REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Popiežius Pranciškus paskyrė Jeffrey Sachsą Popiežiškosios socialinių mokslų akademijos nariu

Šventojo Sosto spaudos tarnyba spalio 25 d. pranešė, kad popiežius paskyrė ekonomistą Jeffrey Sachsą (Džefrį Saksą) 1994 m. popiežiaus Jono Pauliaus II įkurtos akademijos, skatinančios socialinių mokslų studijas ir pažangą, „eiliniu nariu“.

Sachsas, Niujorko Kolumbijos universiteto Tvaraus vystymosi centro direktorius, pastaraisiais metais dažnai lankėsi Vatikane. 2019-2020 m. 66-erių metų vyras buvo pagrindinis pranešėjas mažiausiai šešiose Vatikano konferencijose, kuriose skaitė paskaitas įvairiomis temomis – nuo švietimo iki etikos.

JT tvaraus vystymosi sprendimų tinklo pirmininkas taip pat dalyvavo 2019 m. spalio mėn. vyksiančiame Amazonės sinode ir 2020 m. lapkričio mėn. vyksiančiame tarptautiniame virtualiame renginyje „Francesco ekonomika“. Sachsas, dirbęs trijų Jungtinių Tautų generalinių sekretorių patarėju, pasisakė už gimstamumo mažinimą besivystančiose šalyse platinant kontracepciją, o tai prieštarauja katalikų mokymui.

Sėkmingas didelio gimstamumo mažinimas priklauso nuo to, ar pavyks išlaikyti mergaites mokyklose, užtikrinti, kad vaikai išgyventų, ir suteikti galimybę naudotis šiuolaikinėmis šeimos planavimo ir kontraceptinėmis priemonėmis.

Katalikiškų naujienų agentūra (toliau CNA) apie šį pareiškimą 2020 m. vasarį paklausė vyskupo Marcelo Sánchezo Sorondo, Popiežiškosios socialinių mokslų akademijos kanclerio. Sorondo atsakė, kad Sachsas šį komentarą išsakė 2011 m. „Dabar jis pasikeitė“, – teigė Argentinos vyskupas. Jis paaiškino, kad Sachsas taip dažnai pasirodydavo Vatikano konferencijose, „nes jis Bažnyčios ir popiežiaus Pranciškaus magisteriumą integruoja į ekonomiką, iškeldamas į centrą žmogaus asmenį ir bendrąjį gėrį“.

2020 m. vasarį CNA paklausė Sachso, kaip jo propaguojamas gimstamumo mažinimas ir kontracepcija dera su popiežiaus Pranciškaus „integralios žmogiškosios ekologijos“ samprata ir ar jis mano, kad išsivysčiusio pasaulio žmonės turi teisę propaguoti gyvenimo būdo pasirinkimą besivystančių šalių gyventojams. Sachsas atsakė, kad jis tvirtai pritaria „popiežiaus Pranciškaus paramai atsakingai tėvystei, kurią taip pat paskelbė popiežius Paulius VI. Ši idėja reiškia, kad šeimos, t. y. motinos ir tėvai kartu, turėtų priimti racionalų sprendimą dėl vaikų gimdymo, atsižvelgdamos į aplinkybes ir siekdamos užtikrinti jų klestėjimą.“

Sachsas yra JT generalinio sekretoriaus António Guterreso (Antonijaus Guterišo) specialusis patarėjas 17-os darnaus vystymosi tikslų (toliau DVT), kuriuos JT valstybės narės 2015 m. priėmė rezoliucijoje, pavadintoje Darbotvarkė iki 2030 m., klausimais. DVT 5.6 tikslas – „Užtikrinti visuotinę prieigą prie seksualinės ir reprodukcinės sveikatos ir reprodukcinių teisių, kaip sutarta pagal Tarptautinės konferencijos gyventojų ir vystymosi klausimais veiksmų programą ir Pekino veiksmų platformą bei jų peržiūros konferencijų baigiamuosius dokumentus“.

Sachsas sakė CNA 2020 m: „Galimybė atlikti abortą yra kiekvienos šalies pasirinkimas. Darnaus vystymosi tiksluose ir Darbotvarkėje iki 2030 m. abortai neminimi ir neskatinami.“

Sachsas gimė 1954 m. lapkričio 5 d. Detroite, Mičigano valstijoje. Harvardo universitete baigė ekonomikos studijas. Dėstė Harvarde ir buvo Kolumbijos universiteto Žemės instituto direktorius. Žurnalas „Time“ du kartus įtraukė jį į įtakingiausių pasaulio lyderių šimtuką, o žurnalas „The Economist“ – į įtakingiausių gyvenančių ekonomistų trejetuką.

Pinigų teorijos ir tarptautinių finansų specialistas Sachsas siejamas su terminu „šoko terapija“, kuriuo apibūdino savo planus, kaip pokomunistinėje Lenkijoje ir Rusijoje greitai pereiti nuo valstybės kontroliuojamos prie laisvosios rinkos ekonomikos. Bernie Sandersas, Vermonto senatorius, 2016 ir 2020 m. kandidatavęs į prezidentus, parašė įžangą 2017 m. išleistai Sachso knygai „Naujosios Amerikos ekonomikos kūrimas: sumanus, sąžiningas ir tvarus“.

Sachsas kritikavo Bideno administracijos teiginį, kad Kinija vykdo genocidą prieš uigūrų tautą šalies šiaurės vakariniame Sindziango regione. Balandžio mėn. Sachsas rašė: „Yra patikimų kaltinimų dėl žmogaus teisių pažeidimų prieš uigūrus, tačiau tai savaime nereiškia genocido.“

Pagal Popiežiškosios socialinių mokslų akademijos įstatus kandidatus į narius įstaigos pirmininkui siūlo bent du esami nariai. „Akademijos taryba pateikia Akademijai kandidatų į kiekvieną laisvą vietą sąrašą. Susirinkimas slaptu balsavimu nurodo, kokia eilės tvarka kandidatai turi būti siūlomi Aukščiausiajam popiežiui“, – sakoma jame.

„Akademikai skiriami 10 metų kadencijai ir gali būti paskirti tiesiogiai Aukščiausiojo Pontifiko, pasikonsultavus su Akademijos pirmininku ir Akademijos taryba. Akademikai taip pat gali atsistatydinti.“

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte