Popiežius Pranciškus sekmadienį pasveikino trumpalaikes paliaubas Izraelio ir „Hamas“ kare, per kurias buvo išlaisvintos kelios dešimtys įkaitų, ir meldėsi už tolesnį jų išlaisvinimą.
„Šiandien dėkojame Dievui, nes pagaliau pasiektos paliaubos tarp Izraelio ir Palestinos ir išlaisvinti kai kurie įkaitai“, – sakė argentinietis pontifikas pareiškime, kurį Vatikano pareigūnas perskaitė per kassavaitinę Viešpaties Angelo maldą.
„Meldžiamės, kad jie visi būtų kuo greičiau (išlaisvinti), kad į Gazos Ruožą atkeliautų daugiau humanitarinės pagalbos ir kad jie primygtinai reikalautų dialogo“, – pridūrė 86 metų Katalikų Bažnyčios vadovas, reaguodamas į tai, kad penktadienį ir šeštadienį „Hamas“ kovotojai Raudonajam Kryžiui perdavė 41 prieš septynias savaites pagrobtą įkaitą, įskaitant žydus ir kitų šalių piliečius. Izraelis mainais išlaisvino 78 palestiniečių kalinius.
Dialogas, pasak popiežiaus, yra vienintelis kelias į taiką. „Tie, kurie nenori dialogo, nenori taikos“, – užbaigė Pranciškus.
Paliaubų susitarime, kuriuo, tarpininkaujant Katarui, Egiptui ir Jungtinėms Valstijoms, keturias dienas nutrauktos kovos, numatyta, kad „Hamas“ paleis 50 įkaitų mainais į tai, kad Izraelis paleis 150 palestiniečių kalinių.
Per precedento neturintį spalio 7-osios išpuolį, per kurį, Izraelio pareigūnų teigimu, žuvo apie 1 200 žmonių, daugiausia civilių, „Hamas“ paėmė apie 240 belaisvių.
Atsakydamas į tai Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“ grupuotę, kurią Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga ir Izraelis vadina teroristine organizacija. Žydų valstybė pradėjo bombardavimo iš oro kampaniją ir sausumos invaziją į Gazos Ruožą. „Hamas“ teigimu, puolimo metu žuvo beveik 15 000 žmonių, taip pat daugiausia civilių ir apie 6 000 nepilnamečių.
Pranciškaus sekmadienio malda buvo transliuojama iš jo rezidencijos „Santa Marta“, nes Šventasis Tėvas gydosi nuo gripo, pranešė Vatikano spaudos tarnyba. Ji buvo tiesiogiai rodoma Šventojo Petro aikštėje esančiuose ekranuose ir Vatikano naujienų svetainėje.
Pranciškus kitą šeštadienį Dubajuje vyksiančiame Jungtinių Tautų aukščiausiojo lygio susitikime klimato kaitos klausimais turi sakyti kalbą. Tikimasi, kad jis sukritikuos daugelio vyriausybių neveiklumą ir paragins jas dėti daugiau pastangų mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.