Buvęs Brexito galimybių ministras perėmė savo pareigas iš Kwasi Kwartengo, kuris naujojoje L. Truss vyriausybėje bus paaukštintas į kanclerio postą.
Jacobas Reesas-Moggas (Džeikobas Risas-Mogas) yra vienas iš daugiausiai dėmesio sulaukiančių naujojo ministrų kabineto narių nuo tada, kai pirmą kartą išgarsėjo kaip ekscentriškas konservatorių narys, nuolat maištavęs prieš Davido Camerono vyriausybę ir vadinamas „mandagiuoju ekstremistu“.
Jo paskyrimas reiškia, kad jis bus atsakingas už vyriausybės atsaką į šių metų energetikos krizę. Jei britų vyriausybė nesiims veiksmų, spalio mėn. komunalinių paslaugų tarifai vidutiniam namų ūkiui padidės apie 80%.
Pranešama, kad Truss komanda rengia planus, kaip įšaldyti sąskaitas už energiją, tačiau kaip tai atrodys, dar nepatvirtinta. Spėjama, kad parama gali būti teikiama kaip paskola namų ūkiams, o kritikai tai apibūdino kaip paprasčiausią skolų, kurias reikės grąžinti, užkrovimą žmonėms.
„Parlamentaras iš XVIII amžiaus“
Būdamas tvirtas Brexito šalininkas, jis buvo vienas pagrindinių Boriso Johnsono sąjungininkų, kai šis buvo ministras pirmininkas ir iki galo liko ištikimas buvusiam lyderiui.
Pastaruoju metu jis užsitraukė prieštaringų vertinimų dėl savo atsainaus požiūrio į oficialias kovido taisykles, įskaitant perėjimą iš vienos uždaros zonos į kitą, kad galėtų dalyvauti lotyniškose mišiose. Tuo metu jo atstovas spaudai teigė, kad taip jis vykdė savo, kaip kataliko, religinius įsipareigojimus.
BBC radijo pokalbyje jis apstulbino pašnekovą, pareiškęs, kad moteriai neturėtų būti daromas abortas net po išprievartavimo.
Reesas-Moggas pirmą kartą buvo išrinktas 2010 m., surinkęs 4914 balsų daugumą Somerseto apygardoje ir didžiąją dalį D. Camerono kadencijos buvo frakcijos „balta varna“, pramintas „aštuonioliktojo amžiaus parlamentaru”.
Parlamento narys, katalikas, laikosi tokių tradicinių pažiūrų, kad jų jau nebegalima laikyti įprasto britų politikos kairės-dešinės spektro dalimi. Jis sakė esąs prieš abortus, pasisakė už tai, kad dabartinis 24 savaičių terminas būtų sutrumpintas „tiek savaičių, kiek tik įmanoma”, o BBC radijo pokalbyje apstulbino pašnekovą, pareiškęs, kad moteriai neturėtų būti daromas abortas net po išprievartavimo. „Išprievartavimo atveju buvo padaryta didelė klaida. Kyla klausimas – ar dviguba klaida ją daro geresnę?” Jis taip pat nepritaria homoseksualų santuokoms.
Britų aukštuomenės šeimoje gimęs J. Rees-Mogg yra vedęs Heleną de Chair (Heleną de Čer), turi šešis vaikus ir yra praktikuojantis katalikas.
Stebint Reesą-Moggą parlamente matyti, kad jis yra nepaprastai ramus žmogus; jei jo veidas šiek tiek paraudonuoja, kai patiria spaudimą, jo tvirtas balsas niekada nesikeičia. Politiniai kolegos ir oponentai sako niekada nematę, kad jis būtų praradęs savitvardą; paklausti, koks jis yra privačiai, visi pirmiausia pabrėžia jo mandagumą.
Pagrindinis parlamento nario skundas protestuotojams, kurie praėjusį penktadienį Vakarų Anglijos universitete siekė sutrikdyti jo paskaitą, buvo tas, kad jie dėvėjo labai pasak jo, grėsmingas kaukes.
Vestminsteryje jis nuolat dėvi senamadiškus kostiumus. Savo rinkimų apygardoje Šiaurės rytų Somersete jis vilki tik švarką ir niekada nedėvi nieko laisvesnio. Rinkimų legenda tapęs ir pasakojimas, kad 1997 m., kai jis pirmą kartą kandidatavo į parlamentą Fife, jo auklė jį vežiojo prabangiu Rolls – Royce, kad jis galėtų agituoti savo vienmandatėje.
Pokyčiai po Brexito
Tačiau Brexito pakeitė jo įvaizdį taip, kad nuo pat Boriso Johnsono atėjimo į vyriausybę jis tapo torių dešiniųjų vėliavnešiu. Nepalenkiama ultradešiniųjų pozicija, jo pasiryžimas kritikuoti savo paties partijos ministrus, padarė jį ypatinga politine asmenybė tuo metu, kai Theresa May sunkiai sekėsi suformuluoti aiškią poziciją dėl Brexito.
Reesas-Moggas parlamentiniame komitete Deividui Deivisui pasakė, kad Didžioji Britanija bus „vasalinė valstybė”, jei ji toliau bus pavaldi Europos Teisingumo teismui, priims naujas bendrosios rinkos taisykles ir mokės pinigus į ES biudžetą.
Partijoje, kurios rinkėjai vis dar trokšta į Thatcher stilių panašaus tiesmukumo, Reeso-Moggo pasitikėjimas savimi ir požiūris į išėjimą iš Europos gali būti tai, ko nori konservatoriai. Nepaisant jo griežtos pozicijos dėl šeimos ir abortų.