REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Tapimas ateitininku: stotelė – kandidatų kursai 

Turbūt kiekvieną, bent šiek tiek susidomėjusį Studentų ateitininkų organizacija (SAS) ir jos veikla, turėjusį kažkokį sąlytį su organizacijos nariais ar jau net svarstantį tapimo pilnateisiu nariu idėją, pasiekia informacija apie SAS kandidatų kursus.

Kai kuriuos ši informacija sudomina, suintriguoja, kitus, atvirkščiai, – atgraso. Bet veikiausiai visiems be išimties sukelia klausimų: kas tie kandidatų kursai? Kuo jų metu užsiimama? Kuo jie naudingi? Ir, pagaliau, kodėl tai yra kiekvieno, pasiryžusio tapti SAS nariu, prievolė (o gal privilegija?) Atsakymų į šiuos (ir kitus) klausimus ieškome pašnekesyje su buvusiu SAS įžodžio koordinatoriumi Ignu Grigalavičiumi ir SAS nariu Adomu Talijūnu. 

SAS kandidatų kursų organizavimas – sena ateitininkų tradicija ar ganėtinai šviežias dalykas? Kada pradėjote rengti pirmuosius kandidatų kursus? Kodėl pajutote tokių kursų poreikį? 

Verta paminėti, jog kandidatų kursai vyksta jau mažiausiai 7 metus, o dabartiniu formatu – Kaišiadoryse kaip tarpukelėje tarp Vilniaus ir Kauno, trunkantys nuo ryto iki vakaro – buvo pradėti organizuoti prieš 3-4 metus. Labai gausi dalis studentų ateitininkų buvo įžodžių globėjais ir prisidėjo prie kandidatų kursų išvaizdos tokios, kokia ji dabar. Šiai akimirkai galiu konstatuoti faktą, jog tai yra labai naudinga platforma, per kurią galime lengvai ir greitai paaiškinti apie ką yra ateitininkai.  

Kokia yra SAS kandidatų kursų esmė – apie ką jie? Kokią konkrečią naudą kursai teikia kandidatui? Galbūt kažkokios naudos gauna ir visa organizacija? 

Studentų ateitininkų kandidatų kursų esmė – parodyti organizacijos ideologijos grožį bei esmę, tuo pačiu parodyti ir katalikybės svarbą intelektualinėje veikloje ir parodyti studentams, kad jie ne vieninteliai „durneliai“, kurie yra katalikai šioje sekuliarioje bei ateistinėje visuomenėje. Naudų kandidatui galime įžvelgti tikrai ne vieną. Dažniausiai į kursus atvažiuoja žmonės, jau pajutę ateitininkišką bendruomeniškumą, tačiau jiems trūksta ideologinio pamato. Mes tai ir suteikiame – tvirtą pasaulėžiūros suvokimą ir įrankius visą savo bendruomenę atnaujinti Kristuje.

Tačiau yra dalyvių, kurie turi tvirtą ideologinį pamatą, tačiau nėra susidūrę su ateitininkišku bendruomeniškumu. Tokiems dalyviams mes suteikiame bendrystės džiaugsmą, kandidatai jaučia ypatingą atmosferą, kurioje galima racionaliai, argumentuotai diskutuoti absoliučiai su visais. Žinoma, yra ir tokių, kuriems tai būna pirmas sąlyčio taškas su ateitininkais. Todėl jie iškart gauna labai koncentruotas pasaulėžiūrines žinias bei gali pajusti bendrystę. Visa organizacija naudą gauna po tam tikro laiko t.y., kuomet kandidatas duoda SAS įžodį. Visa organizacija tikrai žino, jog tas žmogus yra susipažinęs su ateitininkų ideologija bei su ja sutinka, žino, kaip vyksta pagrindiniai ateitininkų renginiai, bei yra pasiruošęs „Visa atnaujinti Kristuje“.  

Kaip vyksta kandidatų kursai – kuo juose užsiimama? Ar kursams reikia kažkaip pasiruošti iš anksto? 

