Popiežius Pranciškus šeštadienį perspėjo, kad Pietų Sudano ateitis priklauso nuo to, kaip bus elgiamasi su moterimis, ir atkreipė dėmesį į jų siaubingą padėtį šalyje, kurioje paplitęs seksualinis smurtas, dažnas mergaičių tekinimas, o motinų mirtingumas yra didžiausias pasaulyje.
Priešpaskutinę savo viešnagės Afrikoje dieną Pranciškus Pietų Sudano sostinėje Džuboje vykusiame susitikime su kai kuriais iš 2 mln. žmonių, dėl kovų ir potvynių priverstų palikti savo namus, ragino gerbti, saugoti ir gerbti moteris ir mergaites.
Šis susitikimas buvo vienas svarbiausių Pranciškaus trijų dienų vizito jauniausioje ir vienoje skurdžiausių pasaulio šalių akcentų. Kartu su Kenterberio arkivyskupu Justinu Welby (Džastinu Velbiu) ir presbiterionų Škotijos Bažnyčios vadovu Pranciškus atvyko į istorinę ekumeninę piligriminę kelionę, kurios tikslas – atkreipti pasaulio dėmesį į sunkią šalies padėtį ir paskatinti įstrigusį taikos procesą.
Pranciškus, pasveikintas giesmėmis ir garsiais plojimais, ragino šimtus žmonių, susirinkusių Laisvės salėje, būti „vilties sėklomis“, kurios netrukus duos vaisių 12 mln. gyventojų turinčiai šaliai.
„Jūs būsite tie medžiai, kurie sugeria smurto metų taršą ir sugrąžina brolybės deguonį“, – sakė jis.
Ekumeninio vizito tikslas – paskatinti Pietų Sudano politinius lyderius įgyvendinti 2018 metų taikos susitarimą, kuriuo užbaigtas pilietinis karas, įsiplieskęs po to, kai ši daugiausia krikščioniška šalis 2011 metais gavo nepriklausomybę nuo daugiausia musulmonų gyvenamo Sudano.
„Kitaip nebus ateities“
Jungtinių Tautų misijos Pietų Sudane vadovė Sara Beysolow Nyanti (Sara Beisolou Njanti) sakė Pranciškui, kad moterys ir mergaitės yra itin pažeidžiamos dėl seksualinio smurto ir smurto dėl lyties. Ji sakė, kad joms gresia išprievartavimo pavojus, kai jos tiesiog užsiima kasdieniais reikalais ir namų ruoša.
„Jei Pietų Sudano moterims bus suteikta galimybė vystytis, turėti erdvės būti produktyvioms, Pietų Sudanas pasikeis“, – sakė ji Pranciškui.
Popiežius savo kalboje tęsė šią temą, sakydamas, kad moterys yra raktas į taikų Pietų Sudano vystymąsi, tačiau joms reikia tinkamų galimybių.
„Prašom saugoti, gerbti ir vertinti kiekvieną moterį, kiekvieną merginą, jauną moterį, motiną ir močiutę, – sakė jis. – Kitaip nebus ateities.“
UNICEF duomenimis, maždaug 75 proc. mergaičių Pietų Sudane nelanko mokyklos, nes tėvai nori jas laikyti namuose ir paruošti santuokai, už kurią šeima gautų kraitį.
Pusė Pietų Sudano moterų išteka nesulaukusios 18 metų. Tada jos susiduria su didžiausiu pasaulyje gimdyvių mirtingumu. Praėjusių metų ataskaitoje JT žmogaus teisių komisija Pietų Sudane teigė, kad apskritai moterys ir mergaitės čia „gyvena lyg pragare“.
„Pietų Sudano moterys patiria fizinę prievartą, kai yra prievartaujamos grasinant ginklu, paprastai yra laikomos vyrų, o kiti prieš jas smurtauja. Joms liepiama nė kiek nesipriešinti ir nepranešti apie tai, kas nutiko, nes kitaip jos bus nužudytos“, – teigiama ataskaitoje.
