Popiežius Pranciškus šeštadienį per ceremoniją Šv. Petro aikštėje paskyrė 21 naują kardinolą, tarp jų įtakingus Vatikano veikėjus, padėsiančius jam vykdyti jo reformas ir įtvirtinti jo palikimą.
Konsistorijoje pasakytoje homilijoje Pranciškus palygino kardinolų kolegijos narių išrinkimą pagal Apaštalų darbų knygos pasakojimą apie Šventosios Dvasios nužengimą, perskaitytą konsistorijoje. Sekminių dieną visi Kristaus mokiniai buvo kartu. Pasigirdus ant jų nužengiančios Šventosios Dvasios ūžesiui, subėgo daugybė žmonių: partai, medai, elamiečiai ir kiti. Pastarieji nepriklausė mokinių grupei. Apaštalai buvo galilėjiečiai, o atbėgę žmonės buvo daugelio kitų tautybių, panašiai kaip šiandien kardinolų kolegijos nariai, sakė Pranciškus.
Minėtas skaitinys iš Apaštalų darbų knygos, pasak popiežiaus, leidžia manyti, kad prieš tapdami apaštalais, kunigais, vyskupais ir kardinolais esame partai, medai elamiečiai ir t. t. Ši svarbi aplinkybė, kurios neturėtume užmiršti, primena, kad kiekvienas gavo Evangelijos malonę savo kilmės tautoje. Šventoji Dvasia perdavė Jėzaus Kristaus mirties ir prisikėlimo slėpinį veikdama tautų istorijoje, mūsų nacionalinėmis kalbomis, tarmėmis, mūsų senelių ir tėvų lūpomis, per katechetus, kunigus, vienuolius.
Iš tiesų, esame evangelizuotojai tiek, kiek savo širdyse išlaikome nuostabą ir dėkingumą, kad buvome evangelizuoti. Dar daugiau, kas esame evangelizuojami, nes tai nuolat reikalinga malonė, kurią visą laiką turime atnaujinti. Evangelizuojami evangelizuotojai, bet ne funkcionieriai, pridūrė popiežius.
Pranciškus pažymėjo, kad kardinolų kolegija pašaukta būti tarsi simfoninis orkestras, liudijantis Bažnyčios simfoniškumą ir sinodiškumą. Skirtingumų reikia, jie būtini, tačiau kiekvienas balsas turi dalyvauti bendrame projekte. Todėl įsiklausymas į kitą yra pamatinis dalykas. Kiekvienas muzikantas turi klausytis kitų. O orkestro dirigentas tarnauja simfoninio atlikimo stebuklui. Jis turi klausytis labiau už visus kitus, padėti kiekvienam orkestro atlikėjui ir visam orkestrui pasiekti kūrybinės ištikimybės maksimumą.
Matykime save kaip orkestrą, kad vis geriau išmoktume kaip būti simfonine ir sinodine Bažnyčia, paragino popiežius kviesdamas kardinolų kolegiją ypač atspindėti simfoniškumą su guodžiančiu pasitikėjimu. Popiežius baigė, kad mūsų mokytoja yra Šventoji Dvasia: mokytoja kiekvieno viduje ir ėjimo kartu mokytoja. Ji kuria įvairovę ir vienybę – ji pati yra darna.
kardinolų kolegija pašaukta būti tarsi simfoninis orkestras, liudijantis Bažnyčios simfoniškumą ir sinodiškumą.
Tarp naujųjų kardinolų yra prieštaringai vertinamas naujasis Vatikano doktrinos institucijos vadovas Victoras Manuelis Fernandezas (Viktoras Manuelis Fernandesas) ir Čikagoje gimęs misionierius Robertas Prevostas, dabar atsakingas už kandidatų į vyskupus tikrinimą visame pasaulyje.
Raudonus kardinolų biretus gavo ir Vatikano nuncijai JAV ir Italijoje, taip pat Bažnyčios vadovai tokiose geopolitiškai svarbiose vietose kaip Honkongas ir Jeruzalė.
Nauji kardinolai paskirti prieš spalio 4–29 dienomis vyksiantį svarbų vyskupų ir pasauliečių sinodą dėl Katalikų Bažnyčios ateities. Jame bus aptarti tokie klausimai kaip moterų vaidmuo Bažnyčioje, LGBTIQ katalikai, kunigų celibatas.
Sinodas gali daugeliu atžvilgių įtvirtinti Pranciškaus palikimą, jam siekiant paversti Bažnyčią vieta, kur laukiami visi ir kur ganytojai veikiau lydi tikinčiuosius, o ne juos teisia.
Keli iš naujųjų kardinolų sinode turės balso teisę ir yra parodę, jog pritaria 86 metų Pranciškaus vizijai, kad Bažnyčioje yra svarbesni tikintieji, o ne hierarchija. Tarp jų yra „žmonių teologu“ vadinamas V. M. Fernandezas.
Šeštadienį kardinolų kolegija padidėjo 21 nauju nariu – kolegiją dabar sudaro 242 kardinolai iš 91 krašto, įskaitant du iš Lietuvos. Naujieji kardinolai yra iš 15 kraštų.
Po šeštadienio ceremonijos Pranciškus jau yra paskyręs 99 iš 137 kardinolų, kurių amžius nesiekia 80 metų ir kurie dėl to gali balsuoti popiežius renkančiose konklavose. Daugelis tokią teisę turinčių kardinolų palaiko Pranciškaus prioritetus.
Tuo metu daug kardinolų, labiau akcentuojančių doktriną, yra paskyrę popiežiai Jonas Paulius II ir Benediktas XVI.
Tokia didelė Pranciškaus paskirtų kardinolų dalis reiškia, kad kitas popiežius bus kuris nors iš jų arba žmogus, užsitikrinęs jų paramą.
Daugiausiai balso teisę konklavose turinčių kardinolų – 52 – yra iš Europos. Tokią teisę taip pat turi 39 kardinolai iš Šiaurės ir Pietų Amerikos, 24 azijiečiai.
Popiežiaus vadovautoje konsistorijoje dalyvavo oficialios valstybinės delegacijos iš trylikos kraštų, ortodoksų ir kitų Bažnyčių bei krikščioniškų bendruomenių vadovai, įskaitant Jeruzalės graikų ortodoksų patriarchą Teofilių III, kurį popiežius Pranciškus penktadienį priėmė audiencijoje.
Dar prieš konsistoriją šeštadienio rytą popiežius audiencijose priėmė visuotinį patriarchą Baltramiejų I, anglikonų primą Justiną Welby ir Antiochijos sirų ortodoksų patriarchą Ignacą Afremą II.