Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pradėjo darbo vizitą Briuselyje. Šalies vadovas ketvirtadienį dalyvavo Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje, skirtoje kylančioms energijos kainoms ir COVID-19 pandemijos valdymui aptarti.
Kalbėdamas diskusijoje dėl kylančių energijos kainų, Prezidentas pabrėžė, kad su aukštų kainų iššūkiu Lietuva susiduria ne pirmą kartą. Šalies vadovas Europos lyderiams priminė, kad prieš dešimtmetį mūsų šalis buvo priklausoma nuo vieno tiekėjo ir dujas buvo priversta pirkti už tuo metu aukščiausią Europoje kainą, tačiau šią problemą išsprendė diversifikuodama energijos šaltinius, atskirdama tiekėjus nuo infrastruktūros kontrolės ir valdymo, investuodama į atsinaujinančią energetiką.
Prezidento teigimu, ši energijos kainų krizė Europos Sąjungai turi tapti postūmiu į energetinę įvairovę, mažinant priklausomybę nuo iškastinio kuro ir palaipsniui pereinant prie žaliosios energetikos. „Perėjimas į žaliąją energetiką yra būdas spręsti energetikos problemas ilgalaikėje perspektyvoje. Kuo daugiau energijos pagaminsime Europos Sąjungos viduje, tuo mažiau būsime priklausomi nuo importuojamos energijos“, – teigė Prezidentas.
Šalies vadovas taip pat akcentavo, kad Lietuva pasisako už tolesnį ES energijos vidaus rinkos integravimą ir liberalizavimą, ypatingą dėmesį skiriant dujų rinkų dirbtinių barjerų panaikinimui. Prezidento nuomone, situacija, kai trečiųjų šalių tiekėjai per ES bendros rinkos išimtis gauna palankesnes sąlygas negu pačių ES šalių vidaus rinkos dalyviai, yra neteisinga. Ją šalies vadovas siūlo taisyti atsiremiant į ES energetinio saugumo stiprinimą ir tvarų ekonomikos augimą.
Prezidentas atkreipė Europos lyderių dėmesį į būtinybę mažinti ES šalių gyventojų energetinį skurdą. Tai padaryti, pasak šalies vadovo, galima turint mechanizmus, kurie sumažintų energijos kainų poveikį. Prezidentas pasveikino Europos Komisijos pasiūlymų paketą, numatantį atitinkamas trumpo laikotarpio priemones. Šalies vadovas Europos lyderius informavo apie Lietuvoje jau priimtus sprendimus skirti kompensacijas namų ūkiams, patiriantiems sunkumų dėl kylančių energijos kainų.
Diskusijos apie COVID-19 pandemijos valdymą metu šalies vadovas akcentavo, kad vakcinacijos apimtis išlieka svarbiausiu veiksniu valdant pandemiją. Prezidentas pabrėžė, kad reikia bendrų ES pastangų didinant visuomenės pasitikėjimą skiepais ir išsklaidant abejones dėl vakcinavimo naudingumo, įskaitant stiprinamąja doze. ES turėtų toliau koordinuoti veiksmus dėl vakcinų bendrų pirkimų ir dalijimosi jomis su trečiosiomis šalimis.
Prieš EVT sesiją Prezidentas pirmininkavo Baltijos, Šiaurės šalių ir Airijos koordinaciniam posėdžiui.