Maždaug 12 km į šiaurę nuo Šiaulių, netoli Šiaulių – Rygos geležinkelio linijos, laukuose stovi nelabai didelis, pailgas, per vidury įdubęs kalnas, visas tankiai nustatytas kryžiais, kuriuo žavisi daugelis lietuvių ir šalies svečių. Šiemet 25-erių metų įsteigimo jubiliejų švenčianti Šiaulių vyskupija liepos 30–31 d. kvietė į kasmetinius atlaidus šiame unikaliame kalne, primenančiame visiems ne tik Atpirkėjo kančią bei mirtį, bet ir Jo prisikėlimą bei išaukštinimą.
Pasaulinio garso sakralinėje vietoje tradiciniai Kryžių kalno atlaidai atgaivinti 1997 m. liepą, įkūrus Šiaulių vyskupiją.
Liepos 30 d., šeštadienio, vakarą vyko vigilija Kryžių kalne – Kryžiaus kelias, o liepos 31-oji – atlaidų diena – prasidėjo piligriminiu žygiu nuo Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros į Kryžių kalną. Piligriminiam žygiui vadovavo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.
Šiaulių vyskupijos ganytojas aukojo ir jubiliejines Kryžių kalno šv. Mišias, kuriose dalyvavo apaštalinio nuncijaus – arkivyskupo dr. Petaro Antuno Rajičiaus sekretorius – kun. dr. Da Woonas Cheongas, Lietuvos vyskupai, Šiaulių vyskupijos kunigai, pašvęstojo gyvenimo institutų atstovai, tikintieji iš visos Lietuvos.
Dvasingą pamokslą apie Kryžių kalno istoriją, jo šventumą, žmonių dvasingumą pasakė kardinolas, Kauno arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius. Šv. Mišiose giedojo Šiaulių katedros choras „Džiaugsmas”, vadovaujamas Romualdo Juzukonio, grojo Šiaulių pučiamųjų orkestras, diriguojamas meno vadovo ir dirigento Sigito Vaičiulionio.
Liepos 31 d., sekmadienį, vyko piligriminis žygis nuo Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros į Kryžių kalną. Nuo 14 val. Kryžių kalne vyko Susitaikinimo pamaldos ir buvo klausoma išpažinčių. 15 val. Šv. Mišios buvo aukojamos šv. Kryžių kalne, vietoje, kur lankėsi Jonas Paulius II.
Kryžių kalno šv. Mišios buvo transliuojamos tiesiogiai per nacionalinę televiziją LRT bei Marijos radiją.
Naujas Kryžių kalno istorijos, liudijančios tikėjimo stiprybę, puslapis atverstas įkūrus Šiaulių vyskupiją. Kryžių kalnas tapo tarsi Šiaulių vyskupijos širdimi, pagrindine po Katedros šventove.
Tauragė Švč. Trejybės parapija savo feisbuko paskyroje dalinosi savo įspūdžiais iš atlaidų: „Jau išvykę meldėmės už mūsų kunigus, Marių Venskų, Tadą Šeputį, Sigitą Valauskį), visas grupeles ir visą parapiją. Tą intenciją išsinešėme ir į piligriminį žygį nuo Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros į Kryžių kalną. Prieš iškeliaujant iš katedros išgirdome, kad svarbiausia intencija pirmiausia turi eiti iš meilės Dievui”.
Džiaugiamasi, kad Dievas tądien dovanojo „puikų orą, šaunius bendrakeleivius, maldos laiką”. Kelias piligrimams iš Tauragės neprailgo ir su giesme jie pasiekė Kryžių kalną.
Pamokslo metu buvo iškeltas klausimas „Kas žmogaus gyvenime yra svarbiausia, kas tik rūkų rūkas?” lydėjo piligrimus iki pat namų.
„Ir visko buvo apsčiai, tiek maisto, tiek pasidalinimų. Įdomu klausytis kaip toje pačioje kelionėje kiekvienas išgyveno skirtingas patirtis, Dievo dovanas ir malones. Buvome iš skirtingų maldos grupių ir džiugiausia, kad žvelgiant iš šalies matosi, kokia brangi mums ši bendruomenė ir parapija. Net žygio metu sustojus, kai buvo kviečiama prisistatyti iš kur kas atvyko, mes su dideliu džiaugsmu skelbėm, kad esam iš šios parapijos”, – dalinosi parapija.
„Tai mūsų namai, mūsų broliai ir sesės Kristuje. Ir apaštalas Paulius ragina: ,Broliai, Viešpaties Jėzaus Kristaus vardu maldauju jus, kad visi vienaip sutartumėte ir pas jus nebūtų susiskaldymų, kad būtumėte vienos dvasios ir vienos minties’ (1 Kor 1, 10). Juk gyventi vienybėj, taikoj ir meilėj yra gera. Pilnam žmogaus išsiskleidimui reikia daugiau. Vykdydami Meilės įsakymą, mes padedam vienas kitam nešti kryžių. Taip ir apaštalas Paulius sako: ,Nešiokite vieni kitų naštas, ir taip įvykdysite Kristaus įstatymą”, – sakoma parapijos pranešime.
Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis atnaujino Kryžių kalno atlaidų šventimą.
Kryžių kalnas liudija pagarbą ir ištikimybę kryžiaus aukai, per kurią Kristus išgelbėjo visų laikų ir kartų žmones.