Popiežius Pranciškus penktadienį dalyvavo pietų Italijos Apulijos regione vykstančiame Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikime, pasakė kalbą tarpvyriausybiniame forume, skirtame dirbtinio intelekto plėtrai. Taip pat įvyko keletas dvišalių popiežiaus susitikimų su pasaulio lyderiais.
Iš Vatikano sraigtasparniu atskridusį popiežių pasitiko susitikimo šeimininkė Italijos premjerė Giorgia Meloni (Džordža Meloni).
Kreipdamasis į susitikimo dalyvius Italijoje Pranciškus paragino uždrausti letalius autonominius ginklus.
Kalbėdamas apie dirbtinio intelekto (DI) keliamus pavojus, pontifikas sakė: „Atsižvelgiant į tokią tragediją, kokia yra ginkluotas konfliktas, skubiai reikia persvarstyti tokių priemonių, kaip vadinamieji letalūs autonominiai ginklai, plėtrą ir naudojimą, ir galiausiai uždrausti juos naudoti.“
Popiežius teigė, kad negalime nematyti realaus pavojaus, kad dirbtinis intelektas gali formuoti pasaulėžiūrą, kuri apsiriboja tik tuo, ką galima išreikšti skaičiais, siekti viską įsprausti į iš anksto parengtas kategorijas, atmesti kitų tiesos formų indėlį ir primesti vienodus antropologinius, socialinius, ekonominius bei kultūrinius modelius.
Popiežiau manymu, tokiu atveju kiltų rimtas pavojus, kad dirbtinio intelekto įkūnijama technologinė paradigma užleis vietą dar pavojingesnei paradigmai, kurią popiežius įvardija kaip „technokratinę paradigmą“.
Baigdamas savo kalbą popiežius teigė, kad šių jo svarstymų apie dirbtinio intelekto poveikį žmonijos ateičiai tikslas yra pabrėžti, kaip labai šiandien žmonijai reikia gerai apgalvotos politikos šių naujovių atžvilgiu. Reikia sveikos politikos, kad į ateitį žvelgtume su viltimi ir pasitikėjimu. Kiekvienas žmogus turi pareigą naujomis technologijomis tinkamai naudotis, o politika turi sudaryti sąlygas, kad toks tinkamas naudojimasis būtų įmanomas ir vaisingas.
Daugybė numatytų susitikimų
Vėliau vyko popiežiaus susitikimai su Tarptautinio valiutos fondo generaline direktore Kristalina Georgieva, Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu (Emaniueliu Makronu) ir Kanados premjeru Justinu Trudeau (Džastinu Triudo).
Po to, kaip praneša „Vatican News”, popiežius dalyvavo tarpvyriausybiniame forume, svarsčiusiame dirbtinio intelekto poveikį žmonijos ateičiai, pasakė kalbą.
Vėliau popiežiaus dar laukė kiti šeši dvišaliai susitikimai – su Kenijos prezidentu Williamu Ruto (Viljamu Rutu), Indijos premjeru Narendra Modi (Narendra Modžiu), JAV prezidentu Josephu Bidenu (Džozefu Baidenu), Brazilijos prezidentu Luizu Inacio Lula da Silva (Luisu Inasiju Lula da Silva), Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) ir Alžyro prezidentu Abdelmadjidu Tebboune’u (Abdelmadjidu Tebunu).
Pokalbis su V. Zelenskiu
Tuo tarpu Ukrainos prezidentas penktadienį teigė, kad nuvykęs į G-7 susitikimą Italijoje susitiko ir su popiežiumi Pranciškumi. Jie kartu aptarė būsimą Ukrainos taikos konferenciją.
„Aptarėme Rusijos agresijos prieš Ukrainą pasekmes, Rusijos terorizavimą iš oro, sunkią padėtį energetikos sektoriuje […] ir lūkesčius dėl Pasaulinio taikos susitikimo“, – socialiniuose tinkluose paskelbė V. Zelenskis.