„Sunku perteikti Pietų Sudano moterų, kurių kūnai tiesiogine to žodžio prasme yra karo zona, traumos lygį“, – praėjusių metų pabaigoje sakė komisijos pirmininkė Yasmin Sooka (Jasmin Suka).
Grėsmė kyla atliekant kasdienius darbus
Susitikime su Pranciškumi dalyvavusi 36 metų perkeltųjų asmenų apsaugos stovyklos Džuboje gyventoja Mariam Nyantabo (Marjam Njantabo) su tuo sutiko.
„Sunkus moterų likimas yra šokiruojantis“, – sakė ji, pažymėdama, kad išprievartavimo grėsmė kyla atliekant kasdienius darbus, pavyzdžiui, renkant malkas.
„Jo vizitas yra palaiminimas Pietų Sudano moterims, ir tikiu, kad įvyks didelis pokytis, sumažės moterų kančios“, – kalbėjo M. Nyantabo.
J. Welby taip pat kalbėjo apie sunkią moterų padėtį per ekumenines maldos pamaldas vėliau šeštadienį.
Jis gyrė jų neįtikėtiną stiprybę, kai „be sielvarto dėl konflikto ir atsakomybės aprūpinti savo šeimas, daugelis iš jūsų išgyvena seksualinio smurto traumą ir kasdienę baimę, kad su jumis bus netinkamai elgiamasi jūsų pačių namuose“.
Kreipdamasis į auditorijoje esančius vyrus, J. Welby buvo atviresnis: „Jūs vertinsite ir gerbsite moteris, niekada jų neprievartausite, nesmurtausite, nebūsite žiaurūs, nesinaudosite jomis taip, tarsi jos būtų skirtos tik troškimui patenkinti.“
Jo žodžius palydėjo gausūs plojimai.
Dieną Pranciškus pradėjo susitikimu su Pietų Sudano žmonėms tarnaujančiais kunigais ir vienuolėmis.
Šv. Teresės katedroje jis išgirdo apie vienuolių aukas per daugelį metų, įskaitant 2021 metais iš pasalų nužudytas Švč. Širdies seserų kongregacijos seseris Mary Daniel Abut (Meri Deniel Abut) ir Reginą Robą Luate (Redžiną Robą Luatę).
Tos pačios kongregacijos sesuo Regina Achan (Redžina Ačan) sakė, kad Pranciškaus vizitas paskatins kitas seseris toliau tarnauti Pietų Sudano žmonėms.
„Mes esame su jais, nes esame jų balsai, sunkiais laikais nebėgame šalin“, – sakė R. Achan.
Sesuo Orla Treacy (Orla Trisi), airių Loreto vienuolė, vadovaujanti mergaičių vidurinei mokyklai centriniame Rumbeko mieste, kartu su savo mokinėmis daugiau nei savaitę ėjo pėsčiomis, kad pamatytų popiežių Džuboje. Mokykla sudaro sutartis su moksleivių šeimomis, ir jų giminaičiai įsipareigoja neatsiimti mergaičių iš mokyklos, kad jas ištekintų.
„Jaunos moterys vis dar susiduria su iššūkiais, tačiau situacija keičiasi, ir dabar jaunos moterys ateina su vizija, ko jos taip pat nori savo šaliai“, – katedroje vykusiame renginyje sakė O. Treacy.
Penktadienį atvykęs Pranciškus griežtai įspėjo prezidentą Salvą Kiirą (Salvą Kirą) ir jo buvusį varžovą, o dabar pavaduotoją Rieką Macharą (Riką Mačarą), kad jei jie ir toliau dels įgyvendinti taikos susitarimą, istorija juos griežtai įvertins.
S. Kiiras savo ruožtu įsipareigojo vyriausybei sugrįžti prie pernai sustabdytų taikos derybų su grupėmis, kurios nepasirašė 2018 metų susitarimo. Vėlų penktadienį katalikas S. Kiiras ekumeninės piligrimystės proga suteikė prezidento malonę 71 Džubos centrinio kalėjimo kaliniui, įskaitant 36 mirties bausme nuteistus kalinius.