Lietuvoje viešėjusi Europos Komisijos Pirmininkė Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen) pristatė Europos Komisijos (EK) nuomonę dėl Lietuvos pateikto ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (EGADP). Lietuvoje šis planas yra sulaukęs ekspertų, politikų ir socialinių partnerių kritikos. Seimo narė socialdemokratė Rasa Budbergytė teigia, kad iš EK pirmininkės tikėjosi „diplomatiško“ vertinimo.
„Iš plano akivaizdu, kad socialinė pažanga valdantiesiems konservatoriams ir liberalams – ne tik ne prioritetas, bet ir sunkiai suprantama sąvoka“, – sako R. Budbergytė. „Galiu tik pakartoti šalies vadovo klausimą: kaip įgyvendinus šį planą pasikeis žmonių pajamos ir socialiniai rodikliai? Nors plano pristatyme finansų ministrė Gintarė Skaistė pirmu prioritetu įvardijo „teisingesnę Lietuvą“, tai visiškai neatsispindi pačiame plane.“
R. Budbergytė pažymi, kad „investicijų lietus“ žadamas dalykams ir sritims, kurių poveikis šalies socialinei pažangai abejotinas. Pavyzdžiui, „konsultacijomis su visuomene“ pavadintoje diskusijoje aiškindama, kas bus daroma užimtumo gerinimo srityje, finansų ministrė kalbėjo apie „pažinčių portalą“ darbdaviams ir darbuotojams.
„Finansų ministerija ir Vyriausybė laikosi įsikibusi labai siauros „socialinių reikalų“ sampratos – vis kalba tik apie kai kurias socialiai pažeidžiamiausių grupių problemas, nerodydama jokios ambicijos spręsti esmines nelygybės, turtinės diferenciacijos ir dirbančiųjų skurdo problemas“, – sako parlamentarė.
„Pavyzdžiui, plane užsibrėžiama mažiausias pajamas gaunantiems asmenims socialinio būsto laukimo trukmę sumažinti iki 3 metų. Tai kur čia ambicija? Visai kitas reikalas, kai kalbama apie visokius inovacijų indeksus. Ten ambicijos reiškiamos gerokai drąsiau“, – ironizuoja socialdemokratė.
Socialdemokratai aštriai kritikavo ir „Tūkstantmečio mokyklų“ projektą, kuriam atiteks didžioji dalis švietimo sektoriui numatytų lėšų. Ekspertai čia įžvelgia elitizmo ir socialinės atskirties didėjimo grėsmes. Anot R. Budbergytės, ministerija „nesugeba rišliai paaiškinti“, kaip bus įgyvendinamas šis projektas.
Anot R. Budbergytės, ir kitose plano eilutėse – „ne stebuklai“. „Daugiabučių renovacijai ir kitoms, plano žodžiais, inovacijoms bus padalyta 218 mln. eurų. Ir tai vadinama ambicingu planu? Puikiai žinome (tiksliau, nežinome), kaip vyksta renovacija ir ko verti mūsų daugiabučiai. Kaip pavadinti tokią investiciją? Su ateitimi tai neturi nieko bendro“, – mano parlamentarė.
Socialdemokratai aštriai kritikavo ir „Tūkstantmečio mokyklų“ projektą, kuriam atiteks didžioji dalis švietimo sektoriui numatytų lėšų. Ekspertai čia įžvelgia elitizmo ir socialinės atskirties didėjimo grėsmes. Anot R. Budbergytės, ministerija „nesugeba rišliai paaiškinti“, kaip bus įgyvendinamas šis projektas.
R. Budbergytė groteskiškais vadina ir EGADP surašytus sumanymus dėl pažangos sveikatos apsaugos sistemoje. „Sektoriui išgyvenant giliausią krizę per visą nepriklausomybės laikotarpį, 89 mln. eurų bus skirti telemedicinai ir dirbtiniam intelektui… Gražu, bet šis sektorius laukia gelbėjimosi rato“, – sako Seimo narė.
Jau skelbta, kad didžiausia dalis EGADP pinigų (823 mln. eurų, t. y. 37 proc.) atiteks „žaliosios pertvarkos“ projektams. „Skaitmeninimu“ pavadintoms veikloms bus skirta 445 mln. eurų (20 proc.), o švietimui – tik 311 mln. eurų (14 proc.), sveikatai – 267 mln. eurų (12 proc.). Tikslams, įvardijamiems žodžiais „Darbo rinka ir socialinė įtrauktis“, palikta 5 proc. lėšų – 111 mln. eurų. Tuo metu inovacijų ir mokslo sektorius sulauks 200 mln. eurų (9 proc.), o viešojo sektoriaus „efektyvumas“ bus gerinamas išleidžiant 67 mln. eurų (3 proc.).