Dirbtinis intelektas – jau profesorių tarpe.
JAV Vanderbilto universiteto Lygybės, įvairovės ir įtraukties biuras išplatino pareiškimą, kuriame paguodė studentus dėl neseniai įvykusių masinių šaudynių Mičigano valstijoje, kurių metu žuvo trys studentai.
Tačiau, matyt, tie įvairovės ir įtraukties profesoriai yra tokie progresyvūs (arba aptingę), kad tekstui parašyti pasitelkė dirbtinį intelektą. Profesoriai išplatino banalų tekstą apie tai, kad visi turi būti geri, jautrūs ir įtraukūs, kovoti už lygybę, kad būtų užkirstas kelias masinėms šaudynėms ateityje.
Pareiškime skamba raginimas: „Susiburkime kaip bendruomenė ir dar kartą patvirtinkime savo įsipareigojimą rūpintis vieni kitais ir skatinti lygybės ir įtraukties kultūrą mūsų mieste”. Taip pat: „Galiausiai turime pripažinti, kad saugios ir įtraukios aplinkos kūrimas yra nuolatinis procesas, reikalaujantis nuolatinių pastangų ir įsipareigojimo”. Žodis „įtraukiantis“ pavartotas 7 kartus, „bendruomenė“ – 5 kartus, „saugi“ – 3 kartus.
Tačiau pareiškimo apačioje buvo šis sakinys: „Parafrazė iš „OpenAI” dirbtinio intelekto kalbos modelio „ChatGPT”, 2023 m. vasario 15 d.“. Taigi, tekstą, vietoje po juo pasirašiusių profesorių, surašė dirbtinis intelektas.
Studentai buvo nusiminę, dalis – pasipiktinę. Pasak studentų, „pavesti kompiuteriui rašyti žinutę apie bendruomenę ir žmonių bendrystę yra liguista ir iškreipta ironija”. Jie sako, kad tai atitinka universitetų administracijų veiksmus visoje šalyje.
„Jie skelbia menkaverčius, nieko nereiškiančius pareiškimus, kai tik universitetiniame miestelyje ar už jo ribų iškyla problema, turinti realių politinių ir moralinių pasekmių“. Kai kurie studentai svarsto, ar įvairovės ir įtraukties profesoriai pasitelktų dirbtinį intelektą ir tuomet, jei reikėtų parašyti užuojautą dėl paties universiteto dėstytojo ar studento mirties.
Pasak studentų, „automatizuoti pranešimus apie sielvartą yra pats akivaizdžiausias pripažinimas, kad studentai universiteto administracijai yra tik klientai, o ne bendruomenė. O tas, kad tai padarė Lygybės, įvairovės ir įtraukties biuras, tiesiog vyšnia ant torto“.
Universitetas atsiprašė. Lygybės, įvairovės ir įtraukties biuro prodekanė teigė, kad dirbtinio intelekto naudojimas laiškui rašyti buvo „blogas sprendimas”. Ji sakė, kad „nors mes tikime laiške išreikšta įtraukties žinute, tačiau dirbtinio intelekto naudojimas mūsų bendruomenės vardu kurti pranešimus sielvarto metu ir reaguojant į tragediją prieštarauja koledžą apibūdinančioms vertybėms. Kaip ir visos naujos technologijos, darančios įtaką aukštajam mokslui, ši akimirka suteikia mums visiems galimybę apmąstyti, ką žinome ir ko dar turime išmokti apie dirbtinį intelektą.”
Ir taip, kyla klausimas, ką būtent šie biurokratai veikia visą dieną. Tačiau jų tingumas gali virsti genialiu sprendimu: atsiranda siūlančių pakeisti visus universitetų biurokratus į dirbtinį intelektą. Kaip ir, pavyzdžiui, penicilino atradimas, atsitiktinumai kartais būna genialūs.