Rusijos ir Ukrainos konfliktas gali tęstis „kelerius metus“ ir pasaulis turi būti pasirengęs, kad Maskva „sieks panaudoti dar baisesnius ginklus“, sekmadienį įspėjo Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorė Liz Truss (Liz Tras).
„Bijau, kad tai tęsis ilgai, galbūt kelerius metus. Rusija turi stiprias pajėgas, o mes žinome, kad ukrainiečiai drąsus, jie pasiryžę ginti savo suverenitetą ir teritorinį vientisumą, jie pasiryžę kautis“, – sakė ji televizijai „Sky News“.
Pasak L. Truss, žvalgybos duomenys rodo, kad ukrainiečių kariai toliau priešinasi Rusijos invazinėms pajėgoms ir praėjusią naktį „reikšmingų pokyčių“ neįvyko.
Tačiau ji įspėjo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali dislokuoti daugiau mirtinos ginkluotės.
„Tai galėtų būti V. Putino galo pradžia, ir aš bijau, kad jis yra pasiryžęs šiame kare panaudoti pačias baisiausias priemones“, – kalbėjo L. Truss.
„Nuogąstauju, kad šis konfliktas gali būti labai labai kruvinas. Mes turime būti pasirengę, kad Rusija sieks panaudoti netgi baisesnius ginklus“, – sakė britų diplomatijos vadovė.
Tačiau V. Putinui „derėtų žinoti, kad Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) jau stebi, kas vyksta Ukrainoje, ir bus rimtų pasekmių jam asmeniškai“, sakė ji.
Vakarų sąjungininkės šeštadienį susitarė dėl virtinės naujų sankcijų Maskvai, įskaitant „tam tikrų“ Rusijos bankų atsiejimą nuo tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT, leidžiančios lengvai ir saugiai kasdien pervesti milijardus dolerių tarp daugiau kaip 11 tūkst. bankų ir kitų finansinių institucijų visame pasaulyje.
Šalys taip pat sutarė nustatyti „ribojamųjų priemonių“ Rusijos centriniam bankui.
V. Putinas sveikina ir dėkoja savo kariams
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį pasveikino šalies specialiųjų pajėgų narius jų profesinės šventės proga ir sakė, kad jie „didvyriškai“ kovoja Ukrainoje.
Kremlius taip pat pakartojo, kad yra pasirengęs deryboms su Kijevu.
„Speciali padėka tiems, kurie šiomis dienomis didvyriškai atlieka savo karinę pareigą dalyvaudami specialiojoje operacijoje ir teikdami pagalbą Donbaso liaudies respublikoms“, – sakė V. Putinas per televiziją transliuotame kreipimesi.
Maska nori derybų su Kijevu?
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas Rusijos naujienų agentūroms sekmadienį pakartojo, kad Maskva yra pasirengusi deryboms su Kijevu, ir nurodė, kad į Baltarusijos pietrytinį Gomelio miestą jau atvyko delegacija iš Maskvos.
Rusijos delegacija sekmadienį atvyko į Baltarusijos pietryčiuose esantį Gomelio miestą derybų su ukrainiečių pareigūnais, pranešė Kremlius.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad delegacijoje yra kariuomenės pareigūnų, diplomatų.
„Rusijos delegacija, kurią sudaro Užsienio reikalų ir Gynybos ministerijų, taip pat kitų žinybų, įskaitant prezidento administraciją, atstovai, atvyko į Baltarusiją derybų su ukrainiečiais. Būsime pasirengę pradėti derybas Gomelyje“, – sakė D. Peskovas žurnalistams.
Ukrainos vadovybė anksčiau sakė esanti pasirengusi vesti derybas su Rusija, tačiau nesutinka, kad jos vyktų Baltarusijoje.
Ukraina numušė sparnuotąją raketą
Ukraina pranešė, kad sekmadienį numušė iš kaimyninės Baltarusijos į Kijevą paleistą sparnuotąją raketą.
