REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Žinoma popiežiaus Pranciškaus laidotuvių data ir laikas

Vatikanas antradienį paskelbė, kad popiežiaus Pranciškaus laidotuvės vyks šeštadienį, o pasaulio lyderiai – nuo JAV vadovo Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) iki Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio – pareiškė, kad dalyvaus pagerbiant katalikų lyderį.

88 metų argentinietis pontifikas mirė pirmadienį nuo insulto, praėjus mažiau nei mėnesiui po to, kai grįžo namo po penkias savaites trukusios kovos su abu plaučius apėmusiu uždegimu ligoninėje.

Planuojama, kad jo laidotuvės, į kurias turėtų susirinkti didžiulės minios žmonių, vyks šeštadienį 10 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku aikštėje priešais Šv. Petro baziliką Vatikane.

Pranciškaus karstas, kurį jis anksčiau liepė pagaminti iš medžio ir cinko, bus įneštas į bažnyčią, o iš ten – į Romos Švč. Mergelės Marijos baziliką, kur bus palaidotas.

Anksčiau Vatikanas paskelbė pirmąsias pontifiko atvirame karste nuotraukas prieš jo perkėlimą į Šv. Petro baziliką trečiadienį 9 val. val. ryto vietos (10 val. Lietuvos) laiku.

Popiežiaus karstas buvo nufotografuotas pirmadienio vakarą per pamaldas Šv. Mortos svečių namų – Vatikano rezidencijos, kurioje popiežius gyveno per 12 savo pontifikato metų ir kurioje mirė – koplyčioje.

Pontifikas apvilktas raudonu dvasininko rūbu, jam uždėta popiežiškoji mitra, o į rankas įdėtas rožančius.

Užuojautą dėl Pranciškaus, kuris 2013 metais atsistatydinus vokiečių teologui Benediktui XVI perėmė popiežiaus pareigas, mirties pareiškė lyderiai iš viso pasaulio.

Jo gimtojoje Argentinoje buvo paskelbta nacionalinio gedulo savaitė, o Indijoje antradienį prasidėjo tris dienas truksiantis valstybinis gedulas – reta garbė užsienio religiniam lyderiui daugiausiai gyventojų turinčioje pasaulio valstybėje.

Tikimasi, kad jo laidotuvėse dalyvaus valstybių ir karališkųjų šeimų vadovai, o D. Trumpas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) pirmieji pranešė, kad dalyvaus dar prieš patvirtinant datą.

Antradienį Kyjivas nurodė, kad V. Zelenskis taip pat atvyks į Romą.

Į generalines kongregacijas prieš popiežiaus laidotuves kviečiami įvairaus amžiaus kardinolai, tačiau konklavoje balsuoti už naująjį popiežių gali tik jaunesni nei 80 metų amžiaus kardinolai.

Konklava turi prasidėti praėjus ne mažiau kaip 15 ir ne daugiau kaip 20 dienų po popiežiaus mirties.

Paprastas kapas

Pirmadienio vakarą popiežiaus kūnas buvo perkeltas į Šv. Mortos koplyčią, o jo apartamentai formaliai užantspauduoti pranešė Vatikanas.

Popiežius dvasiniame testamente pageidavo, kad jo kapas būtų paprastas, be ypatingų puošmenų, tik su užrašu Pranciškus.

„Pasirengimo laidotuvėms išlaidos bus padengtos iš geradario suteiktos sumos, kurią pasirūpinau pervesti Popiežiaus Švč. Mergelės Marijos bazilikai“, – sakoma testamente, kuriame priduriama, kad reikalingus nurodymus pontifikas perdavė lietuviui kardinolui Rolandui Makrickui.

R. Makrickas nuo 2021 metų gruodžio vidurio yra Popiežiškosios Švč. M. Marijos didžiosios bazilikos nepaprastasis komisaras.

Pasirinkęs būti palaidotas Romos Švč. Mergelės Marijos bazilikoje jis taps pirmuoju popiežiumi per daugiau nei 100 metų, kuris bus palaidotas ne Vatikano teritorijoje.

Popiežiaus Švč. Mergelės Marijos bazilika yra Italijos teritorijoje, bet jos jurisdikcija priklauso Vatikano Miestui-Valstybei.

Vatikano paskelbtame mirties liudijime sakoma, kad Pranciškus mirė nuo insulto, sukėlusio komą ir negrįžtamą širdies nepakankamumą.

Tačiau Pranciškus, kuris niekada neėmė atostogų ir mėgo būti tarp savo kaimenės, pastarosiomis dienomis daug kartų pasirodė viešumoje.

Sekmadienį per Velykų iškilmes jis atrodė išsekęs, tačiau vis tiek sveikino minias savo popiežiaus automobilyje Šv. Petro aikštėje.

Dievo akys

Pirmadienio vakarą tūkstančiai tikinčiųjų, nešini gėlėmis ir žvakėmis, plūdo į Šv. Petro aikštę melstis už popiežių.

Jis „stengėsi, kad žmonės suprastų, jog nesvarbu, kokia tavo seksualinė orientacija, rasė, Dievo akyse tai nesvarbu“, AFP sakė 22 metų meksikietis studentas Mateo Rey (Matėjas Rėjus).

„Manau, kad tai labiausiai atitinka tai, ko Jėzus norėjo“, – teigė jis.

Per 12 popiežiavimo metų Pranciškus nenuilstamai gynė migrantus, socialinį teisingumą, kalbėjo apie aplinkosaugą, nekvestionuodamas Bažnyčios pozicijos dėl abortų ar kunigų celibato.

Iškalbingas ir atkaklus Pranciškus taip pat siekė reformuoti Šventojo Sosto valdymą, padidinti moterų ir pasauliečių vaidmenį bei išskaidrinti Vatikano finansus.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte