REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Po ilgų derybų susitarta dėl dirbtinio intelekto modelių, tokių kaip „ChatGPT“, reguliavimo taisyklių

ŠaltinisAFP-BNS

Europos Sąjungos valstybės narės ir įstatymų leidėjai penktadienį po 36 valandas trukusių derybų susitarė dėl dirbtinio intelekto (DI) modelių, tokių kaip „ChatGPT“, reguliavimo taisyklių. 

Briuselyje susitikę derybininkai nustatė dirbtinio intelekto naudojimo Europoje apribojimus, kurie, pasak jų, nepakenks nei inovacijoms šiame sektoriuje, nei būsimų Europos dirbtinio intelekto čempionų perspektyvoms.

„Istorinis įvykis! Šiandien pasiekus politinį susitarimą dėl dirbtinio intelekto įstatymo, ES tapo pirmuoju žemynu, nustačiusiu aiškias dirbtinio intelekto naudojimo taisykles“, – pareiškė už vidaus rinką atsakingas eurokomisaras Thierry Bretonas (Tjeri Bretonas).

„DI įstatymas yra kur kas daugiau nei taisyklių rinkinys – tai startinė aikštelė ES startuoliams ir tyrėjams pirmauti pasaulinėse lenktynėse dėl patikimo dirbtinio intelekto“, – pridūrė jis.

DI įstatymas šiais metais buvo skubiai priimtas Europos Sąjungos teisėkūros procese po to, kai 2022 metų pabaigoje scenoje pasirodė pokalbių robotas „ChatGPT“ – masinės rinkos vartai į generatyvinį dirbtinį intelektą.

Nors „ChatGPT“ pribloškė gebėjimu per kelias sekundes sukurti tokius dalykus, kaip eilėraščiai ir rašiniai, kritikai nerimauja dėl to, kaip ši technologija gali būti netinkamai naudojama.

Generatyvinė dirbtinio intelekto programinė įranga, kuriai priklauso ir „Google“ pokalbių robotas „Bard“, gali greitai sukurti tekstą, vaizdus ir garsą iš paprastų kasdienės kalbos komandų.

Kiti generatyvinio dirbtinio intelekto pavyzdžiai: „Dall-E“, „Midjourney“ ir „Stable Diffusion“, kurie pagal poreikį gali sukurti beveik bet kokio stiliaus vaizdus.

Po trečiadienį prasidėjusių derybų, kurios truko 22 valandas ir baigėsi tik susitarimu atnaujinti derybas kitą dieną, derybininkams iš pradžių nepavyko susitarti.

Penktadienį 8 val. Grinvičo (10 val. Lietuvos) laiku išsekę derybininkai atnaujino derybas.

Nors realus terminas nenustatytas, aukšto rango ES pareigūnai ne kartą sakė, kad blokas turi baigti rengti įstatymą iki 2023 metų pabaigos.

2021 metais Europos Komisija pirmą kartą pasiūlė DI įstatymą, pagal kurį sistemos būtų reguliuojamos atsižvelgiant į jų keliamos rizikos lygį. Pavyzdžiui, kuo didesnė rizika piliečių teisėms ar sveikatai, tuo didesni būtų sistemų įpareigojimai.

Įstatymą dar turės oficialiai patvirtinti valstybės narės ir parlamentas, tačiau penktadienio politinis susitarimas buvo laikomas paskutine rimta kliūtimi.

„Įstatymas dėl dirbtinio intelekto yra pirmasis pasaulyje. Unikali teisinė sistema, skirta dirbtinio intelekto kūrimui, kuria galima pasitikėti“, – socialiniame tinkle teigė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen), sveikindama susitarimą.

„Ir dėl žmonių bei įmonių saugumo ir pagrindinių teisių. Šį įsipareigojimą prisiėmėme savo politinėse gairėse – ir jį įvykdėme. Džiaugiuosi šiandien pasiektu politiniu susitarimu“, – pridūrė ji.

Dėl DI poveikio ir poreikio prižiūrėti šią technologiją nerimaujama visame pasaulyje.

Spalį JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) išleido vykdomąjį įsaką dėl DI reguliavimo, kuriuo siekiama sumažinti šios technologijos keliamą riziką.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte