Vokietijoje šiuo metu atliekamas tyrimas dėl įtakingo šalies kardinolo.
CNA rašo, kad įtarimai melagingų parodymų davimu paskatino policiją atlikti kratą Kelno arkivyskupijoje.
Pranešama, kad Vokietijos teisėsaugos pareigūnai antradienį atliko kratas keliuose Kelno arkivyskupijos pastatuose, nes vyksta tyrimas dėl arkivyskupui kardinolui Raineriui Maria Woelki (Raineriui Marijai Vėlkiui) pareikštų įtarimų melagingų parodymų davimu.
R. M. Woelki galėjo duoti melagingus parodymus apie tai, kad žinojo apie pranešimus apie dvasininkų seksualinį išnaudojimą arkivyskupijoje.
Tyrimo metu daugiausia dėmesio skiriama parodymams, susijusiems su 2019 m. mirusio kunigo įvykdyto išnaudojimo atveju. R. M. Woelki kaltinamas tuo, kad apie šį atvejį buvo informuotas anksčiau nei teigė.
Atliekant arkivyskupijos veiklos dokumentų ir elektroninio pašto patikrą siekiama nustatyti, ar Woelki kaltinimai melagingų parodymų davimu gali būti pagrįsti arba bus paneigti.
8 val. ryto vietos laiku vienu metu apie 30 policijos pareigūnų ir keturi prokurorai atliko kratas šešiose vietose, įskaitant generalinio vikariato patalpas ir arkivyskupo namus, taip pat Kelno arkivyskupijos elektroninio pašto srautą valdančio IT paslaugų teikėjo verslo patalpose.
Pasak „CNA Deutsch”, prokurorai teigė, kad operacija vyko be incidentų.
Arkivyskupijos spaudos tarnyba patvirtino kratas ir pridūrė: „Patirtis rodo, kad prireiks šiek tiek laiko, kol bus gauti rezultatai”.
Visuomenės prašoma nesusidaryti išankstinės nuomonės apie arkivyskupiją vykstant tyrimui.
Prokuratūra antradienį paskelbtame pareiškime pabrėžė, kad šiomis priemonėmis siekiama išsiaiškinti pirminį įtarimą, siekiant nustatyti tiek kaltinančias, tiek išteisinančias aplinkybes.
„Šiame proceso etape ypač svarbi nekaltumo prezumpcija, kurios turi būti laikomasi baudžiamajame procese iki galutinio nuosprendžio priėmimo”, – prašo arkivyskupija.
„Siekiant išvengti bet kokių nesusipratimų, reikėtų pažymėti, kad kaltinamajam nėra pareikšti kaltinimai dėl piktnaudžiavimo veiksmų slėpimo ar dalyvavimo juose”, – sakė prokuroras.
R. M. Woelki patyrė didelį visuomenės spaudimą atsistatydinti iš Kelno, didžiausios ir, kaip pranešama, turtingiausios Vokietijos vyskupijos, vadovo pareigų.
Griežta kritika
66 metų R. M. Woelki anksčiau sulaukė griežtos kritikos dėl to, kaip dorojosi su plačiai paplitusiu dvasininkų vykdomu vaikų tvirkinimu, įskaitant įtarimus, kad jis padėjo nuslėpti dviejų Diuseldorfo kunigų, iš kurių vienas jau mirė, prievartą. Kelno prokuratūra praėjusį mėnesį paskelbė, kad, remdamasi vieno pasauliečio baudžiamuoju skundu, atlieka tyrimą dėl įtariamo melagingų parodymų davimo. Kovo pabaigoje vykusiame teismo posėdyje dėl žiniasklaidos teisių prieš garsų laikraštį „Bild“ R. M. Woelki paliudijo, kad niekada neskaitė dviejų dokumentų, susijusių su išnaudojimu kaltinamu kunigu, ir nebuvo supažindintas su jų turiniu. Tačiau 2018 metais laiške Vatikanui jis galimai paminėjo tuose dokumentuose esančią informaciją, įskaitant duomenis apie kunigo seksualinę prievartą prieš jaunuolius.
Pagal Vokietijos įstatymus už melagingus parodymus gresia iki 15 metų laisvės atėmimo bausmė, o mažiausia bausmė – vieni metai kalėjimo. Vokietijos baudžiamosios teisės sistema vis aktyviau imasi persekioti už nusikaltimus, susijusius su pastaraisiais dešimtmečiais Romos Katalikų Bažnyčią sukrėtusiais seksualinio išnaudojimo skandalais.
Šį mėnesį Vokietijos teismas nurodė Kelno arkivyskupijai sumokėti 300 000 eurų kompensaciją kunigo pakartotinės seksualinės prievartos aukai. Iki šiol Bažnyčia Vokietijoje nukentėjusiesiems yra išmokėjusi apie 40 mln. eurų. 2018 metais Vokietijos vyskupų konferencijos užsakymu atlikto tyrimo išvadose teigiama, kad 1946–2014 metais 1 670 dvasininkų įvykdė kokią nors seksualinę prievartą prieš 3 677 nepilnamečius.
Manoma, kad tikrasis aukų skaičius yra daug didesnis. 2021 metais popiežius Pranciškus įsakė atlikti Kelno arkivyskupijos apaštališkąją vizitaciją po to, kai buvo paskelbta atskira griežta ataskaita apie vaikų seksualinį išnaudojimą, įskaitant R. M. Woelki tyrimą dėl, kaip teigė arkivyskupija, galimų jo klaidų.