Norėčiau paminėti, jog esu labai dėkingas 2022-2023 metų SAS valdybai, nes jie suformavo, optimalią kursų programą ir palengvino darbą tiek man, tiek būsimiems įžodžių globėjams. Per kursus išklausome paskaitą apie ateitininkų ideologiją bei kaip ją pritaikyti kasdieniniame gyvenime. Po to vyksta diskusija apie svarbiausius pasaulėžiūrinius momentus, pavyzdžiui apie principus, pamatinius klausimus. Per šią diskusiją mes įtvirtiname per paskaitą įgytas žinias, galime paklausti, kas buvo neaišku ir giliau panagrinėti tam tikrą aspektą, kuris yra susijęs su kursų tema. Ji kiekvieną kartą būna vis kitokia.

Praeitą rudenį nagrinėjome ugdymo klausimą: kaip ugdyti jaunimą pagal katalikiškas vertybes, kaip atrodo ateitininkiškas ugdymas ir kuo jis yra ypatingas. Kovo mėnesį nagrinėjome bendruomeniškumą tarp vyro ir moters bei tarp visos organizacijos. Užsimenant apie pasiruošimą – jis dalyviams visada yra minimalus. Dažniausiai reikia perskaityti Prano Dovydaičio parašytą straipsnį „3 pamatiniai klausimai“ arba S. Ylos „Ateitininkų vadovo“ nurodytus skyrius. Kodėl kandidatams reikia perskaityti būtent šiuos šaltinius? Atsakymas labai paprastas – dar nėra parašytų geresnių kūrinių, kurie atspindėtų, parodytų kas yra ateitininkų ideologija.

Kokie įprastai būna kviestiniai svečiai, kokius užsiėmimus kandidatams jie praveda? Kokie tekstai nagrinėjami kursų metu? 

Kviestiniai svečiai priklauso nuo nagrinėjamos temos. Dažniausiai kviečiame vieną VDU Katalikų teologijos fakulteto dėstytoją ir vieną žmogų iš Ateitininkų federacijos.

Verta pridurti, jog pats populiariausias kviestinis svečias, kuris atvažiuoja pas mus beveik kiekvieną kartą, yra VDU KTF docentas Artūras Lukaševičius. Kai sugalvojame kursų temą bei imame svarstyti kviestinius svečius, dažniausiai pamatome, kad A. Lukaševičiaus moksliniai interesai yra glaudžiai susiję su nagrinėjama kursų programa. Tiesa, kartais gali pasirodyti, jog mes galvojame tokią temą, kurioje galėtume pakviesti būtent šį dėstytoją.

Grįžtant prie pačių kursų – kviestiniai svečiai turi laisvę rinktis, ką ir kaip jie nori pravesti – kokią programos dalį. Dažniausiai naudojamas modelis paskaita + seminaras. Tačiau vieni dėstytojai pasirenka pravesti tik paskaitą, kiti tik seminarą, todėl reikėtų gilintis į specifinius kandidatų kursus.   

Ar jūs kaip organizatoriai pastebite skirtingą „vaibą“ ir dalyvių įsitraukimo lygį skirtinguose SAS kandidatų kursuose; ar atmosfera kandidatų tarpe įprastai kasmet susiklosto panaši? Jei skiriasi, kaip manai, nuo ko tai priklauso? 

Man asmeniškai labai sunku atsakyti į šį klausimą, nes kaip pagrindinis organizatorius aš dažniausiai nebūnu pačioje programoje, baigiu dar nebaigtus pasiruošimo darbus. Tačiau, remiantis apklausos rezultatais, galiu pasakyti, kad atmosfera visuomet būna labai gera, visi yra draugiški, žingeidūs. Kiekvienose kursuose dalyvauja vis skirtingi dalyviai, nes kandidatų kursų tokia specifika – juose gali dalyvauti tik vieną kartą per savo kandidatavimo laikotarpį.  

Ar būna tokių kandidatų, kurie po kursų visgi neduoda SAS įžodžio, ar paprastai visi dalyvavusieji vėliau pasirenka tapti oficialiais organizacijos nariais? 

