Savivaldos mokyklų tinklo pertvarkos taisyklės, kai kriterijus nustato Vyriausybė, prieštarauja Konstitucijai, trečiadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT), tuo metu Švietimo mokslo ir sporto ministerija teigia, kad pakoreguos Švietimo įstatymo nuostatas.
Taip pat KT paskelbė, kad Konstitucijai prieštarauja taisyklių nuostatos, kiek jose nustatyti formalūs (kiekybiniai) kriterijai, kuriuos turi atitikti savivaldybių bendrojo ugdymo mokyklos.
KT konstatavo, kad savivaldybių teisė spręsti dėl mokyklų tinklo nėra neribota, tačiau Švietimo įstatyme turi būti nustatyti aiškūs kriterijai, ir tik po to jie gali būti sukonkretinti Vyriausybės nustatytose taisyklėse.
„Konstitucinis Teismas pabrėžė, kad tik Švietimo įstatymu nustačius kriterijus, kuriuos turi atitikti mokyklos, vykdančios bendrojo ugdymo programas, atskirų kriterijų reikšmė gali būti sukonkretinama poįstatyminiuose teisės aktuose, be kita ko, Vyriausybės tvirtinamose taisyklėse“, – sakoma trečiadienį paskelbtame KT pranešime.
Šis Konstitucinio Teismo nutarimas įsigalioja 2024 metų sausio 2 dieną, kad nesutriktų ugdymo procesas ir Seimas turėtų laiko pašalinti prieštaravimams.
Į KT dėl mokyklų tinklo kreipėsi opozicijos parlamentarai, prašydami įvertinti, ar Vyriausybė gali nustatyti kriterijus, nuo kurių priklauso savivaldos mokyklų pertvarka ar likvidavimas.
Grupė Seimo narių kreipėsi dėl atitinkamų Švietimo įstatymo nuostatų ir Vyriausybės patvirtintų mokyklų tinklo kūrimo taisyklių. Opozicijos atstovai teigia, kad Švietimo įstatymo nuostata dėl pavedimo Vyriausybei nustatyti kriterijus, pagal kuriuos vertinama, ar mokykla gali vykdyti bendrojo ugdymo programas, prieštarauja Konstitucijai.
Į KT dėl mokyklų tinklo pertvarkos pernai kreipėsi 57 parlamentarai iš opozicinių „valstiečių“, socialdemokratų, Demokratų sąjungos ir kitų frakcijų.
Į KT dėl mokyklų tinklo pertvarkos pernai kreipėsi 57 parlamentarai iš opozicinių „valstiečių“, socialdemokratų, Demokratų sąjungos ir kitų frakcijų
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teigia, kad Konstitucinis Teismas nenagrinėjo tinklo taisyklių ir jų niekaip nevertina ir nesako, kad jas reikėtų koreguoti.
„Ministerija vadovavosi teisiniu reguliavimu, kuris galioja nuo 2011 metų liepos 1 dienos. Juo vadovavosi visos vyriausybės. Konstitucinis teismas nutarė, kad baziniai kriterijai turi būti nustatyti įstatymu, o detalūs jau Vyriausybės nutarimais. Tam, kad Vyriausybės sprendimas atitiktų Konstituciją, reikės pakoreguoti Švietimo įstatymo nuostatas. Tą ir padarysime iki 2024 metų sausio mėnesio“, – informavo ministerija.
Anot jos, Konstitucinio Teismo sprendimas jokios įtakos mokyklų, vykdančių formaliojo švietimo programas, tinklo kūrimo taisyklėms neturi. Šis sprendimas taip pat neturės jokios įtakos mokytojų darbui ir mokinių ugdymo procesui.