Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį pritarė pataisoms, siūlančioms apvalinti prekių ir paslaugų krepšelio galutinę sumą ir taip pamažu atsisakyti 1 ir 2 centų monetų.
Atsiskaitymų grynaisiais pinigais apvalinimo įstatymo pataisoms komiteto nariai pritarė bendru sutarimu. Dabar pakeitimus svarstys Seimas.
Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi (Kunijoši) pabrėžė, kad kainas apvalinti numatoma nuo 2025 metų gegužės.
„Prekybininkai apvalinimo mygtuką turės nuo 2025 metų gegužės“, – komitete teigė ji.
„Tai tas terminas, kada turi baigtis išmaniųjų kasos aparatų įdiegimas“, – pridūrė komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Pasak A. Kuniyoshi, papildomų išlaidų dėl apvalinimo funkcijos įdiegimo prekybininkai taip pat neturės.
LB atstovė taip pat informavo, kad Estija taip pat ketina įvesti smulkių centų apvalinimą nuo 2025 metų: „Tada euro zonoje bus aštuonios apvalinančios valstybės“.
LB atstovės teigimu, tada galima tikėti Europos Komisijos iniciatyvų dėl smulkių centų apvalinimo visoje euro zonoje.
LB atstovė taip pat informavo, kad Estija taip pat ketina įvesti smulkių centų apvalinimą nuo 2025 metų
Apvalinimas nebus naudojamas atsiskaitant negrynaisiais pinigais, keičiant valiutą, pervedant grynuosiu pinigus, grynųjų įmokėjimui į mokėjimo sąskaitą ir grynųjų pinigų išėmimui.
Numatoma, kad galutinė pirkinio suma būtų apvalinama tik atsiskaitant grynaisiais iki artimiausio 5 centų kartotinio: suma, kuri baigtųsi 1 arba 2, taip pat 6 arba 7 centais, būtų apvalinama į mažesnę pusę – iki 0 arba 5 centų, o jeigu baigtųsi 3 ir 4 centais ar 8 ir 9 centais – į didesnę pusę iki 5 arba 10 centų.
Apvalinimas Lietuvoje jau yra taikomas atsiskaitant už kurą – jo kainos nustatomos po kablelio esant trims skaičiams, o kasoje mokant – dviem.
Šešiose Europos Sąjungos valstybėse siekiant atsisakyti vieno ir dviejų centų monetų galutinė prekių suma jau yra apvalinama.