šiaurės rytų pripučiamomis valtimis leidžiasi į pavojingą ir dažnai mirtį nešančią kelionę į JK per Lamanšo sąsiaurį.
Šalis nusprendė per sąsiaurį perplaukusius nelegalius imigrantus ir prieglobsčio prašytojus siųsti į Ruandą. Tačiau Jungtinės Tautos pareikalavo susilaikyti nuo tokių planų, kol tvarkomi formalumai. Sprendimą, velykinio pamokslo metu, kritikavo ir Kenterberio arkivyskupas J. Welby bei daugelis krikščioniškų organizacijų.
Pagal šią savaitę paskelbtą 120 mln. svarų sterlingų vertės programą asmenys, kurie, kaip manoma, neteisėtai atvyko į JK, bus vežami į Rytų Afrikos šalį, kur jiems bus leista prašyti teisės įsikurti. Arkivyskupas mano, kad tai yra nusisukimas nuo migrantų.
Programa po paskelbimo sulaukė didelio pasipriešinimo iš krikščioniškų organizacijų, daugiau nei 160 labdaros organizacijų ir kampanijų grupių paragino ministrus atsisakyti, jų nuomone, „žiaurios” migrantų politikos. Ją taip pat kritikavo opozicinės partijos ir kai kurie konservatoriai.
Arkivyskupas ragino nenusigręžti nuo migrantų
Arkivyskupas, per šv. Velykas kalbėjo apie viltį, kad kažkada „baigsis pasaulis, kuriame nusigręžiame nuo pabėgėlių”, taip pat jis pamokslo metu sakė, kad pasiūlymai dėl prieglobsčio suteikimo Ruandoje kelia „rimtų etinių klausimų”.
„Detalės yra skirtos politikai. Principas turi atlaikyti Dievo teismą, o jis negali”, – sakė jis. – Jis negali atlaikyti Prisikėlimo teisingumo, gyvybės, nugalinčios mirtį, svorio. Jis negali pakelti Prisikėlimo, kuris pirmiausia buvo skirtas mažiausiai vertinamiems, svorio, nes teikia privilegijas turtingiesiems ir stipriesiems”, – pamokslavo JK arkivyskupas.
Toliau apie migrantų programą jis teigė, kad ji neatitinka „krikščioniškųjų vertybių suformuotos šalies, nacionalinės atsakomybės svorio”, ja stengiamasi „perleisti savo atsakomybę”, nors Ruanda ir yra šalis, kuri siekia gero. Visgi, arkivyskupo teigimu, programa „prieštarauja Dievo, kuris pats prisiėmė atsakomybę už mūsų nesėkmes, prigimčiai.”
Šalies vidaus reikalų ministerija nesutinka su arkivyskupo nuomone
Vidaus reikalų ministerija gynė planą nuo arkivyskupo kritikos, sakydama, kad JK „didžiuojasi” savo paramos stokojantiems asmenims istorija, o perkėlimo programos šimtams tūkstančių žmonių suteikė „saugius ir teisėtus kelius į geresnę ateitį”.
„Tačiau pasaulis susiduria su precedento neturinčio masto pasauline migracijos krize, todėl reikia pokyčių, kad būtų užkirstas kelias niekingiems žmonių kontrabandininkams, keliantiems pavojų žmonių gyvybėms, ir kad būtų ištaisyta neveikianti pasaulinė prieglobsčio sistema”, – sakė vidaus reikalų ministerijos atstovas spaudai.
VMinisterija teigia, kad Ruanda yra „saugi ir patikima”, o prašymus tvarkys pagal tarptautinius žmogaus teisių įstatymus.
Jungtinės Tautos irgi nepritaria Ruandos ir JK susitarimui
Jungtinės Tautos nurodė griežtai nepritariančios Jungtinės Karalystės susitarimui Lamanšo sąsiaurį perplaukusius nelegalius imigrantus ir prieglobsčio prašytojus siųsti už tūkstančių kilometrų į Ruandą.
JT pabėgėlių reikalų agentūra UNHCR išreiškė „didelį nepritarimą ir susirūpinimą“ dėl šio susitarimo, apie kurį pranešta ketvirtadienį, ir paragino Londoną susilaikyti nuo prieglobsčio prašytojų ir pabėgėlių perkėlimo į Ruandą, kol tvarkomi formalumai.
Agentūros teigimu, nuo persekiojimo bėgančiais žmonėmis neturėtų būti prekiaujama kaip prekėmis.
„UNHCR ir toliau griežtai nepritaria susitarimams, kuriais siekiama perkelti pabėgėlius ir prieglobsčio prašytojus į trečiąsias šalis, nesant pakankamų garantijų ir standartų“, – sakoma UNHCR vyriausiojo komisaro pavaduotojos Gillian Triggs (Džilian Trigs) pareiškime.
„Tokiais susitarimais paprasčiausiai perkeliama prieglobsčio atsakomybė, vengiama tarptautinių įsipareigojimų, [susitarimai] prieštarauja pabėgėlių konvencijos formai ir turiniui“, – sakoma jame.
„Nuo karo, konflikto ir persekiojimo bėgantys žmonės nusipelno užuojautos. Jais neturėtų būti prekiaujama kaip prekėmis, jie [neturėtų būti] perkeliami į užsienį apiforminti“, – nurodė G. Triggs.
Susitarimas su Ruanda buvo pasiektas britų vyriausybei bandant kovoti su nelegalia migracija. Rekordiškai daug žmonių iš Prancūzijos šiaurės rytų mažomis pripučiamomis valtimis leidžiasi į pavojingą kelionę per Lamanšą.
UNHCR paragino Londoną ir Kigalį pergalvoti savo planus ir įspėjo, kad tokie susitarimai neatgrasys žmonių nuo pavojingos kelionės, „tik padidins riziką“, nes vers pabėgėlius ieškoti alternatyvių kelių.
„Atsižadama atsakomybės“
„UNHCR mano, kad turtingesnės šalys privalo demonstruoti solidarumą remdamos Ruandą ir jos jau priimtus pabėgėlius, o ne atvirkščiai“, – sakoma pareiškime.
Jame pabrėžiama, kad Britanija yra įsipareigojusi visiems apsaugos siekiantiems žmonėms užtikrinti galimybę gauti prieglobstį.
„Tie, kas, kaip nustatoma, yra pabėgėliai, gali būti integruoti, o tuos, kas nėra pabėgėliai ir neturi jokių kitų teisinių priežasčių likti, galima saugiai ir oriai sugrąžinti į jų kilmės šalis“, – nurodo UNHCR.
„Vietoje to JK priima susitarimus, kuriais atsižadama atsakomybės… ir sukeliamas pavojus tarptautiniam pabėgėlių apsaugos režimui, išbandytam laiko ir per dešimtmečius išgelbėjusiam milijonus gyvybių“, – sakoma pareiškime.
Pasak UNHCR, finansine parama užsienyje dėl konkrečių pabėgėlių krizių negalima pakeisti įsipareigojimo priimti prieglobsčio prašytojus ir ginti pabėgėlius pas save, „nepriklausomai nuo rasės, pilietybės ir atvykimo būdo“.
Išsivysčiusios šalys priima tik dalelę pasaulio pabėgėlių ir turi geras galimybes „žmogiškai, sąžiningai ir veiksmingai“ tvarkyti paraiškas dėl prieglobsčio, pabrėžė agentūra.
J. Welby paragino siekti ir taikos tarp Rusijos ir Ukrainos
JK arkivyskupas taip pat paragino siekti taikos Ukrainoje, reikalavo nutraukti žiaurumus ir smurtą karo krečiamoje šalyje. Taip pat jis yra įsitikinęs, kad Rusija patirs pralaimėjimą.
„Tegul tai būna Rusijos paliaubų, pasitraukimo ir įsipareigojimo vesti derybas metas”, – toliau tęsė jis. – Tai laikas iš naujo nustatyti taikos kelius, o ne tai, ką Bismarkas vadino krauju ir geležimi. Tegul Kristus nugali! Tegul karo tamsa būna išvaryta”.
Pamokslą jis baigė kalbėdamas apie viltį ir atsinaujinimą, kuris ateina su Velykomis.
„Diktatoriai, kurie valdote baime, smurtu ir žiaurumu, – jūs pralaimėsite, nepaisant branduolinių ginklų, dešimtimis tūkstančių skaičiuojamų kariuomenių, didesnės ugnies galios ar gebėjimo ir noro sulyginti miestus su žeme”, – sakė jis.
„Nukryžiuotąjį Jėzų Kristų Dievas Tėvas prikėlė Dvasios galia. Gerumo ir meilės pergalė buvo garantuota. Blogio pralaimėjimas užtikrintas. Neteisingumas nugalėtas. Atėjo senojo pasaulio pabaiga.”