Ukrainos graikų apeigų katalikų (unitų) Kijevo-Haličo didysis arkivyskupas Sviatoslavas Ševčiukas sureagavo į pirmadienį paskelbtas popiežiaus Pranciškaus mintis apie Rusiją. Skelbiame visą pareiškimo tekstą.
“Su dideliu liūdesiu ir susirūpinimu sužinojome apie Šventojo Tėvo Pranciškaus žodžius, pasakytus per nuotolinį susitikimą su Rusijos katalikiškuoju jaunimu rugpjūčio 25 d. vaizdo konferencijos būdu Sankt Peterburge.
Manome, kad Jo Šventenybės žodžiai buvo ištarti spontaniškai, be jokių pretenzijų į istorinį vertinimą ar ketinimų paremti Rusijos imperialistines ambicijas. Vis dėlto pritariame dideliam liūdesiui, kurį jo pastabos sukėlė ne tik mūsų Bažnyčios, bet ir kitų krikščioniškų konfesijų vyskupams, dvasininkams, vienuoliams ir tikintiesiems, taip pat kitų religinių konfesijų atstovams. Kartu dalijamės ir dideliu Ukrainos pilietinės visuomenės nusivylimu dėl šių žodžių.
Žodžiai apie “Petro I, Jekaterinos II, didžios Rusijos imperijos – didingos, apsišvietusios, didžios kultūros ir didžio žmoniškumo šalį” reiškia blogiausią imperializmo ir kraštutinio rusiškojo nacionalizmo pavyzdį.
Baiminamės, kad kai kas šiuos žodžius supranta kaip būtent šio nacionalizmo ir imperializmo, kuris yra tikroji karo Ukrainoje priežastis, skatinimą. Karo, kuris kasdien neša mirtį ir naikina mūsų žmones.
Jo Šventenybės pateikti pavyzdžiai iš tikrųjų neatitinka jo magisteriumo dėl taikos. Priešingai, Šventasis Tėvas visuomet smerkė bet kokį imperializmą šiuolaikiniame pasaulyje ir perspėjo dėl kraštutinio nacionalizmo pavojaus, pabrėždamas, kad būtent jie yra “trečiojo pasaulinio karo gabalais” priežastis.
Kaip Bažnyčia norime atkreipti dėmesį, kad Rusijos agresijos prieš Ukrainą kontekste tokie išsireiškimai įkvepia šalies agresorės neokolonijines ambicijas, užuot pasmerkus ir pasmerkus tokį “rusiškumo” būdą.
Kad Šventojo Tėvo žodžiais ir ketinimais nebūtų manipuliuojama, laukiame Šventojo Sosto paaiškinimo. Ukrainos graikų katalikų bažnyčia kartu su visa Ukrainos pilietine visuomene smerkia “rusų pasaulio” ideologiją ir visą nusikalstamą “buvimo rusu” būdą. Tikimės, kad Šventasis Tėvas išgirs mūsų balsą.
Po kelių dienų mūsų Bažnyčios vyskupai susirinks į Romą švęsti kasmetinio Ukrainos graikų apeigų katalikų Bažnyčios sinodo. Mes taip pat turėsime galimybę susitikti su Jo Šventenybe ir asmeniškai išdėstyti jam ukrainiečių tautos abejones ir skausmą, tikėdami jo tėvišku rūpesčiu mūsų tauta”.