Pagalba Ukrainai ir Rusijos agresijos stabdymu garsėjantis Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas patiria tikrus politinius iššūkius savo šalyje. Visą šią savaitę jis kaunasi, kad liktų savo poste. Premjeras atmetė raginimus atsistatydinti po to, kai du aukščiausi ministrai ir daugybė jaunesnių pareigūnų pareiškė nebegalintys eiti pareigų jo skandalų kamuojamoje vyriausybėje.
Johnsonas atmetė reikalavimus atsistatydinti per audringą Bendruomenių rūmų sesiją, kilus furorui dėl jo elgesio su kaltinimais dėl netinkamo seksualinio elgesio aukšto rango pareigūnui. Vėliau tą pačią dieną kai kurie jo patikimiausi sąjungininkai apsilankė pas ministrą pirmininką Dauning Street 10, kad paragintų jį atsistatydinti, tačiau jis liko nepajudinamas, pranešė Didžiosios Britanijos spaudos asociacija.
Pasak naujienų agentūros, ministras pirmininkas atmetė siūlymus siekti „oraus išėjimo“ ir nusprendė kovoti už savo pasilikimą politikoje, nurodydamas „labai svarbias problemas, su kuriomis susiduria šalis“. Johnsonas kolegoms pasakė, kad pasitraukus jam šalyje kils chaosas.
58 metų lyderis, išvedęs Didžiąją Britaniją iš Europos Sąjungos ir suvaldęs COVID-19 protrūkį, yra žinomas dėl savo sugebėjimo išsisukti iš sudėtingų situacijų ir išlikti valdžioje, nepaisant kaltinimų.
Tačiau neseniai paskelbta žinia, kad Johnsonas žinojo apie kaltinimus C. Pincheriui netinkamu seksualiniu elgesiu, bet vis tiek paaukštino jį pareigose sukėlė masinę pasipiktinimo bangą.
Laikydamasis savo pareigų, Johnsonas bando nepaisyti parlamentinės valdžios matematikos ir britų politikos tradicijų. Retas atvejis, kai ministras pirmininkas neatsistatydina, susidūręs su tokiu didžiuliu ministrų kabineto spaudimu.
„Dabar jis šmeižia mūsų demokratiją ir, jei nesielgs teisingai ir nesielgs savo noru, jis bus išmestas“, – BBC sakė Škotijos nacionalinės partijos lyderis Ianas Blackfordas.
Daugelis Johnsono kolegų konservatorių buvo susirūpinę, kad jis nebeturi moralinio autoriteto valdyti tuo metu, kai reikia priimti sudėtingus sprendimus, kad būtų išspręstos sparčiai didėjančios maisto ir energijos kainos, didėjančios COVID-19 infekcijos protrūkis ir karas Ukrainoje.
Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris pašaipiai pasakė apie atsistatydinimą, susijusį su Johnsonu: „Ar tai ne pirmas istorijoje užfiksuotas skęstančio laivo atvejis, pabėgęs nuo žiurkės?“
Dar blogiau, kad paties Johnsono konservatorių partijos nariai, pavargę nuo daugybės skandalų, su kuriais jis susidūrė, taip pat metė iššūkį savo lyderiui.
Ministro pirmininko darbas tokiomis sunkiomis aplinkybėmis, yra tęsti savo darbą. Ir tai aš ketinu daryti
„Ministro pirmininko darbas tokiomis sunkiomis aplinkybėmis, yra tęsti savo darbą. Ir tai aš ketinu daryti”– atkirto B.Johnsonas.
Buvęs sveikatos apsaugos sekretorius Sajidas Javidas, prisidėjęs prie dabartinės krizės, kai atsistatydino antradienio vakarą, užfiksavo daugelio įstatymų leidėjų nuotaiką sakydamas, kad Johnsono veiksmai gali pakenkti Konservatorių partijos ir Didžiosios Britanijos vyriausybės įvaizdžiui.
„Kažkuriuo metu turime padaryti išvadą, kad užtenka“, – sakė jis kolegoms įstatymų leidėjams. „Aš tikiu, kad tas taškas yra dabar“.
Pagal partijos taisykles, kitas balsavimas dėl nepasitikėjimo negali būti rengiamas tik dar po 11 mėnesių, tačiau partijos nariai gali pakeisti taisykles.
Antradienį ir trečiadienį atsistatydino apie 40 jaunesniųjų ministrų ir ministrų padėjėjų.
Buvęs tarptautinės plėtros sekretorius Andrew Mitchellas vėlai antradienį pareiškė, kad Johnsono laikas baigėsi. „Tai šiek tiek panašu į Rasputino mirtį: jis buvo nunuodytas, subadytas, nušautas, jo kūnas įmestas į užšalusią upę ir jis vis dar gyvas“, – BBC sakė Mitchellas. „Bet tai netipiškas ministras pirmininkas, nuostabiai charizmatiškas, juokingas, linksmas, tikras personažas. Bet bijau, kad jis neturi nei charakterio, nei temperamento būti mūsų ministru pirmininku.“