Sakartvelo parlamento pirmininkas Šalva Papuašvilis pirmadienį pasirašė prieštaringai vertinamą įstatymą dėl „užsienio įtakos“.
Apie tai pranešė „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) Sakartvelo redakcija.
„Emocijos atslūgo ir daugelis piliečių, kurie prisijungė prie radikalios opozicijos protesto, jau įsitikino, kad iš tiesų skaidrumo įstatymas padidins nevyriausybinių organizacijų ir jų finansuotojų atsakomybę ir atskaitomybę, pagerins politinę sistemą, susilpnins dezinformaciją, sumažins radikalizmą ir poliarizaciją“, – teigė Š. Papuašvilis.
Sakartvelo parlamentas gegužę priėmė „užsienio įtakos“ įstatymą, nepaisydamas masinių protestų ir užsienio šalių raginimų jį atšaukti.
Teisės aktą vetavo prezidentė Salomė Zurabišvili, tačiau netrukus parlamentas 84 balsais jį atmetė.
Kad įstatymas įsigaliotų, jį turėjo pasirašyti prezidentė. Tačiau jai to nepadarius įstatymą turėjo teisę pasirašyti ir paskelbti parlamento pirmininkas.
Įstatymu reikalaujama, kad nevyriausybinės organizacijos ir žiniasklaidos priemonės, gaunančios daugiau kaip 20 proc. finansavimo iš užsienio, įsiregistruotų kaip „užsienio įtakos agentai“.
Kritikai smerkia šį įstatymą, teigdami, kad jis primena Rusijos teisės aktus, kuriais siekiama nutildyti Maskvos kritikus. Briuselio teigimu, jis nesuderinamas su ilgalaikiu Sakartvelo siekiu tapti Europos Sąjungos nare.
Tbilisyje ne kartą vyko dideli protestai, parlamente svarstant šią priemonę.
ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) antradienį pareiškė, kad „ES ir jos valstybės narės svarsto visas galimybes, kaip reaguoti į šiuos įvykius“.
Anksčiau jis teigė, kad „šio įstatymo priėmimas neigiamai veikia Sakartvelo pažangą siekiant narystės ES“.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) ketvirtadienį paskelbė apie naujus vizų apribojimus „asmenims, kurie yra atsakingi už kenkimą demokratijai Sakartvele arba prisideda prie šio kenkimo“.