Pietų Korėjos vidaus reikalų ministras antradienį atsiprašė už pražūtingą Helovino spūstį, per kurią žuvo 156 žmonės.
Jis tapo pirmuoju aukšto rango pareigūnu, paskelbusiu atsiprašymą po vienos daugiausiai gyvybių pareikalavusios nelaimių šalies istorijoje.
„Naudodamasis proga, norėčiau nuoširdžiai atsiprašyti visuomenės už šią nelaimę kaip ministras, atsakingas už žmonių saugumą“, – prieš nulenkdamas galvą prieš įstatymų leidėjus ir kameras sakė Lee Sang-minas (Li Sangminas).
Jis pažadėjo ištirti, kas sukėlė spūstį, ir užtikrinti, kad tokio masto nelaimė daugiau nepasikartotų.
Tuo metu Pietų Korėjos policijos viršininkas antradienį sakė, kad pareigūnai gavo daug pranešimų apie pavojų prieš spūstį, tačiau pripažino, kad į juos reaguota „nepakankamai“ rimtai.
Nelaimė įvyko Helovino renginyje vėlų šeštadienį tarp naktinio gyvenimo mėgėjų populiariame Seulo Itevono centriniame rajone, kur, policijos skaičiavimais, susirinko iki 100 tūkst. žmonių, daugiausia paauglių ir jaunimo.
Vis dėlto, kadangi tai nebuvo „oficialus“ renginys su paskirtu organizatoriumi, nei policija, nei vietos valdžios institucijos aktyviai nevaldė minios.
„Prieš pat nelaimingą atsitikimą policija gavo daug pranešimų, kad įvykio vietoje yra rimta padėtis“, – sakė nacionalinės policijos viršininkas Yoon Hee-keunas (Jun Hikeunas).
Policija žinojo, kad „dar prieš įvykstant nelaimingam atsitikimui buvo susirinkusi didelė minia, kuri pranešė apie pavojų“, sakė jis, pripažindamas, kad su šia informacija buvo elgiamasi „nepakankamai“ rimtai.
Pietų Korėjoje paprastai smarkiai kontroliuojamos minios, o mitingai neretai būna taip akylai prižiūrimi, kad pareigūnų skaičius gali viršyti dalyvių skaičių.
Tačiau policija per Helovino šventę Itevone buvo dislokavusi tik 137 pareigūnus, o prižiūrėti kitame miesto gale vykusio protesto, kuriame dalyvavo apie 25 000 žmonių, nusiuntė 6 500 pareigūnų, teigiama vietos žiniasklaidos pranešimuose.
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas (Jun Sukjolas) antradienį pareiškė, kad po šios nelaimės šalis turi skubiai patobulinti didelių minių valdymo sistemą.
„Žmonių saugumas yra svarbus nepriklausomai nuo to, ar yra renginio organizatorius, ar ne“, – sakė jis vyriausybės posėdyje.
Jis paragino šalį plėtoti „pažangiausius skaitmeninius pajėgumus“, kad pagerintų minios valdymą, tačiau kritikai tvirtina, kad tokių priemonių jau esama ir kad jos nebuvo panaudotos Itevone.