Žmonės, galvojantys apie ukrainiečių pabėgėlių priėmimą į savo namus, prieš pasirašydami priėmimo sutartį Jungtinėje Karalystėje raginami apsvarstyti praktines pasekmes, pasitarti su šeimos nariais, netgi kaimynais. Tai – atsakingas sprendimas, sako pagalbos ukrainiečiams organizacijos.
Šalyje pradėjo veikti vyriausybės interneto svetainė, kurioje gali registruotis visi, norintys priimti ukrainiečius. Kaip teigiama, šiuo metu jau daugiau nei 100 000 britų pareiškė norą padaryti pasidalinti savo namais su karo pabėgėliais.
Jei gyvenate JK, galite priimti pabėgėlių šeimą, nepriklausomai nuo savo pilietybės. Kitų šalių piliečiai turi turėti bent šešių mėnesių leidimą pasilikti šalyje. Pirmasis žingsnis – pateikti paraišką vyriausybės interneto svetainėje, o tai jau padarė beveik 90 000 žmonių.
Paraiškas taip pat galima teikti labdaros organizacijų, tikėjimo ir bendruomenės grupių ar įmonių vardu. „The Guardian” teigiama, kad priimantys žmonės bus tikrinami, tačiau tikriausiai nebus atliekamas išsamus patikrinimas. Artimiausiomis dienomis bus paskelbtos išsamesnės gairės.
Britai raginami apgalvoti pasekmes
JK pagalbos ukrainiečiams organizacija „Sanctuary Foundation” surengė susitikimą, kuriame ragino žmones iš anksto, prieš priimant sprendimą apgyvendinti pas save karo pabėgėlius, apgalvoti praktines pasekmes, pavyzdžiui, finansines išlaidas, erdvę namuose ir poveikį šeimos gyvenimui.
Šalies vyriausybė šią savaitę paskelbė, kad rengia naują humanitarinės paramos programą, pagal kurią į JK galės atvykti neribotas skaičius ukrainiečių šeimų.
Kaip teigiama, pirmieji pabėgėliai, atvykstantys naujuoju humanitariniu keliu į JK, turėtų atvykti jau ateinančią savaitę.
Reikia pasitarti su šeimos nariais
Televizijos laidų vedėjas krikščionis Simonas Thomas (Simonas Tomas), su žmona ir dvylikamečiu sūnumi planuojantys tapti globėjais, pabrėžia, kad svarbu pasikalbėti su visa šeima ir įsitikinti, kad sprendimas tinka visiems šeimos nariams.
Kalbėdamas „Sanctuary Foundation” renginyje jis ragino žmones apgalvoti praktines pasekmes, pavyzdžiui, finansines išlaidas, erdvę namuose ir poveikį šeimos gyvenimui.
„Tai iš tiesų keičia namų gyvenimą [ir] turite apgalvoti, kaip tai atrodys ne tik pirmąją susitikimo su jais dieną, kuri, be abejo, bus emocinga… bet ir kaip tai atrodys po savaitės? Po mėnesio? Po šešių mėnesių ir galbūt vėliau?” – sakė jis.
Nauja tikrovė
„Nėra nieko blogo užduoti šiuos klausimus. Tai nereiškia, kad jums nerūpi problema ar kad esate beširdis. Reikia paklausti savęs, ar mano šeima gali tai padaryti? Nes šie žmonės niekada nenorėjo bėgti is savo šalies. Jie net negali pilnai suprasti, kad dabar tai yra jų tikrovė, kurioje jie bando rasti vietą, kur galėtų apsistoti ir gauti prieglobstį svetimoje šalyje”, – sako S. Thomas.
Be kita ko jis teigia: „Jie bus neįtikėtinai traumuoti, bet kaip tai atrodys, kalbant apie kasdienį gyvenimą? Kaip mes juos integruosime į šeimos gyvenimą? Jie taps jūsų šeimos gyvenimo dalimi, o tai didžiulis pokytis. Aš nesistengiu atbaidyti žmonių, bet, prašau, apgalvokite tai.”
„Sanctuary Foundation” renginio vedėjas pritarė: „Tai turės įtakos ne tik jums, bet ir kiekvienam jūsų šeimos nariui, o gal net ir kaimynams.”
Ragina turėti kontaktą su labdaros organizacijomis
Russellas Rookas (Raselas Rukas), priklausantis organizacijai „Good Faith Partnership” ir vyriausybės patarėjas pabėgėlių priėmimo klausimais, ragino potencialius globėjus užmegzti ryšius su labdaros organizacijomis, galinčiomis suteikti paramą ir mokymus.
„Kai kurie iš mūsų niekada nebuvo apgyvendinę pabėgėlių, neturėjo jų savo namuose arba nedirbo su pabėgėlių projektais, tačiau yra daugybė organizacijų, kurios gali jums padėti tai padaryti”, – sakė jis.
„Norėtume paskatinti jus mokytis, gauti paramą, skaityti, gauti kuo daugiau informacijos ir aplink save susirasti labdaros ir paramos organizacijų, kad galėtumėte tai saugiai atlikti tiek dėl savęs, tiek dėl atvykstančiųjų”, – sakė jis.
