Vokietijoje kyla gilūs nesutarimai dėl sinodinio kelio.
Liepos 21 d., prieš pat popiežiui išvykstant į Kanadą, Vatikanas paskelbė trumpą pareiškimą, kuriame įspėjo Vokietijos „Sinodo kelio” iniciatyvą, kad ji neturi galios keisti Bažnyčios mokymo ar įvesti naujų bažnytinių struktūrų, nes tai kelia grėsmę Bažnyčios vienybei.
Trumpas, nepasirašytas Vatikano pareiškimas per kelias valandas nuo jo paskelbimo tapo pagrindine Vokietijos bažnytinės ir pasaulietinės žiniasklaidos naujiena. Reakcijos Vokietijoje ir Šveicarijoje rodo gilų susiskaldymą sinodo kelio klausimais.
Vokietijos konferencijos pirmininkas vyskupas Georgas Bätzingas (Georg Bätzing) ir Centrinio katalikų (pasauliečių) komiteto (ZdK) pirmininkė Irmė Šteter-Karp (Irme Stetter-Karp) griežtai atmetė mintį, kad Vokietijos „Sinodo kelias” planuoja reformas, kurios privestų prie schizmos, ir pabrėžė, kad tokios temos kaip Bažnyčios seksualinė moralė, kunigų celibatas ir moterų vaidmuo Bažnyčioje svarstomos ne tik Vokietijoje, bet ir daugelyje kitų šalių. Juos palaikė keli žinomi Vokietijos ir Šveicarijos teologai.
Vatikano pareiškimas visų pirma buvo „pasipiktinimą keliantis balsas dėl nepasitikėjimo”, – sakė Šveicarijos katalikų konferencijos generalinis sekretorius Danielis Koschas, kuris yra Vokietijos sinodo kelio stebėtojas. „Jokia dikasterija ir joks Šventojo Sosto atstovas neprisiėmė jokios asmeninės atsakomybės [už šį pareiškimą]. Toks anonimiškumas daro neįmanomą dialogą ir todėl yra nesuderinamas su Bažnyčios sinodiškumu”, – pastebėjo jis.
Vatikano pareiškimas visų pirma buvo „pasipiktinimą keliantis balsas dėl nepasitikėjimo”
Tiubingeno kanauninkas Bernhardas Anuthas buvo nuosaikesnis.Anot jo, Vatikano pareiškimas „tik patikslino” tai, kas jau buvo nustatyta Vokietijos sinodo kelio statute, būtent, kad Pasaulio Bažnyčiai aktualiais klausimais kiekvienas priimtas sprendimas gali būti tik prašymas popiežiui, sakė Anuthas KNA. Tačiau jis pripažino, kad „daugybė žymių Vokietijos „Sinodo kelio” narių komentarų galėjo būti, buvo ir yra suprantami taip, tarsi iš tikrųjų būtų keičiama bažnytinė teisė”.
Likus vos dviem dienoms iki Vatikano pareiškimo paskelbimo, Vokietijos „Sinodo kelio” generalinis sekretorius Marcas Fringsas (Marc Frings) JAV tinklaraščio „Outreach” straipsnyje paragino „pakoreguoti” Katalikų Bažnyčios mokymą apie homoseksualumą. [Vokietijos] „Sinodo kelias” buvo „sąmoningas pareiškimas prieš dabartinį Katalikų Bažnyčios katekizmą, kuris nuo septintojo dešimtmečio vidurio kritiškai ir menkinamai vertina homoseksualumą ir vis dar priekaištauja, kad homoseksuali veikla yra nuodėmė”, – rašė M. Fringsas.
„Sinodo kelias” buvo „sąmoningas pareiškimas prieš dabartinį Katalikų Bažnyčios katekizmą, kuris nuo septintojo dešimtmečio vidurio kritiškai ir menkinamai vertina homoseksualumą
Tarp nedaugelio Vokietijos vyskupų, davusių komentarą, buvo Augsburgo vyskupas Bertramas Meieris, Vokietijos vyskupų konferencijoje atsakingas už pasaulio reikalus. Jis palankiai įvertino Vatikano pareiškimą. „Tai rodo, kad Roma domisi tuo, kas vyksta Vokietijoje. [Šiuo metu] pavojus Bažnyčios vienybei yra didžiulis”, – pabrėžė jis. Roma ne stabdė, bet stengėsi nukreipti Vokietijos „sinodo kelią” ir leidosi „praturtinti” Pasaulio Bažnyčią“, – sakė vyskupas.
Regensburgo vyskupas Rudolfas Voderholzeris (Rudolf Voderholzer) sakė esąs dėkingas už „paaiškinantį” pareiškimą. „Dabar pagaliau atėjo metas prisijungti prie popiežiaus sinodiniame kelyje, o tai reiškia, kad reikia klausytis, diskutuoti ir melstis remiantis katalikų doktrina, o ne siekiant ją pakeisti”, – pareiškė jis.