Finansų ministerijai baigiant analizuoti naujo nekilnojamojo turto (NT) mokesčio alternatyvas, Prezidentūra mano, kad dėl jo reikia išsamios diskusijos siekiant apsaugoti mažiausiai uždirbančius žmones. Tačiau, pasak prezidento patarėjo Vaido Augustinavičiaus, prioritetas turėtų būti teikiamas kitoms mokesčių iniciatyvoms.
„Vertinant nekilnojamojo turto apmokestinimą, reikalinga labai plati diskusija. Labai svarbu, kaip tai paliestų mažiausias pajamas uždirbančiųjų ir, svarbiausia, pirmiausia reikėtų sutvarkyti mokesčių sistemos neteisingumą, o turbūt toliau galėtume šnekėti ir apie kitus mokestinius elementus“, – Žinių radijui antradienį sakė Prezidentūros Ekonominės ir socialinės politikos grupės patarėjas.
„Yra dar skubesnių mokestinių pakeitimų, kuriuos reiktų mokesčių sistemoje sutvarkyti, – minėti mokesčių neteisingumai, ypač kas susiję su kitomis negu darbo pajamomis“, – sakė jis.
Lietuvos bankas lapkritį pasiūlė, kad NT mokestis turėtų būti taikomas visam be išimčių NT, nustatant minimalios neapmokestinamos vertės kartelę, kad nenukentėtų socialiai pažeidžiamiausi gyventojai.
Pasak LB, mokestis turėtų būti progresinis: pradinis tarifas labai mažas, pavyzdžiui, 0,1 proc. ir didėti, jei valdomas didelės vertės ar prabangus NT.
Pirmiausia reikėtų sutvarkyti mokesčių sistemos neteisingumą
Tai reikštų, kad didžiajai daliai gyventojų mokestis sudarytų keliasdešimt eurų per metus, o regionuose, kur būsto vertė mažesnė, jis būtų labiau simbolinis arba būstas būtų ir visiškai neapmokestinamas.
Savo ruožtu, už prabangų NT reikėtų susimokėti gerokai didesnes sumas – šimtus ar tūkstančius eurų.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė praėjusią savaitę sakė, kad tikėtina, jog NT mokesčio pakeitimai bus priimti Seimo pavasario sesijoje. Anot jos, pasiūlymai visuomenei galėtų būti pateikti ir anksčiau.