Pernai rugsėjį prie Seimo rūmų Vilniuje policijos pareigūnai neužtikrino LGBTQ bendruomenės teisės surengti taikią akciją, konstatavo Seimo kontrolierė Erika Leonaitė.
„Dėl policijos pareigūnų nepakankamo aktyvumo Lietuvos gėjų lygos organizuoto taikaus susirinkimo metu reaguojant į priešiškai nusiteikusių provokatorių veiksmus, neužtikrinta susirinkimo dalyvių teisė į taikų susirinkimą“, – teigiama trečiadienį paskelbtame Seimo kontrolierės pranešime.
E. Leonaitė savo iniciatyva atliko tyrimą dėl praėjusių metų rugsėjo 28 dieną vykusio susirinkimo, kurio metu policijos pareigūnai nereagavo į priešiškai nusiteikusių asmenų veiksmus ir dėl to susirinkimas buvo nutrauktas.
Tą dieną prie Seimo rūmų susirinko kelios dešimtys LBGTQ bendruomenės atstovų pareikšti palaikymą Teisingumo ministerijos rengiamai Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pataisai atsisakyti draudimo riboti informaciją, susijusią su LGBTQ bendruomene.
Į šią akciją atėjo kelios dešimtys žmonių su Lietuvos vėliavomis, prieštaraujančių LBGTQ pozicijai. Vienas iš jų – už finansinius nusikaltimus teistas ir Seimo riaušių byloje teisiamas Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas. Atėjūnai šaukė, trukdė LGBTQ susirinkimui, vaikščiojo ant žolės ištiestos vaivorykštės spalvos vėliavos.
Nors akcijos organizatoriai kreipėsi į pareigūnus, kad atėjūnai būtų išprašyti, policininkai to nepadarė.
Atėjūnai šaukė, trukdė LGBTQ susirinkimui, vaikščiojo ant žolės ištiestos vaivorykštės spalvos vėliavos
E. Leonaitė pažymėjo, kad iš išnagrinėtų vaizdo įrašų matyti, jog „provokatoriai nesiekė pasinaudoti teise į kontrsusirinkimą, tačiau tikslingai atliko veiksmus, nukreiptus į vykusio susirinkimo sutrikdymą, pavyzdžiui, fiziškai įsibraudami tarp susirinkimo dalyvių ir darydami jiems psichologinį spaudimą, valstybinių vėliavų kotus naudodami kaip pagalius“.
Seimo kontrolierė pabrėžė, kad susirinkimų laisvė ir teisė įtvirtinta tiek nacionaliniuose teisės aktuose, tiek tarptautiniuose dokumentuose bei jurisprudencijoje. Juose akcentuojama, kad užtikrindama susirinkimų teisę valstybė turi užtikrinti ir susirinkimo dalyvių saugumą.
„Pozityvi pareiga užtikrinti galimybę veiksmingai pasinaudoti taikių susirinkimų teise itin svarbi, be kita ko, tais atvejais, kai susirinkime siekiama atkreipti dėmesį į diskriminacines teisės aktų nuostatas ir praktikas, keliamos pažeidžiamų, stigmatizuojamų visuomenės grupių, dažniau susiduriančių su diskriminacija, teisių užtikrinimo problemos“, – teigė E. Leonaitė.
Seimo kontrolierė policijos generaliniam komisarui rekomendavo imtis priemonių, kad ateityje gavusiems leidimą organizuoti susirinkimą dalyviams visais atvejais būtų užtikrinama praktinė ir veiksminga jų teisė į taikų susirinkimą, ypač kai vykstant susirinkimui dėl provokatorių ar priešiškai nusiteikusių asmenų veiksmų kyla grėsmė visaverčiam teisės į taikų susirinkimą įgyvendinimui.
Šių metų kovo pradžioje prokuratūra pranešė nutraukusi tyrimą dėl trukdymo LGBTIQ mitingui, nes nenustatė, kad šie veiksmai galėtų būti vertinami kaip įžūlus elgesys.
Vis dėlto prokurorai perdavė tyrimo medžiagą policijai, kad ji toliau aiškintųsi šį incidentą.