„Ukrainos karinės oro pajėgos numušė sparnuotąją raketą, paleistą į Ukrainos sostinę Kijevą bombonešiu TU-22 iš Baltarusijos teritorijos. Tai dar vienas karo nusikaltimas, įvykdytas prieš Ukrainą ir jos žmones”, – sekmadienį tviteryje pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Olegas Nikolenko.
Baltarusija suvaidino svarbų vaidmenį Rusijai įsiveržiant į Ukrainą. Pasak Ukrainos pareigūnų, Rusijos kariai įsiveržė per Baltarusijos sieną, remiami Baltarusijos vyriausybės, o J. Bideno administracija už paramą invazijai skyrė sankcijas devynioms Baltarusijos gynybos įmonėms.
Žūsta civiliai žmonės
Nuo tada, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, žuvo mažiausiai 64 civiliai gyventojai, sekmadienį pranešė JT.
Pareiškime priduriama, kad dėl civilinei infrastruktūrai padarytos žalos šimtai tūkstančių žmonių neteko galimybės naudotis elektra ar vandeniu.
Šimtai namų buvo apgadinti arba sugriauti, o dėl apšaudymo apgadintų tiltų ir kelių kai kurios bendruomenės liko atskirtos, teigiama pareiškime.
Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja paskelbė apytikrius nuostolius, kuriuos, jos teigimu, šalies pajėgos iki šiol padarė Rusijai.
Kijevo atstovė Hanna Malyar feisbuke parašė, kad pirmųjų trijų konflikto dienų skaičiai yra preliminarūs ir gali keistis.
Negalima patikrinti šių teiginių, o Rusija aukų skaičiaus nėra paskelbusi, tačiau Ukrainos skaičiavimais, Rusijos karinius nuostolius iki šiol sudaro: 4 300 žuvusiųjų, 27 lėktuvai, 26 sraigtasparniai, 146 tankai, 706 šarvuotos kovos mašinos, 49 patrankos, 1 priešlėktuvinės gynybos sistema „Buk”, 4 daugkartinių raketų paleidimo sistemos „Grad”, 30 transporto priemonių, 60 autocisternų, 2 bepiločiai orlaiviai, 2 valtys, skelbia BBC.
Rusijos centrinis bankas ramina rusus dėl pinigų
Rusijos centrinis bankas ragina šalies gyventojų laikytis ramybės baiminantis, kad naujos finansinės sankcijos gali sukelti masinį pinigų atsiėmimą iš šalies bankų, t. y., kad per daug žmonių bandys atsiimti pinigus vienu metu.
Pareiškime sakoma: „Rusijos centrinis bankas turi reikiamus išteklius ir priemones finansiniam stabilumui palaikyti ir finansų sektoriaus veiklos tęstinumui užtikrinti”.
Šeštadienį Europa, JAV, Jungtinė Karalystė ir Kanada paskelbė, kad Rusijos centrinio banko turtas bus įšaldytas.
Sankcijos Rusijos bankui neleistų jam parduoti turto užsienyje, kad paremtų savo bankus ir įmones.
Europa, JAV ir jų sąjungininkės taip pat paskelbė, kad keli Rusijos bankai bus pašalinti iš tarptautinės mokėjimų sistemos SWIFT, kuri yra labai svarbi sklandžiam pinigų pervedimui visame pasaulyje.
Analitikai prognozuoja, kad pirmadienį rublio vertė kris ir rusai gali suskubti atsiimti savo pinigus iš bankų.
„Tikėtina, kad šios naujos sankcijos padarys didelę žalą Rusijos ekonomikai ir jos bankų sistemai”, – sakė Tarptautinio finansų instituto vykdomasis viceprezidentas Clay Lowery (Klėjus Loveris).
„Tai greičiausiai padidins šiuo metu vykstantį bankų lėšų išpardavimą… ir sukels staigų išpardavimą bei rezervų nutekėjimą”.