Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), pašalintas iš „Twitter“ ir virtinės kitų socialinių tinklų, antradienį pristatė savo interneto platformą, kurioje tiesiogiai bendraus su amerikiečiais.
Naujoje platformoje „From the Desk of Donald J. Trump“ buvęs JAV lyderis galės publikuoti tekstus ir skelbti vaizdo įrašus.
Anot Vakarų žiniasklaidos, ši platforma labiau panaši į asmeninį tinklaraštį, o ne socialinį tinklą.
Anksčiau D. Trumpo aplinkos žmonės sakė, kad eksprezidentas ruošiasi steigti būtent socialinį tinklą, kuriame galėtų netrukdomai bendrauti jo šalininkai.
D. Trumpo provokuojama retorika socialiniuose tinkluose tapo viena iš skiriamųjų jo prezidentavimo ypatybių. Tviteryje jis turėjo 88 mln. sekėjų ir dažnai šiame socialiniame tinkle pliekdavo savo kritikus arba skelbdavo apie svarbius politikos ar personalijų pokyčius.
Tačiau tviteris visam laikui blokavo eksprezidento paskyrą @realDonaldTrump, kai jis sausio 6 dieną paragino savo šalininkus dalyvauti mitinge, virtusiame žmonių gyvybių pareikalavusiu JAV Kapitolijaus šturmu.
Eskprezidento paskyras visam laikui ar laikinai taip pat blokavo kitos populiariausios platformos, įskaitant „Facebook“, „Instagram“, „YouTube“ ir „Snapchat“.
D. Trumpas jau kelis metus tvirtina, kad socialiniai tinklai turi galimybę manipuliuoti informacija, nes jų veikla faktiškai nereguliuojama.
„Facebook“ Priežiūros komisija paliko galioti sprendimą užblokuoti D. Trumpo paskyrą
Socialinio tinklo „Facebook“ nepriklausoma Priežiūros komisija trečiadienį paliko galioti platformos sprendimą užblokuoti buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) paskyrą, bet paragino po šešių mėnesių dar kartą įvertinti šią bausmę.
Komisija, kurios nutartys yra privalomos populiariam socialiniam tinklui, pabrėžė, jog D. Trumpas „sukūrė aplinką, kur buvo galimas rimtas smurto pavojus“, kuomet komentavo savo šalininkų siautėjimą JAV Kapitolijuje sausio 6 dieną.
„Atsižvelgiant į pažeidimų sunkumą ir tebesantį smurto pavojų „Facebook“ pagrįstai įšaldė D. Trumpo paskyras sausio 6 dieną ir sausio 7 dieną pratęsė įšaldymą“, – nurodė Komisija.
Vis tik ji pažymėjo, kad platformai „nedera taikyti neterminuotą ir nestandartinę [paskyros] įšaldymo neribotam laikui bausmę“, ir paragino „Facebook“ po pusmečio nuo trečiadienio sprendimo „iš naujo išnagrinėti šį klausimą, siekiant nustatyti ir pagrįsti proporcingą atsaką“.
„Facebook“ negali neleisti vartotojui naudotis platforma neribotą laiką, nenurodydama kada ir ar (iš viso) paskyra gali būti atnaujinta“, – priduriama Komisijos išvadose.
D. Trumpas toliau kalba apie sukčiavimą
Socialinius tinklus itin aktyviai naudojusio D. Trumpo paskyros „Facebook“ ir „Instagram“ buvo blokuotos po to, kai per kruviną sausio 6-osios Kapitolijaus šturmą jis paskelbė vaizdo įrašą, palaikantį savo šalininkus žodžiais: „Mes jus mylim, jūs esate ypatingi.“
Kitą dieną „Facebook“ visam laikui blokavo JAV lyderio paskyrą, jis taip pat neteko prieigos prie savo paskyrų ir kitose platformose, įskaitant „Twitter“ ir „YouTube“.
Pats D. Trumpas po trečiadienio sprendimo pakartojo savo teiginius, kad dėl sukčiavimo per rinkimus pernai lapkritį pralaimėjo Joe Bidenui (Džo Baidenui) šalies vadovo rinkimuose.
„Jei silpnavalis ir nemokša MAŽUMOS lyderis Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas)… būtų kovojęs, kad atskleistų visą korupciją, kuri tuo metu vyko ir kurios po to rasta daugiau, mes turėtume gerokai kitokį prezidento [rinkimų] rezultatą“, – sakoma D. Trumpo pranešime.
D. Trumpas, kuris svarsto galimybę dar kartą siekti Baltųjų rūmų šeimininko kėdės, pakartojo savo tvirtinimą, kad yra daugybė sukčiavimo per rinkimus įrodymų, ir paragino savo šalininkus „niekada nepasiduoti“.
Nors daug kas sveikino sprendimą užblokuoti D. Trumpą, kai kurie politiniai lyderiai ir analitikai reiškė susirūpinimą dėl fakto, kad svarbios IT platformos vienašališkai gali tildyti reikšmingus politinio diskurso balsus.
