Seimas imasi diegti vieno langelio principo suaugusiųjų švietimo sistemą.
Parlamentas praėjusią savaitę savaitę po pateikimo vienbalsiai 112 balsų „už“ pritarė tokioms Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymo pataisoms, kurias inicijavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).
„Pakeitimais sudarome galimybę sukurti ir įveiklinti vieno langelio principu veikiančią suaugusiųjų švietimo platformą, kurioje besimokantieji, o ateityje ir įmonės galės turėti savo individualias paskyras, gauti nuotolines karjeros konsultavimo paslaugas“, – pristatydama projektą Seime sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Projektas toliau bus svarstomas Seimo Švietimo ir mokslo komitete, o į Seimo salę svarstymui grįš gegužės pabaigoje. Ministerija nori, kad naujai kuriama sistema pradėtų veikti nuo rudens.
Pristatydama pataisas ministrė teigė, kad lietuvių požiūris į mokymąsi visą gyvenimą keičiasi teigiama linkme ir suaugusiųjų dalyvavimas neformaliajame švietime pamažu auga, tačiau Lietuva išsiskiria Europoje dideliais įgūdžių darbo rinkoje neatitikimais.
Suaugusiųjų švietimo platformoje užsiregistravęs asmuo galės valdyti individualią mokymosi paskyrą, rasti aktualią informaciją apie mokymosi galimybes, rinktis mokymosi programą. Tikslinės suaugusiųjų grupės galės pretenduoti ir į valstybės paramą mokymuisi.
Ministerijos pateikiamais duomenimis, vertinant per paskutines keturias savaites besimokiusių suaugusiųjų skaičių, Lietuvoje tokių asmenų yra 8,5 proc., o Europos Sąjungos vidurkis – 10,8 procento.
Taip pat daugiau nei 40 proc. Lietuvos gyventojų teigia, kad jų turimi gebėjimai neatitinka poreikio pagal turimą profesiją, 26 proc. iš jų susiduria su kompetencijų trūkumu.
Planuojama, jog naujomis mokymosi galimybėmis iki 2026 metų pasinaudos ir baigs mokymo programas bent 21,6 tūkst. 18–65 metų amžiaus asmenų. Tikimasi, kad bent 40 proc. užbaigtų programų būtų skirtos skaitmeniniams įgūdžiams tobulinti.
Platformai sukurti iki 2030 metų bus skirta daugiau nei 58 mln. eurų iš Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano bei Europos socialinio fondo lėšų. Pasak ŠMSM, tai sudarys sąlygas daugiau nei 100 tūkst. asmenų dalyvauti kompetencijų plėtojimo programose.