Po dviejų rinkimų turų naujuoju Argentinos prezidentu tapo Javieras Milei. Pirmajame ture surinkęs 30 proc. balsų, antrajame ture save vadinantis “anarchokapitalistu” kandidatas surinko beveik 56 proc. balsų ir įveikė dabartinį ekonomikos ministrą Sergio Massa, kuris savo ankstesnę balsų dalį pagerino vos 7 proc.
Nacionaliniu lygmeniu S. Massa ir jo ilgą laiką valdžiusi socialistų peronistų partija laimėjo tik trijose geografiškai didelės šalies provincijose – labai skurdžiose Santjago del Estero ir Formosos bei labai turtingoje Buenos Airių provincijoje, kurioje vis dėlto daugėja skurdžių priemiesčių. Tačiau labai tankiai apgyvendintoje Buenos Airių provincijoje Massa vis tiek laimėjo tik nedidele persvara – 50,73 % balsų.
Buvusio prezidento Mauricio Macri konservatyvioji partija suvaidino svarbų vaidmenį libertarui laimint. Po prasto konservatorių kandidatės Patricijos Bullrich pasirodymo pirmajame rinkimų ture M. Macri visa savo parama palaikė Milei, ragindamas savo rinkėjus balsuoti už Milei partiją “La Libertad Avanza”. Atrodo, kad jie išgirdo raginimą.
Taip pat lemiamą reikšmę turėjo tai, kad Milei sugebėjo paversti save priemone, kuria argentiniečiai galėjo išreikšti savo nepasitenkinimą maždaug keturiasdešimt metų trukusiu peronistiniu socializmu. Pagal profesiją ekonomistas, o pagal filosofiją – radikalus libertaras, Milei jau beveik du dešimtmečius yra viešas asmuo.
Kadaise pasisakęs už organų pardavinėjimą atviroje rinkoje ir net pradėjęs diskusiją apie vaikų pardavinėjimą, jis sušvelnino savo poziciją socialiniais klausimais, savo kampanijoje pasisakydamas už valstybės pareigą ginti teisę į gyvybę.
Tačiau ekonominiu ir politiniu požiūriu jis išliko toks pat radikalus kaip ir anksčiau, žadėdamas Argentinai “šoko terapiją”, kuri apims vyriausybės ministerijų sumažinimą nuo 20 iki 5, infrastruktūros – nuo gatvių iki oro uostų – privatizavimą ir draudimą Argentinos centriniam bankui spausdinti pinigus. Atsižvelgiant į didžiulę infliaciją (143 proc. šiais metais), vyriausybę, kuri spausdindama pinigus finansavo didelę gerovės valstybę, ir laisvai krentančią valiutą, nenuostabu, kad tokius pažadus žarstantis kandidatas patraukė rinkėjų dėmesį.
Jo kampanija taip pat buvo nukreipta prieš ilgametę politinę klasę, vadinamą “la casta”. Nors daugelis argentiniečių nebūtinai sutinka su jo politiniais pasiūlymais, jie balsavo už jį, nes “jis yra naujas”, o kiti politikai nesugebėjo susidoroti su sparčiai augančia infliacija ir ekonomine stagnacija. Kad ir kokie išlikę nuogąstavimai dėl jo galimos socialinės politikos, rinkėjams labiausiai rūpėjo sunki šalies ekonominė padėtis – tai atspindėjo ir balsavimas, ir kampanijos dėmesys ekonominiams klausimams.
Sieks tapti pirmuoju žydų kilmės prezidentu Argentinos istorijoje
Vieni pirmųjų su išrinktuoju prezidentu susitiko Izraelio ambasadorius Buenos Airėse Eyalas Sela ir žydų centro AMIA delegacija, rašo “The Algemeiner”. Su pergale Milei pasveikino ir 180 000 Argentinos žydų bendruomenės atstovybė DAIA. Argentinos žydų bendruomenė yra didžiausia Lotynų Amerikoje ir trečia pagal dydį Amerikose po JAV ir Kanados.
Išrinktojo prezidento parama Izraeliui yra gerai žinoma, ir jis pažadėjo perkelti Argentinos ambasadą Izraelyje į Jeruzalę bei aplankyti Jungtines Amerikos Valstijas ir Izraelį iki gruodžio 10 d. įvyksiančios inauguracijos. “Galvoju apie atsivertimą į judaizmą ir siekiu tapti pirmuoju Argentinos istorijoje prezidentu žydu”.
“La Libertad Avanza” lyderis ne kartą žadėjo pakeisti Argentinos užsienio politiką, kad dabartinė vyriausybė nesutelktų dėmesio į santykius su Brazilija ir Kinija, ir stiprinti santykius su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir Izraeliu.
Kaip pažymėjo laikraštis “The Buenos Aires Times” ir kiti leidiniai, kelionė į Izraelį “bus suprantama kaip Izraelio strategijos Gazos ruože palaikymas tuo metu, kai kiti Lotynų Amerikos lyderiai ja abejoja”.
kelionė į Izraelį bus suprantama kaip Izraelio strategijos Gazos ruože palaikymas tuo metu, kai kiti Lotynų Amerikos lyderiai ja abejoja
Milei griežtai kritikavo prezidento Alberto Fernándezo administraciją dėl jos reakcijos į spalio 7 d. “Hamas” teroristinės grupuotės įvykdytą teroro išpuolį prieš Izraelį.
“Argentinos užsienio reikalų ministerijos užimta pozicija yra pernelyg švelni dėl nenormalios situacijos, kuri vyksta [Izraelyje]”, – praėjusį mėnesį vykusiame susitikime sakė Milei.
Iš viso per praėjusio mėnesio išpuolį buvo pagrobtas 21 argentinietis, jie vis dar sulaikomi.
Milei ir jo šalininkai šventė jo pergalę ir džiaugėsi paradigmos pokyčiais, kurie išsiliejo į gatves. Tuo tarpu nuliūdusi Massos stovykla pripažino pralaimėjimą. 20.00 val.
“Mes atėjome ne ką nors išrasti, o daryti tai, kas, kaip parodė istorija, veikia”, – vėliau savo pergalės kalboje sakė Milei, taip pat primindamas, kad “Argentinos padėtis yra kritinė”.
“Nėra vietos laipsniškumui ar vangumui, nėra vietos pusinėms priemonėms”, – pridūrė jis. “Jei greitai nesiimsime struktūrinių pokyčių, kurių Argentinai reikia, mūsų laukia dar didesnė krizė.”
Jis pažadėjo įsipareigoti “remti demokratiją, laisvąją prekybą ir taiką” ir “dirbti kartu su visomis laisvomis pasaulio valstybėmis”.
“Mūsų laukia didžiulės problemos, infliacija, stagnacija, tikras užimtumo trūkumas, nesaugumas, skurdas ir nepriteklius, problemos, kurias galima išspręsti tik priėmus laisvės idėjas”, – užbaigė jis.