Tiek „Facebook“, tiek „Twitter“ teigė, kad D. Trumpas buvo užblokuotas, nes pažeidinėjo šių platformų taisykles. Bendrovės atkreipė dėmesį, ir kad JAV prezidentui buvo ilgą laiką taikoma išimtis, kadangi jo komentarai buvo laikomi vertais nušviesti.
Išaiškinti neaiškumus
„Facebook“ įkūrėjo Marko Zuckerbergo (Marko Zakerbergo) iniciatyva sudaryta „aukščiausiojo teismo“ funkciją dėl sprendimų skelbiamo turinio klausimais atliekanti Priežiūros komisija taip pat pateikė papildomų rekomendacijų, kaip elgtis su pasaulio lyderių skelbiamu turiniu, galinčiu turėti žalingą poveikį.
Pasak Komisijos, „ne visada naudinga griežtai atskirti politikos lyderius nuo kitų įtakingų vartotojų, pripažįstant, kad kiti didelę auditoriją turintys vartotojai tai pat gali kelti rimtos žalos pavojų“.
„Kai įtakingų vartotojų pranešimai kelia didelę neišvengiamos žalos tikimybę, „Facebook“ turėtų greitai imtis veiksmų ir pritaikyti savo taisykles“, – sakoma pranešime.
Komisija taip pat „paragino „Facebook“ išaiškinti iškilusius neaiškumus, kaip priimami su įtakingais vartotojais susiję sprendimai“, ir teigė, kad „ypatingos svarbos žinutės neturėtų būti laikomos prioritetinėmis, kai reikia imtis skubių veiksmų, kad būtų išvengta didelės žalos“.
Be to, ji teigė, kad „Facebook“ turi apsvarstyti, kaip platforma kovoja su prieštaringai vertinamu politiniu turiniu visame pasaulyje.
„Žodžio apribojimus dažnai taiko galingi valstybės veikėjai prieš disidentus ir politinę opoziciją „Facebook“ turi atsispirti vyriausybių spaudimui nutildyti politinę opoziciją ir pasisakyti už [teisę] laisvai reikšti mintis“, – pabrėžiama „Facebook“ Priežiūros komisijos pranešime.
„Facebook“ pasaulinių reikalų vadovas Nickas Cleggas (Nikas Klegas) pasveikino Priežiūros komisijos trečiadienio sprendimą ir sakė, kad platforma peržvelgs savo galimybes.
„Kaip pareiškėme sausio mėnesį, manome, kad mūsų sprendimas buvo reikalingas ir teisingas, ir mes džiaugiamės, kad Komisija pripažino, jog precedento neturinčios aplinkybės pateisino išskirtinę priemonę, kurios ėmėmės“, – sakoma N. Cleggo pranešime.
„Dabar mes apsvarstysime Komisijos sprendimą ir nustatysime aiškų ir proporcingą veiksmą. Tuo metu pono Trumpo paskyros lieka įšaldytos“, – priduriama jame.
„Tai niekada neturėjo tapti diskusijų objektu“
Buvęs D. Trumpo administracijos vadovas Markas Meadowsas (Markas Midousas), komentuodamas šį sprendimą, pareiškė, kad jis turės neigiamą poveikį žodžio laisvei. Jis taip pat pridūrė, kad „Facebook“ reikia reglamentuoti arba išformuoti.
„Tai liūdna diena Amerikai, liūdna diena „Facebook“, – kalbėjo jis televizijai „Fox News“.
„Mums reikia turėti tam tikrus standartus, nes jie negali patys savęs prižiūrėti“, – nurodė M. Meadowsas.
Žiniasklaidos priežiūros grupės „Media Matters“ pirmininkas Angelo Carusone (Andželas Karuzonė) nurodė, kad ši nutartis yra „tinkama“, nes argumentų blokuoti D. Trumpą buvo daugiau nei pakankama, ir „tai niekada neturėjo tapti diskusijų objektu“.
Danielis Castro (Danielis Kastras) iš Informacinių technologijų ir inovacijų fondo, idėjų kalvės, kuri specializuojasi šiame sektoriuje, pavadino Priežiūros komisijos sprendimą „skaidrumo ir sąžiningumo laimėjimu“.
„Turint 2,8 milijardo vartotojų, joks „Facebook“ priimamas sprendimas niekada nepadarys visų laimingų“, – sakė D. Castro. Jo nuomone, bendrovė „sukūrė atviriausią ir skaidriausią ginčų sprendimo procesą, kokiu tik gali naudotis socialinių tinklų vartotojai“.
Po riaušių Kapitolijuje D. Trumpui nebeliko beveik jokių galimybių naudotis socialine žiniasklaida, kurią jis savo prezidentavimo metais pasitelkdavo savo idėjoms skleisti.
Antradienį D. Trumpas pristatė savo interneto platformą, kurioje tiesiogiai bendraus su amerikiečiais.