Tuos, kurie negali priimti pabėgėlių į savo namus, jis paragino ieškoti būdų, kaip paremti globėjus.
„Kaip mes sakome, kad vaikui užauginti reikia viso kaimo, lygiai taip pat reikia bendruomenės, kad priimtų pabėgėlius. Tai nėra individualus verslas, tai nėra individualus projektas. Tai komandinis darbas”, – sakė jis.
Einiras Cooperis iš organizacijos „Upbeat Communities”, padedančios pabėgėliams įsitvirtinti Jungtinėje Karalystėje, sakė, kad svarbu, jog globėjai būtų viskam pasirengę.
„Šį vakarą esame čia, nes esame užjaučiantys, norime kažką pakeisti ir savo užuojautą paversti veiksmu. Tačiau tai, ką siūlome, yra realybė, ir nenorime, kad kas nors eitų čia užmerktomis akimis. Norime, kad žmonės būtų realistais”, – sakė ji.
„Šeši mėnesiai yra ilgas laiko tarpas priimti šeimą, kuri patiria traumą [ir] kalbama ne apie vargšus pabėgėlius”.
„Tai šeimos, kurios dar prieš mėnesį buvo daugiau nei pajėgios pačios tvarkyti savo gyvenimą, todėl mes norime suteikti joms galimybę pradėti viską iš naujo Jungtinėje Karalystėje, o jei galime tai padaryti struktūruotoje ir palankioje aplinkoje, jų gyvenimas bus daug lengvesnis”, – sakė jis.
JK iš pradžių sulaukė kritikos dėl karo pabėgėlių
Jungtinė Karalystė sulaukė kritikos dėl savo politikos bėgančiųjų nuo karo Ukrainoje atžvilgiu, sudarydama galimybes atvykti tik tiems, kieno artimieji jau gyvena šalyje.
Tačiau gindamas sukurtą pabėgėlių priėmimo schemą B. Johnsonas praėjusią savaitę tvirtino, kad šalis yra „neabejotinai pasiryžusi būti tokia dosni, kokia tik gali būti“.
Kaip šiuo metu teigiama, jau per 100 tūkst. britų išreiškė norą priimti pabėgėlius iš Ukrainos pagal naujai pasiūlytą vyriausybės programą, raginančią gyventojus atverti savo namus nuo karo bėgantiems žmonėms, šią savaitę pranešė Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas). Britams žadama mokėti 12 mėnesių išmoką.
„Nuostabu, kad daugiau nei 100 tūkst. žmonių ir organizacijų registravosi norėdami paremti nuo karo bėgančius ukrainiečius“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.
„Dėkoju visiems tiems visoje šalyje, kurie jau prisijungė siūlydami savo pagalbą“, – dėkojo premjeras, pradėjus mažiau nei parai nuo programos „Namai Ukrainai“ pradžios.
Programa leidžia atskiriems asmenims, labdaros organizacijoms, bendruomeninėms grupėms ir įmonėms savanoriškai apgyvendinti pabėgėlius bent pusei metų.
Ji skirta tik Ukrainos piliečiams ir jų šeimų nariams.
Ukrainiečiams žadama, kad jie galės trejus metus gyventi ir dirbti JK bei gauti sveikatos priežiūros bei švietimo paslaugas ir socialines išmokas.
Pabėgėlius priimantiems britams kas mėnesį bus mokama po 350 svarų (418 eurų). Jie turi pateikti pavardes asmenų, kuriuos nori remti, o nevyriausybinės ir labdaros organizacijos turi nustatyti, kam labiausia reikia pagalbos.
Nevienodas elgesys
Anksčiau vyriausybė buvo kritikuojama dėl jos veiksmų pernai rugpjūčio mėnesį, kai iš Talibano užimto Kabulo buvo skubiai evakuojami žmonės.
Tuomet iš Afganistano sostinės buvo skubiai evakuota maždaug 15 tūkst. žmonių, tačiau tūkstančiai su JK pajėgomis bendradarbiavusių afganistaniečių buvo palikti.
Tuo tarpu JK valdžia namuose yra spaudžiama padaryti daugiau, kad migrantai neplauktų per Lamanšo sąsiaurį mažais laiveliais, rizikuodami savo gyvybėmis judriame laivybos kelyje.
Per sėkmingą „Brexito“ kampaniją B. Johnsonas tvirtino, kad JK sienų „kontrolės susigrąžinimas“ bus vienas pagrindinių išstojimo iš ES tikslų. Vis dėlto paaiškėjo, kad šį tikslą įgyvendinti nėra taip paprasta.
Pernai JK sulaukė daugiau nei 28 tūkst. atvykėlių ir, kitaip nei priimant ukrainiečių pabėgėlius, rasti gyvenimui tinkamą vietą jiems yra sunku.
Pabėgėlių priėmimo sistemos kritikai teigia, kad dėl pernelyg ištemptos ir per mažai finansuojamos sistemos daugelis prieglobsčio prašytojų ištisus mėnesius praleidžia įstrigę mokesčių mokėtojų finansuojamuose viešbučiuose, kol nagrinėjami jų prašymai.