Kvebeko arkivyskupija Kanadoje paskelbė, kad popiežius Pranciškus paskyrė į pensiją išėjusį teisėją vadovauti tyrimui dėl kardinolui Geraldui Lacroix (Žeraldui Lakrua) mestų kaltinimų seksualiniu išnaudojimu, kuriuos kardinolas kategoriškai neigia.
Kovo 4 d. pareiškime arkivyskupija teigė, kad „praėjusių metų vasario 8 d. buvo informuota, jog popiežius Pranciškus pavedė André Denisui (Andrė Denisui), buvusiam Kvebeko aukštesniojo teismo teisėjui, atlikti tyrimą” dėl kaltinimų kardinolui.
Kvebeko arkivyskupas G. Lacroix, popiežiui Pranciškui patarinėjančios Kardinolų tarybos narys, buvo apkaltintas prieš beveik keturis dešimtmečius išnaudojęs septyniolikmetę mergaitę. Kardinolas kaltinimus neigia.
Pasak naujienų agentūros AFP, 66 metų Kanados kardinolui pareikšti kaltinimai yra grupinio ieškinio dalis. Kaltinimai pateikti 1987 ir 1988 m., kai tariamai aukai buvo 17 metų, pasak arkivyskupijos advokato, kuris veda 2022 m. pradėtą bylą prieš Kvebeko arkivyskupiją.
Pasak arkivyskupijos kovo 4 d. pareiškimo, A. Deniso tyrimas turi būti atliekamas „pagal motu proprio „Vos estis Lux mundi” (liet. Jūs pasaulio šviesa) nuostatas”, kai kaltinimai susiję su vyskupu, arkivyskupu ar kardinolu.
2019 m. gegužės mėn. paskelbtame popiežiaus Pranciškaus dokumente nustatytos naujos seksualinio išnaudojimo atvejų Katalikų Bažnyčioje prevencijos ir pranešimo apie juos procedūros.
„Vyskupija visapusiškai bendradarbiaus su A. Denisu, jam paprašius, tačiau nesikiš į tyrimo eigą ar jo išvadas”, – pažymima pareiškime ir priduriama, kad „daugiau nekomentuosime šio proceso, kuris vyksta be mūsų įsikišimo”.
Pasak radijo „Radio-Canada Ici Québec”, vasario 19 d. teisėjas parašė laišką susijusioms bylos šalims, kuriame nurodė, kad atliks „preliminarų tyrimą, kurio metu spręsime ne dėl atitinkamo asmens kaltumo ar nekaltumo, bet dėl to, ar [bylos] faktai yra tikėtini, ar ne”.
Stotis pranešė, kad teisėjas norėjo „asmeniškai susitikti” su ieškove, tačiau ji atsisakė, o A. Denisas sakė, kad šio sprendimo laikysis, nes tyrimą tęs.
„Savo darbą ketinu atlikti gerbdamas [susijusius] asmenis ir užtikrindamas bet kokių pastabų, apie kurias man gali būti pranešta, konfidencialumą. Dėl šios priežasties nenoriu viešai teikti jokių tolesnių komentarų”, – sakė į pensiją išėjęs teisėjas elektroniniame laiške Kanados transliuotojų korporacijai.
Advokatas, vadovaujantis kolektyviniam ieškiniui, kurį prieš Kvebeko arkivyskupiją pateikė daugiau kaip 140 žmonių, įskaitant G. Lacroix kaltinančią moterį, sakė, kad Bažnyčios paskelbtam tyrimui neteikia jokios reikšmės.
„Kategoriškai neigiu viešai paskelbtus kaltinimus. Mano žiniomis, niekada nesu atlikęs jokių nederamų veiksmų kieno nors, tiek nepilnamečių, tiek suaugusiųjų, atžvilgiu. Mano siela ir sąžinė yra rami dėl šių kaltinimų, kuriuos aš atmetu”, – sakė dvasinikas sausio 30 d. arkivyskupijos interneto svetainėje paskelbtame vaizdo įraše.
Tačiau pasitaręs su savo artimiausiais bendradarbiais arkivyskupas kalbėjo: „Nusprendžiau laikinai pasitraukti iš veiklos savo vyskupijoje. Tai nėra atsistatydinimas, bet laikinas pasitraukimas, kad galėtume geriau įvertinti tolesnius žingsnius ir apsvarstyti priimamus sprendimus.”
„Tebūnie labai aišku, kad mūsų vyskupija tebėra ryžtingai įsipareigojusi užtikrinti, kad piktnaudžiavimo aukos gautų finansinę kompensaciją, be kitų turimų priemonių, padedančių pasiekti pagijimą. Mums ir man asmeniškai tai yra esminis dalykas”, – pridūrė jis.
Vėliau Kvebeko arkivyskupas paragino melstis už visas seksualinio išnaudojimo Bažnyčioje aukas ir ragino visus „būti budrius ir užtikrinti, kad jokia piktnaudžiavimo situacija nepasikartotų”.