Spalio 11 dieną Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, šiomis dienomis aplankęs įvairias Europos sostines, dieną anksčiau Romoje susitikęs su Italijos premjere, apsilankė Vatikane, kur susitiko – trečią kartą nuo Rusijos didelio mąsto invazijos – akis į akį su popiežiumi Pranciškumi.
Antroje vizito dalyje – su popiežiaus artimiausiais bendradarbiais: Popiežiaus valstybės sekretoriumi kardinolu Pietro Parolinu ir arkivyskupu Paulu Richardu Gallagheriu, Santykių su valstybėmis sekretoriumi.
Šventojo Sosto spaudos salės pranešime nurodoma, jog antroje vizito dalyje kalbėtasi apie karo Ukrainoje ir humanitarinę situaciją, apie kelius užbaigti karą ir pasiekti teisingą bei stabilią taiką. Taip pat aptarti kai kurie religinio gyvenimo krašte klausimai.
Kaip įprasta, apsikeista dovanomis ir vizito atminimo ženklais. Popiežius įteikė savo šiemetinės pasaulinės taikos žinios tekstą, knygą-fotografijos albumą „Persekioti už tiesą. Ukrainiečiai graikų katalikai už geležinės uždangos“, išleistą Vatikano leidyklos, bronzinį bareljefą su gėlės motyvu ir dedikacija „Taika yra trapi gėlė“.
Ukrainos vadovas popiežiui padovanojo aliejiniais dažais nutapytą paveikslą „Bučos žudynės. Maričkos istorija“, primenantį pirmuosius karo mėnesius ir Rusijos kariuomenės Bučoje, Kyjivo priemiestyje, įvykdytus žiaurius nusikaltimus prieš civilius, sužadinusius didelę tarptautinę reakciją.
Galima priminti, kad vienas iš pirmųjų stiprių popiežiaus Pranciškaus solidarumo su Ukraina gestų taip pat buvo susijęs su Buča. 2022 metų balandžio 6-ąją dieną, bendrosios audiencijos metu, praėjus 10 dienų nuo didelio mąsto Rusijos invazijos pradžios, popiežius visų akyse išvyniojo supurvintą, apdraskytą Ukrainos vėliavą, su užrašu, ir, prieš tai ją jautriai pabučiavęs, vėliau ir palaiminęs, pasakė – „vakar būtent iš Bučos man atvežė šią vėliavą. Ši vėliava atkeliavo iš karo, iš iškankinto Bučos miesto“. Nors, kaip žinoma, keli kiti popiežiaus gestai ar žodžiai dėl Ukrainos sulaukė plačios kritikos, kiekvieną savaitę, jau šimtus kartų nuo karo pradžios, Pranciškus kartoja savo maldą už Ukrainą ir kviečia remti jos žmones, kaip pats daug kartų padarė, vaistais ir pinigais prisidėdamas prie pagalbos siuntinių, kurie iškeliavo iš Artimo meilės dikasterijos arba ukrainiečių Šv. Sofijos parapijos Romoje.
Ukrainos prezidento oficialiame pranešime, paskelbtame jau pakeliui į Berlyną, priduriama, kad viena iš pagrindinių pokalbio su popiežiumi temų buvo ukrainiečių sugrąžinimas iš nelaisvės. „Kliaujamės Šventojo Sosto pagalba padedant susigrąžinti į Rusijos nelaisvę patekusius ukrainiečius“, – rašo Ukrainos vadovas.