Žinoma, kad tokių kandidatų yra. Mes nevedame statistikos, tačiau pastebime bendrą tendenciją, jog visgi daugiau yra tokių, kurie anksčiau ar vėliau duoda Studento ateitininko įžodį. Svarbu paminėti, kad tiek visos federacijos, tiek šių kursų tikslas nėra užverbuoti ir priversti tapti struktūros dalimi. Tai yra platforma, kurioje kiekvienas kandidatas gali laisvai suprasti bei apsispręsti ar jis pritaria mūsų idėjoms ir nori tapti organizacijos dalimi.

Jei atsakymas į šiuos klausimus yra teigiamas, puiku, kandidatavimas tęsiasi ir galiausiai yra duodamas įžodis, na, o jei atsakymas neigiamas, kandidatavimas yra nutraukiamas, tačiau tai nereiškia, kad užsidaro durys į kitus ateitininkų organizuojamus renginius. Visuomet yra kviečiami visi. Todėl norėčiau pasinaudoti šią galimybe ir pakviesti pasekti tiek Moksleivių, tiek Studentų ateitininkų sąjungų socialinius tinklus, kuriose reguliariai skelbiami kvietimai į įvairiausius renginius.  

Kodėl kursai būsimiems įžodininkams yra privalomi? 

Į šį klausimą norėčiau atsakyti klausimu. Kodėl prieš santuokos sakramentą reikia praeiti sužadėtinių kursus? Kodėl prieš priesaiką per privalomąją karo tarnybą yra nagrinėjamas priesaikos tekstas? Įsipareigojimas yra labai rimtas dalykas, kuriam reikia atitinkamo pasiruošimo, nes nesuvokiant prasmės nėra įmanoma gerai atlikti prisiimtas pareigas. Jei įsipareigoji nesuvokdamas to svarbos, tu meluoji sau, aplinkiniams, o mūsų atveju – ir Dievui. Ateitininkų įžodis yra ne kas kita kaip įsipareigojimas Dievui, sau bei kitiems nariams, kad uoliai eisi ateitininko pareigas, todėl tai yra būtinas dalykas norint pilnai suvokti įžodžio esmę bei prasmę.  

Ar kandidatų kursuose gali dalyvauti tik „oficialus“ kandidatas į SAS (užpildęs kandidatavimo anketą, turintis ar beieškantis globėjo), ar priimate ir šiaip besidominčius jūsų organizacija, bandančius ją „prisijaukinti“, tačiau dar neužtikrintus dėl įžodžio davimo? 

Kaip jau minėjau – į visus ateitininkų organizuojamus renginius yra kviečiami visi, kandidatų kursai nėra išimtis. Tikrai nereikia būti oficialiu kandidatu, nereikia prieš tai dalyvauti kituose renginiuose, neprivaloma dalyvauti renginiuose po kursų (nors būtų visai neblogai), šiame momente ir slypi visas grožis, kad kviečiami esate visi, nėra jokių dalyvavimo sąlygų, tiesiog kviečiame visus pajausti bendrystę Kristuje.  

Kam rekomenduotum SAS kandidatų kursus – kokiam žmogui? 

Rekomenduočiau SAS kandidatų kursus visiems. Nesvarbu ar tikite Kristumi ar ne, nesvarbu ar esate kitos organizacijos dalis, nesvarbu jūsų politinės pažiūros. Svarbu tai, jog norite susipažinti su ateitininkais ir ieškote bendraminčių su kuriais galėsite sukurti didžių dalykų. Visgi norėčiau pabrėžti, jog tai yra visiškai mano asmeninė nuomonė. 

Interviu su buvusiu SAS įžodžių koordinatoriumi Ignu Grigalavičiumi papildo pašnekesys su dar visai ne senbuviu organizacijoje – Adomu Talijūnu. Adomas studento ateitininko įžodį davė praeitą (2023 m.) rudenį, kandidatų kursų metu. Tad apie Adomo ateitininkiškas patirtis ir pasvarstymus kandidatų kursų tema pasiklausykime iš jo paties lūpų. 

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte