REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Vilniaus teismas iš naujo atversta riaušių prie Seimo bylą

ŠaltinisBNS

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį vėl atvertė riaušių prie Seimo bylą – teisėjų kolegija turėtų paskelbti nutartis dėl vienam iš kolegijos narių, teisėjui Mindaugui Striaukui, pareikšto nušalinimo bei kaltinamojo pareikšto nušalinimo advokatui.

A. Kandrotas į riaušių prie Seimo bylą prašo iškviesti R. Požėlą, A. Bilotaitę ir R. Pocių

Kaltinamasis riaušių prie Seimo byloje Antanas Kandrotas prašo iškviesti į teismą ir apklausti kaip liudytojus policijos generalinį komisarą Renatą Požėlą, vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę ir buvusį Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadovą Ričardą Pocių.

„Norim iškviesti Renatą Požėlą ir Agnę Bilotaitę, jau prokuroro prašiau. R. Požėla žiniasklaidai pasakė, kad riaušių nebuvo, tai mes nesuprantam, kuo kaltinami esam. R. Pocių generolą irgi – jis turi daug vertingos informacijos, apklaustas byloje nebuvo“, – teismui trečiadienį sakė A. Kandrotas.

Prokurorai šiam prašymui pritarė, tačiau jie taip pat pageidavo, kad kaip liudytojai būtų apklausti buvę Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovai – buvęs viršininkas Saulius Gagas ir jo pavaduotojas Mindaugas Stravinskas.

„Jie gal įneštų aiškumo“, – sakė prokuroras Remigijus Matevičius.

Teismas spręs dėl šių pareikštų prašymų.

„Ikiteisminis tyrimas buvo atliekamas dėl riaušių (pagal Baudžiamojo kodekso 283 straipsnį) ir kitų tyrimo metu išaiškėjusių nusikalstamų veikų. Riaušes malšinusių tarnybų veikimas nebuvo šio tyrimo objektas“, – BNS anksčiau yra sakęs tyrimui vadovavęs Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Romualdas Betingis, paklaustas, kodėl nebuvo apklausti policijos ir VST vadovai. 

Buvęs VST vadas R. Pocius anksčiau kaltino ministrę A. Bilotaitę nekompetencija, neryžtingumu nesiimant veiksmų, jog dėl neramumų prie Seimo būtų paskelbtas planas „Vėtra“, taip pat tvirtino, kad su juo buvo susidorota.

Po šių pareiškimų Vidaus reikalų ministerija nurodė, kad buvęs VST vadas taip bando pridengti savo melagingą informacijos teikimą, nebuvimą darbo vietoje ir nepasiekiamumą.

A. Bilotaitė generolo teiginius vadino „liguistais kliedesiais“. Ministrė pareiškė, kad plano „Vėtra“ malšinant masinius neramumus ateityje planuojama atsisakyti kaip sovietinės atgyvenos. Tuo metu policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad Viešojo saugumo pasitelkimo per 2021 metų rugpjūtį prie Seimo kilusias riaušes raštiškas neįforminimas buvo policijos ir jo kaip įstaigos vadovo klaida.

Prie teismo – policijos ir greitosios automobiliai

Po pietų tęsiant posėdį teismas išklausė anksčiau iš teismo salės pasišalinusių kaltinamųjų prašymų. Po ryte įvykusio pasišalinimo, popiet nemaža dalis kaltinamųjų grįžo į teismo salę.

Vienas kaltinamųjų pareiškė, kad salėje nemato „pagrindinių nusikaltėlių“ – kas davė nurodymus ir įsakymus pulti, provokuoti, purkšti ašarinėmis dujomis susirinkusius prie Seimo dujomis.

Vykstant riaušių bylos posėdžiui, prie Vilniaus miesto apylinkės teismo pastato Laisvės prospekte stovėjo keli policijos automobilai, taip pat greitosios pagalbos mašina. Teismo salėje ir pastato prieigose tvarką prižiūri policijos pareigūnai. Kai kurie kaltinamieji skundėsi tvankumu teismo salėje, jie prašė medikų pagalbos, prašė teismo salėje dalinti vandenį.

Kai kurie advokatai teigė, kad jų klientams sušlubavo sveikata dėl oro trūkumo salėje, todėl prašo netaikyti atsakomybė už pasišalinimą iš salės. 

Kaltinamoji Astra Genovaitė Astrauskaitė prašė ją byloje apklausti paskutiniąją.

„Aš organizavau taikų mitingą“, – sakė ji. Moteriai taip pat pareikšti kaltinimai dėl viešų raginimų smurtu pažeisti suverenitetą. A. G. Astrauskaitė piktinosi, kad prokuratūra prie riaušių bylos prijungė šią jos bylą.

Apie pradėtą ikiteisminį tyrimą pedagogės ir buvusios kandidatės A. G. Astrauskaitės atžvilgiu dėl per mitingą išsakytų raginimų pažeisti valstybės suverenitetą prokuratūra skelbė 2021 metų spalį.

„Mano kalba buvo prie V. Kudirkos paminklo, ji visai nesusijusi su riaušių byla. Su riaušių byla nieko bendra, suplakė į riaušių bylą“, – piktinosi kaltinamoji. Ji sakė, kad riaušes ir jos pasisakymą skiria keli mėnesiai.

Pirmajame bylos posėdyje, vykusiame balandžio 26 dieną, M. Striauko nušalinimo paprašė daugiau nei 50 kaltinamųjų.

Nušalinimo pareiškimą pirmasis išdėstė kaltinamasis Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, jam pritarė kitas kaltinamasis Andrejus Lobovas, o vėliau prie jų prisijungė visi kiti kaltinamieji. Teismui yra perduoti 87 asmenys, dėl įvairių priežasčių tada į teismą neatvyko 16 kaltinamųjų.

Nušalinimo pareiškimą A. Kandrotas motyvavo tuo, kad 2020 metų gegužės 20 dieną teisėjas buvo sulaikytas neblaivus, tačiau išsaugojo darbą.

„Aš nesutinku, kad mane teistų alkoholį vartojantis žmogus, kitų prašau palaikyti mano poziciją, o teisėjui nusišalinti“, – per posėdį sakė A. Kandrotas.

Prieš keletą metų automobilį vairavusiam ir sustabdytam teisėjui M. Striaukui policija nustatė 0,61 promilės girtumą. Po šio įvykio prezidentas Gitanas Nausėda kreipėsi į Teisėjų tarybą dėl patarimo atleisti M. Striauką iš teisėjo pareigų.

Teisėjų tarybos posėdyje M. Striaukas sulaukė palaikymo, o daugelis narių išreiškė abejones, kad jo atleidimas būtų per griežta ir per ankstyva sankcija. Teisėjui tuomet buvo skirtas griežtas papeikimas.

Šioje byloje per ikiteisminį tyrimą byloje buvo apklausta 317 liudytojų, tarp jų – 40 Seimo narių,  27 asmenys pripažinti nukentėjusiais, daugiausiai – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.

Bendra fizinių asmenų ir institucijų ieškinių suma siekiant turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo siekia beveik 120 tūkst. eurų.

Riaušės prie parlamento rūmų Vilniuje kilo 2021 metų rugpjūčio 10-osios vakarą po mitingo prieš Vyriausybės ribojimus, skirtus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo. Prieš protestuotojus policija panaudojo ašarines dujas, šie savo ruožtu mėtė į pareigūnus akmenis.

Policija pažymi, kad organizuoto mitingo metu ir po jo grupė asmenų „organizavo ir išprovokavo žmonių sambūrį viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip pažeisti viešąją tvarką“, riaušių metu asmenys tai ir darė, panaudojo sprogmenis bei pasipriešino policijos bei Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

4 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte