Artėjanti Tėvo diena daugelį skatina susimąstyti, kaip pasveikinti ir nustebinti vienus svarbiausių žmonių mūsų gyvenime. Deja, neretam tai padaryti gali būti kur kas sunkiau nei mamų atveju, su kuriomis bendravimas dažnai būna reguliaresnis, atviresnis, šiltesnis. Tačiau psichologai pastebi, jog tai nereiškia, kad su tėčiais neįmanoma užmegzti glaudesnio ryšio – tam tereikia suprasti jų bendravimo skirtumus ir iš savo mąstymo išrauti įsisenėjusius stereotipus.
„Paradoksalu, tačiau daugelis mūsų, norėdami sužinoti, kaip laikosi tėtis, to paklausti pirmiausia skambiname mamai. Taip yra todėl, jog tarp mūsų vyrauja įsitikinimas, kad prie vyrų sunkiau prieiti, nes jie linkę savuosius išgyvenimus laikyti po devyniais užraktais. Visgi pasistengę su tėčiais bendrauti reguliariai, kartu praleisti daugiau laiko ir rūpintis jų emocine gerove, galime su jais tapti tokie pat artimi, kaip ir su mamomis“, – teigia Antanas Grižas, vyrų psichologas, drauge su komanda įkūręs vyrų saviugdos bendruomenę „Gentys“.
Bendravimas su vyrais – skiriasi
Pasak eksperto, prieš pradedant pokalbį su tėčiu verta turėti omenyje, kad vyrai, tiek dėl biologinių, tiek dėl socialinių priežasčių yra labiau susitelkę į veiksmus, darbus, daiktus ir yra mažiau linkę dalintis savo vidiniais išgyvenimais. Dėl šios priežasties tiesioginis pokalbis apie jausmus ir išgyvenimus gali sulaukti neigiamo atsako bei tik dar labiau padidinti užsisklendimą.
„Geras metodas inicijuoti kontaktą su vyrais – pokalbio pradžioje kalbėti buitinėmis temomis ir juokauti. Tai yra būdas apšilti ir pamažu įsipatoginti pokalbyje. Pavyzdžiui, ledus pralaužti galima apsikeičiant neseniai girdėtais anekdotais arba šiek tiek plačiau atsakant į tėčiui rūpimus klausimus. Tarkime, jei tėtis teiraujasi, ar nesugedo automobilis, galima papildomai papasakoti, kaip sekasi su juo važinėti, kaip jame jaučiamės ar pasidalinti nuotykiu, kuris nutiko jį vairuojant“, – aiškina A. Grižas.
Dažnu atveju daugelis neskambina tėčiui nes tiesiog neturi tokio įpročio – nuo mažens esame įpratę, kad tėtis yra toli ir dirba.
Antras patarimas – pasistengti bendrauti reguliariai. Dažnu atveju daugelis neskambina tėčiui nes tiesiog neturi tokio įpročio – nuo mažens esame įpratę, kad tėtis yra toli ir dirba. Tačiau pasiryžę tėčiui paskambinti ar susitikti bent kartą per savaitę bei nugalėję pirminį nejaukumą, net ir per tą trumpą laiką drauge pradėsime darytis artimesni. Maža to, reguliarumo dėka pradėsime įžvelgti progas, kaip santykį pagilinti galima dar labiau.
„Šiais laikais verslai vis labiau rūpinasi savo darbuotojų emocine sveikata, pavyzdžiui, kompensuoja konsultacijas su psichologu, mini vyrų dieną, organizuoja „Movember“ arba „Barzdoto lapkričio“ veiklas ir daugelį kitų. Tai – geros iniciatyvos“, – sako A. Grižas.
„Tėvo diena yra puiki proga inicijuoti pokyčius mūsų požiūryje ir santykyje su mums artimiausiais vyrais. Labai svarbu, kad asmeniniame ir profesiniame gyvenime lyčių skirtumai nesutrukdytų suvokti, jog jautrią pusę turi kiekvienas vyras. Tiesiog prie jos prieiti reikia šiek tiek kitaip“, – apibendrina psichologas A. Grižas.