Premjerė Ingrida Šimonytė turi abejonių dėl profesinės sąjungos skelbiamų duomenų, jog penktadienį įspėjamajame streike planuoja dalyvauti apie 5 tūkst. pedagogų.
„Niekaip nenoriu kvestionuoti ar kaip nors nagrinėti pono Navicko skelbiamų skaičių todėl, kad iš to, kas man yra žinoma, kai mokyklų vadovai paprašė pateikti konkrečią informaciją apie tai, kurie mokytojai streikuoja tam, kad būtų galima atlikti organizacinius pakeitimus ir tas dvi pirmas pamokas vestų galbūt kiti mokytojai ar būtų kiti sprendimai mokyklose padaryti, buvo atsisakyta tai padaryti, motyvuojant, jog profesinės sąjunga to daryti neprivalo“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė Vyriausybės vadovė.
„Aš labiau spėčiau, kad pono Navicko deklaruojamas skaičius yra labiau jo narių profesinės sąjungos skaičius negu kad faktas mokytojų, kurie tikrai streikuotų“, – tvirtino ji.
Premjerė sakė tikinti, jog didžioji mokytojų dalis puikiai supranta, kad metų vidury smarkiai keisti biudžeto neįmanoma.
„Niekas neturi galimybių atidarinėti biudžeto ir kaip nors dabar spręsti klausimus ir vykdyti reikalavimus, susijusius su darbo užmokesčiu nuo rugsėjo 1 dienos, kaip yra pono Navicko reikalaujama. Tas tiesiog negali būti padaryta. Visa diskusija yra apie 2024 metų biudžetą“, – pabrėžė ji.
Pasak I. Šimonytės, kitą savaitę švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas planuoja susitikti su visų švietimo profesinių sąjungų atstovais ir pristatyti Vyriausybės galimybes įgyvendinti nacionalinio švietimo susitarimo įsipareigojimą ir Vyriausybės įsipareigojimą, kad nuo kitų metų rugsėjo mėnesio vidutinis pedagogų darbo užmokestis pasiektų 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio.
„Tai yra maždaug 20 proc. darbo užmokesčio augimas. Vertinant, kad planuojamas darbo užmokesčio augimas kitais metais ekonomikoje yra 6,5 proc., 20 proc. yra ne šiaip daugiau, o kartais daugiau negu kad vidutiniškai algos augs ekonomikoje. Bet susitarimą reikia įgyvendinti ir mes jį įgyvendinsime“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Jos teigimu, kitąmet nėra galimybių mokytojams algas didinti vienu ypu nuo sausio 1-osios, todėl šį pakėlimą planuojama skaidyti į dvi dalis.
Pasak premjerės, taip daroma skaičiuojant jau 2025 metų biudžetą.
„Čia kalbame apie sumas arti 300 mln. papildomų eurų, vadinasi, reikia labai gerai sukalibruoti tuos žingsnius ir tam, kad būsimai Vyriausybei, kuri tvirtins 2025 metų biudžetą, tai nebūtų nepakeliama našta“, – sakė ji.
Reikalaudama mokytojams atlyginimus didinti nuo šių metų rugsėjo penktadienį Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga rengia įspėjamąjį mokytojų streiką.
Šios profsąjungos pirmininko Andriaus Navicko duomenimis, streikuoti planuoja 228 ugdymo įstaigos ir apie 5000 jų darbuotojų.
Reikalaujama atlyginimus nuo rugsėjo didinti 20 proc., nuo kitų metų sausio – dar 30 proc., klasėse mažinti mokinių skaičių ir kita.