Šį mėnesį Prancūzijos vyskupų konferencija (CEF) įsteigė naują teisinę struktūrą, skirtą nagrinėti Bažnyčioje dvasininkų ir pasauliečių padarytus nusikaltimus ir nusižengimus, įskaitant seksualinį suaugusiųjų išnaudojimą.
Tai laikoma pirmuoju pasaulyje tokio pobūdžio žingsniu, nes iki šiol nė viena kita vyskupų konferencija nėra įgyvendinusi tokio masto nacionalinės struktūros.
Nacionalinis kanoninis teismas (pranc. Tribunal pénal canonique national arba liet. Nacionalinis kanoninis baudžiamasis teismas, trumpiniu TPCN) tam tikra prasme yra Prancūzijos nepriklausomos komisijos dėl seksualinio išnaudojimo Katalikų Bažnyčioje (trumpiniu CIASE) išvadų rezultatas.
2021 m. spalio mėn. ataskaitoje komisija pareikalavo įsteigti tokį teismą. Prancūzijos vyskupai paskelbė apie tokios struktūros sukūrimą per 2021 m. kovo mėn. plenarinę asamblėją.
Iš pradžių planuota, kad ji bus įsteigta balandžio mėnesį, tačiau, kaip teigiama, jos įgyvendinimas buvo atidėtas dėl to, kad Šventasis Sostas vėlavo patvirtinti įstatus.
Prancūzijos vyskupai pabrėžė, kad šios bažnytinės procedūros yra specifinės Bažnyčiai ir jos religiniams tikslams. Jos neprieštarauja nacionalinei baudžiamajai teisei, kaip savo pristatyme apie naujai įsteigtą teismą nurodė Prancūzijos vyskupų konferencija
Tribunolas yra skirtas teisti už daugumą Bažnyčios teisės pripažįstamų nusikaltimų, įskaitant „nusikaltimus tikėjimui ir Bažnyčios vienybei”, „nusikaltimus tarnystei”, kurie apima ir finansinius nusikaltimus, taip pat tam tikrus nusikaltimus gyvybei, orumui ir žmogaus laisvei, pavyzdžiui, seksualinę prievartą prieš suaugusiuosius.
Nepilnamečių seksualinės prievartos atvejai priskiriami tam, ką kanonų teisė vadina delicta graviora, t. y. sunkesniais nusikaltimais. Juos, kaip ir baudžiamąsias bylas, susijusias su vyskupais, bei visus apeliacinius skundus dėl Nacionalinio kanoninio teismo sprendimų, tiesiogiai nagrinės Vatikanas.